Az önállóság és a kreativitás jegyében több tantárgy esetében új értékelési formákat vezetnek be 2023-tól az érettségi vizsgakövetelményeknél – írja a Magyar Nemzet. A lap a 2023/24-es tanévtől életbe lépő változások közül példaként említi a következőket:
- A természettudományos tantárgyak (földrajz, kémia, biológia, fizika) esetében projektmunka is készíthető középszinten
- Projektmunkát kell bemutatni továbbá az állampolgári, gazdasági, közigazgatási ismeretek és a mozgóképkultúra vizsgán is
- Az informatika vizsgatárgyat felváltja a digitális kultúra – ez magában foglalja az internetes etikettet, az online zaklatás és adatvédelem témakörét is
- Magyarból újdonság, hogy a szövegértési feladatsorban nyelvtani ismeretek is helyet kapnak
- A történelemnél pedig megnövekszik a magyar történelem aránya
Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere lapnak azt mondta, a Nemzeti alaptanterv (Nat) és a kerettantervek megújulása maga után vonta, hogy ehhez igazítsák az érettségi követelményrendszert is.
A megújult érettségi követelményrendszerhez mintafeladatsorok készültek, ezek az Oktatási Hivatal honlapján érhetők el.
Ami a határidőket illeti: a rendes, a szintemelő, az előrehozott, a kiegészítő, az ismétlő, a javító és a pótló érettségi vizsgákat a 2023. október–novemberi vizsgaidőszakkal bezárólag, még a 2002-es oktatási miniszteri rendeletben szabályozott részletes vizsgakövetelmények szerint kell letennie minden vizsgázónak. A 2024 tavaszi vizsgaidőszaktól mindenkire egységesen az új vizsgakövetelmények érvényesek.
Több új egyetem is fenntartót váltott, szeptembertől pedig még többen tanulnak majd az újraszabott Nemzeti alaptanterv alapján. És van más is.