szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A miniszterelnök levezette a Hír TV-ben, hogy szerinte miért lenne háborúpárti egy „baloldali” kormány. Úgy gondolja, valamennyi energiaforrás mindig fog jönni Oroszországból, a magyar energiatermelés szerkezetét a nukleáris energiára alapozná napelemekkel kiegészítve.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A nemzeti oldal álláspontja világos: a béke oldalán maradunk, Magyarország nem sodródhat bele a háborúba – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Hír TV-nek.

A kormányfő az ukrajnai háborúval kapcsolatban kifejtette: "Magyarországon a nemzeti oldal úgy fogalmaz, hogy ez egy orosz-ukrán háború, mi pedig a magyarok vagyunk, mi segítünk a bajbajutottaknak, de ugyanakkor egyetlen lépést sem teszünk, amely bajba sodorhatná Magyarországot". "Nem tudunk segíteni senkin úgy, hogy közben tönkretesszük saját magunkat" – tette hozzá.

Orbán szerint a NATO-ban vannak olyanok, akik "folyamatosan a magyar állásponttal szemben szeretnék a NATO-t beletolni ebbe a konfliktusba". A magyar baloldal pedig azoknak az országoknak akar megfelelni, amelyek inkább befele tolnák a NATO-t a konfliktusba – mondta. Így szerinte ennek a választásnak a tétje a háború, mert ha a baloldal nyerne a választáson, megnőne azon NATO-országoknak a száma, amelyek a NATO-t és Magyarországot is "beletolnák ebbe a konfliktusba".

Úgy látja, a magyar érdek a béke mellett szól, és ez az érdeke az ukránoknak és az oroszoknak is. Emellett az ország biztonságát is meg kell őrizni, nemcsak katonai, hanem gazdasági értelemben is – magyarázta. Hozzátette: ha nem jön energia, megáll a magyar gazdaság, ezért küzd az ellen az európai álláspont ellen, amely a szankciókat ki akarja terjeszteni a gázra és az olajra.

A kormányfő közölte: az a terv, hogy a következő évtizedben úgy alakítják át a magyar energiatermelés szerkezetét, hogy javarészben nukleáris forrásból származik majd, a másik része pedig napenergiából, és a kettő együtt kiteszi az energiaszükséglet több mint 90 százalékát.

Persze mindig lesz valamennyi Oroszországból érkező energiaforrás, de nem az a cél, hogy ne jöjjön semmi, hanem hogy "ne függjünk tőle, mindig legyen más, és ne legyünk kiszolgáltatva".

Arról is beszélt, hogy Oroszország és Ukrajna két olyan ország, amely a világ gabonával való ellátásában kiemelkedő szerepet játszik, és most komoly esély van arra, hogy mindkét ország termelési mennyisége kiesik. "És akkor éhség van, mert ha nincs gabona, akkor éhség van" - mondta.

Úgy vélte, "bennünket az fenyeget, hogy miután a gabona ára majd nőni fog", előállhat az a helyzet, hogy "kiszippantják magas áron a gabonakészleteinket a külföldiek Magyarországról, és akkor itt nem marad, és akkor nekünk kell még magasabb áron importálni". Előfordulhat, hogy a háborúnak, ha elhúzódik, lesz egy olyan következménye az európai gazdaságra, hogy bizonyos élelmiszeripari termékek nem állnak elegendő mennyiségben rendelkezésre.

Arról is beszélt, hogy

"ez a választás nem lefutott meccs", ez egy nyílt küzdelem.

Azt tanácsolta mindenkinek, hogy feltétlenül menjen el választani és gondoskodjon arról, hogy ne csak ő menjen el, hanem azok is, akik hasonlóan gondolkodnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG360 hvg360

Kicsoda Orbán Viktor? V/5.: A szuperhős és a szakadt nyakörv

Az utolsó részéhez érkezett az Orbán Viktor személyiségét, viselkedésének gyökereit, az őt befolyásoló legjelentősebb hatásokat és fordulópontokat kutató filmsorozat a hvg360-on. A címszereplő most már a 2010-től mindmáig kétharmados többséggel kormányzó politikus, aki hol szuperhős, hol államférfi, hol átlagember, de igazi énje nehezen kivehető a szerepek mögött. És végül elérünk ahhoz a ponthoz, ahol a sorozat megszólalói megválaszolják a kérdést: voltaképpen kicsoda Orbán Viktor?