szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormányzati Facebook-oldal a 2010 és 2022 közötti ápolói átlagkeresetet állította szembe egymással, de a szakszervezeti vezető szerint valami gond lehet a számokkal.

Bruttó 500 000 forint fölötti átlagkeresetről számolt be a kormányzati Facebook-csatorna az ápolók béremelésének eredményeként. A Népszava összeállításából azonban kiderül, hogy a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke, Soós Adrianna a KSH adataira támaszkodva kétségbe vonta a kormányzati kommunikációban szereplő számok valódiságát. Soós szerint például abban a kategóriában, ahol a poszt alapján bruttó 517 ezer forintot kellene keresnie az ápolóknak, a valóság szerint mindössze bruttó 340 ezer forint jár.

Az 575 ezres rubrikában 389 ezer forint a valódi szám, a 649 ezer helyett a 422 ezer, a 690 ezer helyett a 499 ezer, ám még az alacsonyabb számokat is csak a beígért februári béremelés után kapják meg az egészségügyi szakdolgozók – számolt a szakszervezeti elnök. Soós még elmondta a lapnak, hogy a kormány által feltüntetett összegeket jelenleg csak akkor tudnák a dolgozók megkeresni, ha erejükön és lehetőségeiken felül vállalnának túlmunkát.

Korábban mi is írtunk róla, hogy az ősszel az egészségügyi dolgozóknak beígért, januártól érvényes 30 százalékos béremelés valójában lényegesen kevesebbet ér, ugyanis az Emmi a 30 százalékot nem a mostani, hanem a 2018-as bérükhöz mérte.

A KSH legfrissebb, 2021. októberi adata szerint bruttó 431 300 forint volt a legalább 5 főt foglalkoztató cégeknél teljes állásban dolgozók átlagkeresete.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sztojcsev Iván Gazdaság

Alig látszik a béremelés, akkora az infláció

8,5 százalékkal nőttek a keresetek 2021 októberében – számolt a Központi Statisztikai Hivatal. A költségvetési szférában már csak pár ezrelékponttal volt nagyobb a béremelkedés, mint az infláció, az év első tíz hónapjában 3,7 százalékkal nőttek csak a reálkeresetek.