Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
8,5 százalékkal nőttek a keresetek 2021 októberében – számolt a Központi Statisztikai Hivatal. A költségvetési szférában már csak pár ezrelékponttal volt nagyobb a béremelkedés, mint az infláció, az év első tíz hónapjában 3,7 százalékkal nőttek csak a reálkeresetek.
431 300 forint volt a bruttó átlagkereset 2021 októberében – számolt a Központi Statisztikai Hivatal. A nettó átlagkereset 286 600 forint volt ugyanekkor, mindkét szám 8,5 százalékos növekedést jelent az egy évvel korábbihoz képest.
Mindez a legalább 5 főt foglalkoztató cégek teljes állásban lévő dolgozóira vonatkozik, tehát sem a részmunkaidősök, sem a mikrovállalkozások munkatársainak a fizetései nem látszanak a számokon.
A vizsgált időszakban, októberben 6,5 százalékos volt az infláció, vagyis a béremelkedés jelentős részét elvitte. A vállalkozásoknál majdnem az egészet: a versenyszférában csak 6,9 százalékkal nőttek a bérek. Az átlagot az húzta felfelé, hogy a költségvetési szektorban 9,4 százalékos volt a béremelkedés, például az orvosok, a bírók, ügyészek és a bölcsődei dolgozók illetményemelésének hatására.
A keresetek mediánértéke – vagyis az a szám, aminél az emberek pontosan fele keres többet, másik fele kevesebbet – bruttó 350 100 forint volt, az egy évvel korábbinál 7,6 százalékkal több.
Mivel 2021 első tíz hónapjában 4,6 százalékos volt az infláció, a reálkereset csak 3,7 százalékkal nőtt.
A novemberi infláció ennél sokkal magasabb, 7,4 százalékos volt, a decemberi számot pedig még nem ismerjük, de minden bizonnyal jóval 4,6 százalék fölött lesz, tehát amint elkészülnek a 2021 végi adatok is, azt fogjuk látni, hogy az egész éves béremelkedésnek még ennél is nagyobb része vált az infláció áldozatává.
A legjobban a pénzügyi, biztosítási szektor fizetett, ott 2021 januárja és októbere között bruttó 746 ezer forint volt az átlagfizetés. A legrosszabb fizetéseket a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás kínálta, ott a teljes állásban dolgozók átlagosan bruttó 262 800 forintot kerestek.
A nemek közötti szakadék tovább nőtt: a férfiak átlagfizetése 8,7 százalékkal bruttó 467 700 forintra emelkedett, a nőké 8,3 százalékkal 392 500-ra.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Magyarországon már szinte hagyománya van az asztronauták köszöntésének, de az utolsó óta is eltelt 45 év. Nem tudni, Kapu Tibort mivel fogják fogadni, mindenesetre az MNB már rárepült az űrrepülésére.
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.