szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szerda reggel több ezer ember alkotott óriási élőláncot Budapesten, a pedagógusok világnapján így demonstrálnak a tanárok, a diákok és a szülők az oktatásért. Egész nap folytatódtak a kiállások, majd este előbb a Margit hidat foglalták el a tüntetők, utána pedig a Kossuth téren tartottak szolidaritási koncertet és nagygyűlést. Híreink a szerdai demonstrációkról.

Jogaikat követelő tanárok
Egyre erősödik a tanárok, diákok, szülők tiltakozása, miután az oktatási kormányzat drasztikus lépésekkel próbálja megtörni a jogaikért kiálló pedagógusok ellenállását. Az iskolai akciók összérnek, a mozgalom már az ország mind több részére kiterjed. Kövesse cikksorozatunkban a friss híreket, riportokat, interjúkat, elemzéseket.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

A Mérce közvetítője szerint is több tízezer ember van a téren

Elképesztően sok ember van a Kossuth téren, több tízezer ember – mondta a Mérce tudósítója.

  • Október 5-én több mint hetven hazai oktatási intézmény tanárai és diákjai részvételével kezdődött tiltakozás-sorozat.
  • A tiltakozók az oktatás jelenlegi állapota ellen, a tanárok bérrendezése, oktatási- és sztrájkszabadsága mellett emelték fel a hangjukat.
  • Budáról, az Attila úttól az Erzsébet hídon át a Keleti pályudvarig több ezer diák és tanár alkotott élőláncot a reggeli órákban.
  • A demonstrálók amiatt is tiltakoztak, hogy a Kölcsey Gimnázium öt tanárát a tankerület elbocsátotta, amiért részt vettek a polgári engedetlenségi mozgalomban, más iskolák tanárait pedig figyelmeztetésben részesítették.
  • Szerdán napközben tiltakozások voltak Budaörsön, Budapesten az ombudsmani hivatalnál, és sajtótájékoztatót tartottak a pedagógus szakszervezetek.
  • 17 órakor több ezer fős tömeg gyűlt össze a Margit hídnál, és lezárták a forgalmat.
  • A tiltakozók ezután a Kossuth térre vonultak, ahol koncertek (mások mellett Péterfy Bori, a Kiscsillag) követték egymást, és felszólalt Törley Katalin, a Kölcsey elbocsátott tanára, Pilz Olivér miskolci tanár, valamint Molnár Áron és Nagy Ervin színészek is. A demonstráció 22 óra után ért véget.
  • Percről percre
    Sorrend megfordítása

    1 2 3 4 5 6 7
    16

    A budaörsi Herman Ottó igazgatója: "A tanárok 50 százalékánál hatásos a megfélemlítés"

    Turcsik Viktor a budaörsi Herman Ottó Általános Iskola igazgatója a budaörsi városháza előtt tartott demonstráció egyik felszólalója volt, és a körülbelül 300 fős megmozdulás után kérdésünkre elárulta, hogy az iskolájukban nagyjából a tanárok 50 százaléka meri felemelni a szavát, részt venni a tüntetéseken, illetve polgári engedetlenség formáját választani. Az igazgató, aki számos alkalommal kiállt a pedagógusok jogaiért nyilvánosan, elmondta, hogy a megfélemlítés a másik 50 százaléknál viszont hatásos.

    Turcsik szerint a szülők és a diákok széleskörű támogatása ennél sokkal nagyobb mértékű, ez azon is lemérhető, hogy a mai sztrájkra kijelölt napon alig pár diákjuk ment be az iskolába. Az igazgató szerint az is érdekes, de akár pozitív hozadéka lehet az utóbbi idők pedagógusokkal szembeni megalázó helyzetnek, hogy az amúgy biztonsághoz szokott tanárok kénytelenek kiállni magukért és megtanulni, mi az az önérvényesítés.

    A zene láthatóan pörgeti a beszédekbe lassan belefáradó tüntetőket

    „És megmozdult a tér” – mondta Péterfy Bori, miközben a zenekara mindent megtett annak érdekében, hogy valóban felélénkítse a hangulatot. „Nagyon régóta nem volt ilyen gyönyörű ez a város, mint ma” – közölte az énekesnő.

    Péterfy Boriék a színpadon

    Megkezdődött a Péterfy Bori & The Love Band koncertje.

    A tömeges munkabeszüntetés az egyetlen esély

    A tömeges munkabeszüntetés az egyetlen nyomásgyakorlási esély a kormánnyal szemben. A jövőért, az oktatásért, az egyetlen esélyünkért – mondta nagy taps mellett Pilz Olivér.

    Kövér Lászlót cinkeli Pilz

    Pilz Olivér felidézte, hogy Kövér László régen még azt a feliratot akasztotta a nyakába, hogy az a rendőrállam, ahol a rendőr fizetése magasabb a tanárénál, ám mostanra mintha erről megfeledkezett volna.

    A miskolci pedagógusok szerint hatalmas a diákok leterheltsége

    Pilz szerint elég volt a diákok leterheltségéből, hogy a nagyobb rajtuk a terhelés, mint amennyit a munka törvénykönyve a felnőttek számára engedélyez.

    Pilz Olivér, a miskolci Hermann Ottó Gimnázium tanára beszél

    Törley Katalin Ady Endrének a Magyar tanítókhoz írt versét olvassa fel. Pilz szerint elég volt, hogy 12 éve nincs oktatásügyi minisztérium, hogy a kormány nem akar őszintén beszélni az oktatásról, nincs egyeztetés, sőt a pedagógusok lettek az új ellenség.

    Walton Viktória a Veres Pálné Gimnázium tanára egy ideális jövőről beszélt

    Walton Viktória egy elképzelt 2026-os iskoláról mesél a tüntetőknek, ahol minden szép és jó, a kirúgott tanárokat visszavették, az épületeket felújították. De a végén maga is belátta, hogy ez túl szép és ahhoz, hogy mindez bekövetkezzen sokat kell még dolgozniuk, ezért a 2022-23-as tanévet a változás éveként hirdette meg.

    1 2 3 4 5 6 7
    16
    HVG

    HVG-előfizetés digitálisan is!

    Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!