Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Szűkítette az izraeli belügyminisztérium azoknak az országoknak a listáját, ahová megfigyelésre és támadásra használható kiberfegyvereket exportálhatnak az izraeli cégek, ráadásul elég drasztikusan: 102-ről 37-re – írta az Index a Calcalist izraeli lap nyomán.
A szűkített listán csak „stabil demokráciák” szerepelnek. Magyarország nincs rajta.
Az így megmaradt országok névsora a következő: Ausztrália, Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus, Csehország, Dánia, Dél-Korea, Egyesült Államok, Egyesült Királyság, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, India, Írország, Izland, Japán, Kanada, Lettország, Lichtenstein, Litvánia, Luxemburg, Málta, Németország, Norvégia, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svájc, Svédország, Szlovákia, Szlovénia, Új-Zéland.
A Pegasus-ügy bár itthon csak belpolitikai vitákkal járt, nemzetközileg többszörösen visszaütött Izraelre és a gyártó NSO-ra, az Apple például beperelte a céget, az Egyesült Államok pedig tiltólistára tette.