Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Az előválasztás folytatását könnyítő javaslatokat tett az MSZP–Párbeszéd–LMP-szövetség. E szerint a második fordulót a tervezettnél később, október 9-16 között, de két hétvégét is érintve rendeznék, nem kellene online újra “sorban állni” annak, aki már az első körben szavazott, és bárki, bárhol voksolhatna.

Ellenzéki előválasztás
Az ellenzék jelentős része a 2022-es parlamenti választáson a saját esélyeit növelő új, demokratikus intézményként tekint az előválasztásra – ugyanezt a kormány és a Fidesz “Gyurcsány-show-nak" és “bohózatnak” tartja. Az előválasztáson dől el a 106 egyéni körzetben legesélyesebbnek tűnő ellenzéki képviselőjelölt személye és így választják ki az Orbán Viktor kihívójaként fellépő közös miniszterelnök-jelöltet is. Az előválasztás fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Néhány órával azelőtt, hogy kedden este 20 órakor véget ér az ellenzéki előválasztás első fordulója, az MSZP–Párbeszéd–LMP-szövetség több olyan javaslatot is bejelentett, amely már a következő, második forduló gördülékenyebb lebonyolítását és a minél szélesebb körű részvétel lehetőségét célozza.

A javaslatokat a három párt három egyéni képviselőjelöltje – Kunhalmi Ágnes (MSZP), Tordai Bence (Párbeszéd) és Csárdi Antal (LMP) – jelentette be. Kunhalmi azzal kezdte, hogy “történelmi tett és fantasztikus siker az ország első előválasztása, amelyen hétfő estig 574 ezren szavaztak”.

Az MSZP jelöltje, a párt társelnöke szerint ebből az látszik, hogy “egy évtizedes autoriter rendszer után igénylik az emberek a demokráciát és azt, hogy beleszóljanak a közéletbe, a politikába". A politikus megköszönte a “több ezer pártos és civil aktivistának” az első forduló munkáját.

MInt mondta, az egyéni jelöltek számára az első fordulóval véget ér az előválasztás, szerdán lesznek eredmények, a második fordulóban pedig már csak miniszterelnök-jelöltekre lehet majd szavazni. Ekkor viszont szeretnék, ha minél zökkenőmentesebb és könnyebb lenne ez.

Ezért a három párt az alábbi javaslatokat tette a második fordulóra:

  • Online ne kelljen sorban állnia újra azoknak, akik az első fordulóban már szavaztak és azonosították őket
  • A második fordulót október 9-16 között rendezzék, így két hétvége is lenne benne, hogy minél többen szavazhassanak
  • A második fordulóban egy választókerület lenne az egész ország: bárki, bárhol szavazhatna, nem csak abban a választókerületben, ahol lakik

A fenti javaslatok között több újdonság is van, hiszen az eredeti tervek szerint a második fordulót október 4-10 között tartották volna, de már eddig is szó volt róla, hogy október 11-re tolhatják el a kezdést, mivel a miniszterelnök-jelöltek első fordulós eredménye után még több időre lehet szükség a második körös szavazólapok legyártásához és kiszállításához az ország több száz pontjára.

Juhász István András

Az is újdonság, ha eltörlik az első fordulóban alkalmazott szabályt, miszerint mindenki csak az állandó lakóhelye szerinti választókerületben felállított sátrakban szavazhatott személyesen. Ez a helyi, egyéni jelöltekre való voksolás miatt indokolt volt, de a második körben már csak a versenyben maradt miniszterelnök-jelöltekre lehet szavazni, így mindenhol ugyanazt a szavazólapot kell kitölteni. Emiatt nem indokolt a választókerületi helyszínkötöttség, ráadásul sokaknak könnyebbség, hogy bárhol szavazhatnak, nem kell esetleg messzire utazniuk, mert más a tartózkodási helyük.

Már korábban felmerült és az online szavazásnál nagy könnyebbséget jelentő lépés lenne, ha nem kellene a második fordulós szavazásra újra végigmenni az online azonosításon, hanem aki az első fordulóban már szavazott, és ahhoz elvégezték nála az azonosítást, az automatikusan tudjon szavazni a második körben is, virtuális “sorban állás” nélkül – ez az első fordulóban a kapacitáshiány miatt hosszú várakozási időt és sok bosszúságot okozott, ami most kikerülhető lenne.

Ahhoz, hogy mindez így is történhessen, a három párt javaslatainak az Országos Előválasztási Bizottságban is teljes támogatást kell kapniuk a másik három párttól, a Momentumtól, a Jobbiktól és a DK-tól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!