szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az előválasztáson harmadik helyen végzett hódmezővásárhelyi politikus szerint egy héten belül eldőlhet, hogy ő lesz-e Dobrev Klárával szemben a másik miniszterelnök-jelölt vagy Karácsony Gergely. Akárhogy is lesz, egyikük a másik helyetteseként vállal majd szerepet.

Hosszas beszélgetést folytattak Karácsony Gergellyel, és megállapodtak abban, hogy az előválasztás második fordulójába csak együtt mehetnek tovább – jelentette be Márki-Zay Péter a Kossuth Lajos téren tartott péntek délutáni sajtótájékoztatóján. Ez azt jelenti, hogy az egyikük miniszterelnök-, a másikuk pedig miniszterelnökhelyettes-jelölt lesz, az azonban még nem dőlt el, hogy ki lesz az előbbi és ki az utóbbi. Erről legközelebb hétfőn, Hódmezővásárhelyen tárgyalnak, és abban bíznak, hogy egy héten belül megszületik a megállapodás. Eközben szakértőkkel konzultálnak, kutatásokat elemeznek és programot egyeztetnek majd.

Márki-Zay elmondta: amellett, hogy megállapodtak a „párosban indulásról” Karácsonnyal, sok más kérdésben is közeledett az álláspontjuk a pénteki találkozón. Például abban, hogy mindkettejük szerint szakértői kormányt kellene felállítani.

Az a kérdés, Márki-Zay vagy Karácsony?

Az első fordulóban Márki-Zay a miniszterelnök-jelöltek versenyében a voksok 20 százalékát kapta, és a harmadik helyen végzett a győztes DK-s Dobrev Klára (35%) és párbeszédes Karácsony Gergely (27%) mögött. Szerinte mellette szól, hogy a következő körben joggal számíthatna a jobbikos Jakab Péterre leadott 14 százaléknyi szavazatra és a momentumos szavazók többségének támogatására. „Ha ezeket összeadjuk, akkor méltán gondolhatom, hogy az egyik legesélyesebb jelölt vagyok, de semmiképpen sem esélytelen” – fogalmazott. Arról is beszélt, hogy nagyon komoly társadalmi támogatást érez maga mögött, elsősorban azok részéről, akik a 2010 előtti korrupciót sem akarják visszahozni és elszámoltatnák a 2010 utáni korrupció felelőseit, illetve felszámolnák magát a jelenséget. Emellett – úgy véli – csak ő tud a politikából kiábrándult csoportokat bevonni.

A Momentum Mozgalommal és Karácsonnyal folytatott megbeszéléseken az elmondása szerint mindannyiuk számára világossá vált, hogy amennyiben hármas verseny bontakozna ki a miniszterelnök-jelöltek között, annak az volna a nagy kockázata, hogy Dobrev lenne az ellenzék közös kormányfőjelöltje, holott éppen neki van a legkisebb esélye „rajta kívül álló okok miatt”, hogy Orbán Viktor esélyes kihívója legyen.

Márki-Zay azt is kijelentette: azt kéri az ellenzéki összefogás hat tagjától, hogy mostantól az ő politikai tömörülése, a Mindenki Magyarországa Mozgalom is jelen lehessen hetedik szereplőként a döntéshozatalban.

A tájékoztatón a politikus az előválasztást az elmúlt tíz év ellenzéki politizálása legnagyobb eredményének és legnagyobb innovációjának nevezte. „Nagyban hozzájárult ahhoz, hogy megtisztuljon az ellenzék, és csak vállalható jelöltekkel vágjanak neki a választásnak” – tette hozzá.

Pró és kontra: legyőzheti-e Dobrev Klára Orbán Viktort?

Dobrev Klára letarolta a vidéket az ellenzéki előválasztáson, és bár Budapesten nem örülhet ekkora sikernek, ő fordul rá elsőként a második körre. A verseny még nyílt, de összegyűjtöttük, mi szól mellette, mi ellene, lehet-e kormányváltás, ha ő lenne az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Windisch Judit - Lengyel Tibor hvg360

"Egyik ellenzéki párt sem érezheti magát vesztesnek a végén, mert akkor biztos a bukás"

Az előválasztás után az ellenzéki összefogás erejét és esélyeit gyengítené, ha a pártok nincsenek belátással egymás iránt. Kockázat az is, ha a szavazóik úgy érzik, megtették, amit kell, és a parlamenti választásig alábbhagy a lelkesedésük. Szakértőkkel elemeztük az első forduló eredményeit: miért tarolt Dobrev, hol hibázott Karácsony és mi volt Márki-Zay Péter titka.