szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Több százan öltöttek kockás ruhát, hogy szolidaritást vállaljanak a sztrájkjog ellehetetlenítése miatt polgári engedetlenséget választó pedagógusokkal.

Jogaikat követelő tanárok
Egyre erősödik a tanárok, diákok, szülők tiltakozása, miután az oktatási kormányzat drasztikus lépésekkel próbálja megtörni a jogaikért kiálló pedagógusok ellenállását. Az iskolai akciók összérnek, a mozgalom már az ország mind több részére kiterjed. Kövesse cikksorozatunkban a friss híreket, riportokat, interjúkat, elemzéseket.
Friss cikkek a témában

A korai időpont ellenére hétfőn reggel szép számban összegyűltek a VI. kerületi Kölcsey Ferenc Gimnázium előtt a pénteken kirúgott öt tanárral szolidaritást vállalók. A „Ne rúgjátok ki a tanárainkat” című tüntetés résztvevőitől a szervezők azt kérték, hogy vegyenek kockás inget vagy bármilyen hasonló mintájú ruhadarabot.

„A családvédelem nemcsak abból áll, hogy a meg nem született gyerekeket védjük, hanem abból is, hogy a már megszületetteknek biztosítjuk, hogy legyen hol tanulniuk” – mondta beszédében egy felháborodott szülő. Hozzátette, minél kevesebb van valamiből, annál nagyobb az értéke, márpedig ma Magyarországon nagyon kevés tanár van, így elbocsátás helyett megbecsülésre lenne szükségük a pedagógusoknak, a tiltakozó gyerekeknek pedig gratulált a társadalmi szerepvállalásukhoz és bátorságukhoz.

Követelőlevelet írtak a Kölcseyben tanuló gyerekek szülei Pintér Sándor belügyminiszternek, Maruzsa Zoltán oktatásért felelős államtitkárnak és Hajnal Gabriellának, a Klebelsberg Központ elnökének, a petícióhoz pedig a tömegben gyűjtöttek további aláírásokat. Délután három órakor közösen viszik majd a szignókat a Belügyminisztériumba, a támogatókat csatlakozásra buzdítják. Követelik az öt kölcseys tanár kirúgásának visszavonását, ahogy azt is, hogy az eset ne ismétlődjön meg.

Felszólalt egy végzős tanuló is, aki úgy gondolja, azok a tanárok, akiknek most megszűnt a munkaviszonyuk, arra nevelték őket, hogy felelős állampolgárrá váljanak. Emiatt érzik most azt, hogy tiltakozásukat ki kell fejezniük, hiszen ha az ilyen mentalitású tanárokat máshol is elbocsátják, nem lesz, aki a jövőben tudatos, értekeiért kiálló felnőtteket formál majd.

A tüntetés 8 órai befejezésekor megkérte diáktársait, hogy menjenek be órára – már akinek még van –, mert a tanárok tanítani szeretnének.

Törley Katalin
Túry Gergely

Törley Katalin is beszédet mondott. Ő az a franciatanár, aki korábban aktívan vett részt a polgári engedetlenség szervezésében, és bár még nem kapta kézhez felmondólevelét, szinte biztos abban, hogy már vár rá a postán. „Tanárok vagyunk, és azok is maradunk. Ezt nem vehetik el tőlünk, még akkor sem, ha az állásunkat igen” – mondta. Azt is kijelentette: annak ellenére is bemegy hétfőn órát tartani, hogy felszólították a kirúgott tanárokat, ne tegyék.

„A diákjaim tudják, hogy mennyire szeretek énekelni, a francia tagozatosokat rendszeresen szoktam énekeltetni” – majd diákjai üdvrivalgása után a tömeggel közösen elénekelte az iráni és ukrán nők ellenállása által újra felélesztett Bella Ciao című partizándalt. Ezután elhangzott a Pál utcai fiúk főcímzenéje, a diáktüntetések védjegyévé vált „Mi vagyunk a Grund” is.

A több száz fős tömegben kifejezetten sok ellenzéki politikus tűnt fel: jelen volt Karácsony Gergely főpolgármester és a belpesti kerületek polgármesterei is – Soproni Tamás, Niedermüller Péter, Pikó András –, és több parlamenti képviselő – Szabó Tímea, Gelencsér Ferenc, Fekete-Győr András és Csárdi Antal – is szolidaritását fejezte ki.

Időközben újabb megmozdulás szerveződik szerdára, reggel élőlánccal, délután hídfoglalással, este pedig koncerttel készülnek a tanárokért kiállók. „Ha minden tanár feláll, felborul a rendszer. Álljatok fel, veletek vagyunk!” – buzdította a pedagógusokat a szerdai tüntetést szervező egyik diák.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!