szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Törvényjavaslatot nyújtott be az új ünnepnapról az Fidesz és a KDNP frakcióvezetője az Országgyűlésnek.

Kocsis Máté és Simicskó István, a Fidesz és a KDNP frakcióvezetői benyújtották a parlamentnek azt a törvényjavaslatot, amelyben azt kérik az Országgyűléstől, hogy április 24-t nyilvánítsák az 1222-ben kihirdetett Aranybulla napjává. Az előterjesztést szimbolikus időpontban, 12 óra 22 perckor iktatták a parlamenti rendszerben.

A két előterjesztő a magyar államfejlődés és Magyarország alkotmányos önazonosságának szempontjából kiemelkedően fontosnak tartja az Aranybullát. A törvényjavaslat rögzítené, hogy az Országgyűlés tagjai – azok, akik tiszteletben tartják az ország történeti alkotmányának vívmányait –, vallják, hogy "a történeti alkotmányunkban gyökerező önazonosságunk védelme az állam alapvető kötelessége".

II. András az Aranybullát – a történeti hagyomány szerint – 1222-ben Szent György napján, azaz április 24-én adta ki, ezért az Országgyűlés ezt a napot nyilvánítaná az Aranybulla napjává. A javaslat elfogadásával a parlament elismerné, hogy a dokumentum eszmeisége bizonyos vonatkozásaiban a modern kori demokrácia eszmetörténeti előzményének tekinthető.

Az Aranybulla 800. évfordulója egyébként olyannyira fontos a jelenlegi kormányzatnak, hogy televíziós dokumentumsorozat is készült róla, a Kriskó László által rendezett film költségvetése egymilliárd forint fölött lesz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Révész Sándor hvg360

Egy jelentéktelen epizód mint történelmi határkő – 800 éves az Aranybulla

II. András (Endre) és kortársai egyáltalán nem értenék, miért emlékezünk meg, miért emlékezünk egyáltalán 800 év múltán egy olyan múló dologra, mint amilyen a székesfehérvári Csúcsos-hegyen 1222. április 24-én kihirdetett törvény, amelyet egy néhány hónap alatt megbukott mozgalom kényszerített ki, s amely hamarosan feledésbe is merült. Miért épp ez lett az utókor számára a nagybetűs Aranybulla, amikor volt abból – vagyis arany függőpecséttel ellátott királyi rendeletből – jó néhány előtte is, utána is.