szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A megszokott kampányüzeneteket ismétli a negyedszeri újraválasztásán dolgozó kormányfő: az ellenzék háború-, megszorítás- és Brüsszel-párti, történelmi bűnt követ el, de veszíteni fog.

Választás 2022
Működik-e a sokadik ellenzéki összefogás-recept? Meggyőző tud-e lenni Márki-Zay Péter? Vagy marad minden a régiben, és győz a Fidesz, legfeljebb kétharmada nem lesz? Vagy akár az is? Egyáltalán: le lehet győzni ma Magyarországon Orbán Viktort? Belelendült a választási kampány, mi pedig minden pillanatát követjük. Tartsanak velünk!
Friss cikkek a témában

Több mint 12 ezer karakteres interjút közölt a leginkább kormányszócsőként ismert Magyar Nemzet Orbán Viktor kormányfővel egy nappal a vasárnapi országgyűlési választások előtt.

Természetesen nagy hangsúlyt kap az ukrajnai háború, a miniszterelnök a jól ismert – bár valóságtartalmát tekintve megkérdőjelezhető – állítást többször is felmondja benne, hogy “ez a voksolás egyben választás háború és béke, belesodródás és kimaradás között”, Orbán egyenesen ezt nevezi a választás tétjének.

A kérdező sem egy alkalommal kérdez rá a Fidesz az ellenzéket – bár ők maguk számtalanszor tettek ellenkező értelmű nyilatkozatot – uszító és háborúpárti színben beállító kampányüzeneteire. Orbán “zavaros és veszélyes” mondatokat emleget Márki-Zay Péter ellenzéki miniszterelnök-jelölttel kapcsolatban – nevét továbbra sem kiejtve a száján, majd egy arról is beszél, hogy a NATO is azt képviseli, amit Magyarország, vagyis, hogy a háborúból ki kell maradni.

Az nem derül ki az interjúból, hogy ha a NATO is kimarad a háborúból, akkor vajon az ellenzék hogyan tudná belerángatni mégis a szövetségi kötelezettségei révén a NATO-val együtt mozgó Magyarországot.

Orbán a választások után is ilyen kíméletes és megértő lesz Putyinnal?

Vajon csak azért ennyire óvatos az oroszokkal szemben az egyébként Ukrajnával harcias retorikát folytató Orbán Viktor, hogy a vasárnapi választásokig megőrizze a Fidesz oroszbarát szavazóit, vagy van valami más oka annak, amiért a „stratégiai nyugalomnak" a Kreml a kedvezményezettje? Mire számít vagy mire számíthat Orbán, akinek a retorikája sokkal inkább magyarázható ideológiai, mintsem reálpolitikai megfontolásokkal.

Az interjúban kitérnek a V4-ek között kiéleződő ellentétekre – – Orbán, aki mindig büszkén hangoztatta a szövetség fontosságát, most úgy tűnik, kisebbíteni igyekszik jelentőségét, és arról beszél, hogy a V4 “nem geopolitikai szervezet”.

Kitérnek a gazdasági válságra is, “Felhős az ég az bizonyos” – állapítja meg Orbán, aki szerint kulcsfontosságú a magas német infláció, összeadódnak az infláció, a háború, a déli uniós államok eladósodottsága jelentette válságok és a brüsszeli energiapolitika, majd utóbbi miatt Brüsszel ellen fenekedik.

A kormány az éves hiány majdnem felét hozta össze, mire megkezdődött az ukrán háború

1440 milliárd forint volt a költségvetés hiánya február végén, a Pénzügyminisztérium szerint stabil a helyzet.

A hazai infláció esetében viszont már “erőteljes európai inflációellenes politikára” vagyis Brüsszelre számít. Az uniós pénzekről szólva Orbán elismeri, a járvány utáni újjáépítési alaphoz még nem jutott hozzá Magyarország, és azt jobb eséllyel kapná meg egy esetleges baloldali kormány, mert velük “el tudják fogadtatni azokat a feltételeket, amelyeket egy nemzeti kormány mindig is el fog utasítani”.

Havasi szerint Orbán levele nyitotta meg a brüsszeli pénzesládát, de keverik a szezont a fazonnal

Az e heti EU-csúcstalálkozó előtt a parlamenti pártok frakcióvezetőivel konzultált Orbán Viktor kormányfő, ám a zárt ülésen elhangzottakról az azon részt vevő ellenzéki politikusok nem beszélhettek, és egyelőre Orbán sajtófőnökét is hiába kérdeztük a részletekről. Az ellenzékiek sok mindenről kérdezték a találkozón a miniszterelnököt: háborúról, inflációról, Paks II.-ről, EU-s pénzekről.

Szó esik az esetleges megszorításról is, amire Orbán azt mondja, az a baloldal kedvenc válságkezelő módszere. Arra is kitér, hogy az ellenzéki szövetségben ott a korábban erőteljesen szélsőjobbosnak számító Jobbik, ami szerinte történelmi bűn. Az nagy összefogással szerinte az ellenzékiek “mindent kockára tettek és vasárnap mindent el fognak veszíteni”. Ja és nem marad ki a gyermekvédelminek nevezett homofób népszavazás ügye sem.

Hét tanulságos történet Orbán Viktorról (videó)

Kicsoda Orbán Viktor? - a HVG 5 részes, összességében közel 3 órás dokumentumfilmje Orbán személyiségét és a döntéseit leginkább befolyásoló hatásokat kutatta. A sorozat számtalan megszólalója és sztorija közül hét történetet emeltünk ki, amelyek több évtized távlatából ma is meghatározó tulajdonságokra és fordulatokra világítanak rá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!