szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az ünnepek előtt állt ki hagyományos évzáró sajtótájékoztatójára a miniszterelnök. A két órás kormányinfón sok új bejelentés nem született, ezek egyike, hogy jövőre a 30 év alatti, gyermekes nőkre is kiterjesztik a 25 év alattiak szja-mentességét. Orbán Viktor elismerte, hogy a rendszerváltás óta ez Magyarország eddigi legnehezebb éve, a tanárokat pedig arra kérte, hogy tartsák be a tiltakozás törvényes formáit.

Most érkezett

Megértem, ha Matolcsy György unortodox módon viselkedik a nyilvánosságban

Nem magyar jelenségről beszélünk, a magyar gazdaság annyira van válságban, mint az egész világon. Szakmailag nagyon nehéz, de mi úgy hisszük, hogy ki tudunk maradni az európai recesszióból. A következő évi költségvetést is ezért másfél százalékos gazdasági növekedéssel számolja a kormány.

Orbán Viktor megérti Matolcsy György jegybankelnök kritikáit, hiszen az MNB nagyon nehéz helyzetben van.

Óriási nyomás van a jegybankelnökön, ezért megértem, hogy unortodox módon viselkedik a nyilvánosságban.

A sajtótájékoztatót élőben közvetítjük. Ennek első részét itt nézheti meg:

A folytatását pedig itt:

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

Nagyobb béremelés kell a kezdő tanároknak

A kezdő pedagógusoknál mindenképpen jelentősebb emelésre van szükség, biztosan lesz 10 százalékos emelés a következő években, ennyit tud ma a magyar gazdaság. Ha az unióval néhány részletkérdésről még meg tudnak állapodni, akkor három év alatt tudjuk végrehajtani a 10 százalék feletti emeléseket, ha nincs, akkor hat év alatt.

Ha elégedetlenek a helyzetükkel, annyit kérek a tanároktól tisztelettel, hogy a tiltakozás törvényes kereteit tartsák be  ismételte meg a kormányfő.

Ha a tanárok nem tartják be a törvényeket, az állam nem tehet mást

A pedagógusok kerülnek sorra, az ATV kérdez a témában. Orbán szerint a Magyar Tudományos Akadémia nyílt törvénysértésre szólította fel a kormányt azzal, hogy felszólította őket, vegye vissza a kirúgott tanárokat.

Magyarországon megvannak a tiltakozások törvényes keretei, mondja Orbán, majd azt mondja, arra kéri a pedagógusokat, hogy válasszák a tiltakozások törvényes formáit, a törvényes sztrájkot. Ha nem ezt teszik, akkor az állam vezetői nem tehetik mást, mint az ilyenkor szokásos szabályokat érvényesítik.

A törvényeket betartom és betartatom - mondta Orbán, aki szerint a béreket ugyanakkor mindenképpen emelni kell.

Nem változik a rezsikedvezmény határa

Nem változtat a rezsivédelem jelenlegi rendszerén a kormány, vagyis a jövőben is gázból 144 köbméter és áramból 216 kWh lesz a támogatás határa. Ez csak a lakosság 25 százalékának jelentett emelést, de ők amúgy is a jómóúak közé tartoznak.

Nix ugribugri, a magyar energiárakat sosem változtattuk, most sem fogjuk a piac hatására  emelte ki Orbán.

Az ukránok nem a magyarok biztonságáért harcolnak

A lengyelekkel való kapcsolatunk nagy érték, de a háború nem minden kérdésében értünk egyet  válaszolt egy újabb kérdésre Orbán.

A legnagyobb különbség a lengyelek szerint, hogy az ukránok az ő szabadságukért és biztonságukért is harcolnak. Orbán ugyanakkor úgy látja, hogy az ukránok a saját hazájukért harcolnak hősiesen, de nem Magyarországért. Magyarország biztonságát a NATO-tagság és a magyar védelmi képesség adja.

Az egység érdekében néha érdemes engedni

Az uniós és világpolitikai kérdéseket feszegeti a The Financial Times. Orbán szerint ukrán relációban azt érdemes leszögezni, hogy egy független és szuverén Ukrajna Magyarország érdeke is. Amit ugyanakkor meg lehet menteni a magyar-orosz gazdasági kapcsolatokból, azt meg kell próbálni.

Az uniós döntésekről, vétókról és helyreállítási alapokhoz kötött mérföldkövekről Orbán azt mondta, hogy ő mindig elutasította a csomaghoz kötést. Az alkotmányos aggályokon túl azért sem támogatja, mert ha ezt egyszer valaki legálisan megteszi, akkor nem lehet látni, hol lehet a vége.

Orbán elmagyarázta azt is, miért fogadta el végül Magyarország az Ukrajnának nyújtott 18 milliárdos pénzügyi segítséget.

„A jó megoldás az lett volna, hogy határozzuk meg, mennyi pénzt adunk Ukrajnának, és mindenki a saját költségvetéséből járuljon hozzá. Ehelyett az lett volna a megoldás, hogy az Európai Unió tagállamai közös hitelt vesznek fel. Ezt sikerült megakadályoznunk  mondta Orbán. Mint mondta, végül egy kompromisszumos megoldás született: az uniós költségvetésbe betett pénzeket vették hitelalapként. Ha van maradék a költségvetésben, azt nem egy-egy országnak adják vissza, hanem elküldik Ukrajnába. Ez még messze nem jó megoldás, de sokkal jobb, mint az első megoldás.

Egyedül maradtunk, és az egység érdekében ilyenkor inkább érdemes engedni  összegezte a kormányfő.

A Lánchíd igazi hungarikum

A Lánchíd is szóba került, Orbán szerint a híd igazi magyar hungarikum.

„Felújítottuk, rengeteg pénzt költöttünk rá, és most sem autóval, sem gyalog nem lehet rajta átmenni" – méltatlankodott, miközben a felújítás még mindig tart.

Hol voltak a brüsszeli oknyomozó újságírók?

Az Origo ismét arra használja ki az éves sajtótájékoztatót, hogy az EP korrupciós botrányáról kérdezzen. Orbán nekik is megismétli, hogy a botrány a teljes politikai spektrumot fenyegeti, szerinte a kérdés éppen az, hogyan történhetett meg mindez.

Hol voltak az oknyomozó újságírók Brüsszelben az elmúlt években? – dobja vissza a labdát a kormányfő.

Orbán ugyanakkor megvédi az Európai Bizottságot, szerinte súlyos feltételezés, hogy őket is elérhetné a botrány. Magyarországon azért nem rombolja az EP tekintélyét a botrány, mert az itt eddig is mínuszban volt - mondja.

Orbán: A határkerítés nem tökéletes

A kerítés nem tökéletes – ismeri el Orbán a ZDF kérdésére. De szerinte ha ezt összevetik a 2015-ös migrációs tömegjelenetekkel, akkor a különbség nyilvánvaló. Az, hogy a fokozódó nyomás miatt a határkerítés nem zár légmentesen, kétségkívül igaz, de nem teszi okafogyottá a kerítést.

Amit tenni tudunk, az az, hogy felállítottunk egy csak határvédelemmel foglalkozó fegyveres testületet, a határvadászokat - mondja. A másik, hogy ünnepeljük Horvátország schengeni tagságát, mert onnan át lehet vezényelni az erőket a szerb határra. A harmadik, hogy megegyeztünk a szerbekkel és osztrákokkal egy határvédelmi egységről – ennek részeként lejjebb toljuk a védelem nagy részét, az észak-macedón szakaszra.

Az EP korrupciós botránya rombolja a közösség erejét

Az első kérdés a közmédiáé, a riporter rögtön az Európai Parlamentet megrázó korrupciós botrányra kérdez rá. Orbán szerint ami történt, rossz hír az EU minden tagállama nézve, mert rombolja annak a közösségnek az erejét, amihez mi is tartozunk. Ugyanakkor szerinte a történtek is igazolják, hogy nem volt megalapozatlan az a magyar parlamenti határozat, amely kimondja, hogy a magyarok azt szeretnék, hogy feloszlassák jelen formájában az Európai Parlamentet, és inkább választott nemzeti parlamentekben, választott képviselőket kellene odaküldeni.

1 2 3 4 5
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!