szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Didier Reynders szerint azt nem ismerte el a kormány, hogy helytelenül, akár újságírók ellen vetették volna be a programot.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

A jogállamisági jelentésről tárgyal Magyarországon Didier Reynders, az Európai Bizottság igazságügyi biztosa, aki többek között Varga Judit igazságügyi miniszterrel is találkozott csütörtökön.

Reynders a találkozó után a Partizánnak adott interjút, amelyből arra utalt, hogy a magyar kormány megerősítette az Európai Bizottságnak, hogy használta a Pegasus kémszoftvert.

Frissítés: Cikkünkben korábban azt szerepelt, hogy a kormány már korábban megerősítette a program használatát, ám kásőbb az Igazságügyi Minisztérium levelet küldött szerkesztőségünknek, amelyben Didier Reynders stábjával egyeztetve azt írták:

Reynders biztos Kósa Lajos korábbi, november 4-i kijelentésére gondolt. A magyar kormány és a biztos között nem volt sem írásbeli, sem szóbeli kommunikáció ebben a kérdésben.”

Ahogy a tárca levelének megérkezte előtt megírtuk: a beszélgetésben Gulyás Márton egyebek mellett arról kérdezte a biztost, szóba hozta-e a Vargával folytatott megbeszélésen, hogy a kémszoftvert az eddig ismert információk szerint civil aktivisták és újságírók megfigyelésére is használta a magyar kormány. Mert azt, hogy beszerezték a Pegasust, egy kormányzati szereplő – Kósa Lajos –, már elismerte.

Reynders azt válaszolta, hogy beszélt erről a parlamentben, mert aggasztó számukra, hogy a kémszoftvert esetleg ilyen célokra használják. Megemlítette, hogy a magyar adatvédelmi hatóság vizsgálatot indított az ügyben még augusztus 5-én, és már kaptak bizonyos információkat arról, hogy milyen elemei vannak a nyomozásnak, de az eredmények még nem olyan szintűek, hogy teljes képet adnának.

A minisztérium üzenete szerint azonban a kormány előzetesen nem egyeztetett a biztossal a Pegasusról, tehát amikor Reynders azt mondta, megkapták a megerősítést, valójában a Kósa által elmondottakra gondolt.

A levélben azt is megjegyezték: „sajnáljuk, hogy a jogállamiság bajnoka nem tudja mi a különbség a Parlament és a Kormány között.”

Jelezte: felszólították az adatvédelmi hatóságot, hogy végezze el a feltárást, s ha elkészülnek, lehetségesnek látta, hogy az ilyen esetek ellen európai szinten minden nemzeti adatvédelmi szervezetnek lépnie kell.

Már le akarta zárni, most mégsem látja a Pegasus-vizsgálat végét Péterfalvi

Arra a kérdésre, hogy Varga elismerte-e, hogy a magyar kormány használta-e a Pegasust, Reynders úgy válaszolt:

egyértelmű volt, hogy használta.

Hozzátette, hogy most nem kapott új megerősítést, de amikor korábban beszéltek, világos volt, hogy a magyar kormány igénybe vette a szoftvert. Azt ugyanakkor nem ismerték el, hogy újságírók ellen, illetve helytelenül használták volna.

Jogérvényesülési EU-biztos: Nem javult a jogállamisági helyzet Magyarországon

Az Országgyűlés mellett Varga Judittal, jogi vezetőkkel, de még Márki-Zay Péterrel is találkozott budapesti útján Didier Reynders EU-biztos, aki azt mondta: a viták, amelyek ma Magyarországon folynak, alátámasztják a jogállamisági jelentések alapállításait.

Gulyás többször is visszakérdezett, hogy biztosan a magyar kormánytól érkezett-e az ügyben megerősítés, de Reynders válaszaiból mindannyiszor az derült ki, hogy igen, bár nem a mostani látogatása alkalmával.

Meg kell vizsgálni, hogy megfelelően hsználták-e vagy sem, és nagyon sok információnk van azzal kapcsolatban, hogy az ilyen típusú megoldásokat helytelenül alkalmazzák. Pontosan ezért kértük, hogy az illetékes hatóság intézze a nyomozást, amelynek során ezt feltérképezik

– mondta a szinkrontolmács fordítása szerint az uniós biztos (a beszélgetésben a tolmács miatt szinte alig lehetett érteni Reyners szavait).

Panyi Szabolcs: Biztos lehet a kormány abban, hogy a Pegasus-ügyben lesz még leleplezés

Amikor Kósa Lajos elismerte, hogy a belügy vette meg az izraeli kémfegyvert, azzal közvetve azt is megerősítette, hogy ők használták újságírók, ellenzéki politikusok lehallgatására - mondja az ügyet idehaza kirobbantó Direkt36 újságírója, Panyi Szabolcs, a megfigyeltek egyike.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!