szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Közben öt kerület DK-s vezetője pert indított a kormány ellen, míg a IX. kerület élén álló Baranyi Krisztina még gondolkodik azon, hogy beszálljon-e melléjük.

Hat fővárosi kerület kormánypárti frakcióvezetője kezdeményez fegyelmi eljárást polgármestere ellen, amiért azok nem egyeztettek a kormánnyal az energiakompenzációról, és ezzel szerintük megkárosították kerületüket – derül ki a hat érintett frakcióvezető videónyilatkozatából, amelyet csütörtökön juttatott el a Fidesz az MTI-hez.

Nagy István, a IV. kerületi Fidesz frakcióvezetője szerint azok a baloldali kerületi polgármesterek, akik „Gyurcsány Ferenc utasítására” nem mentek el az egyeztetésre Láng Zsolt kormánybiztossal és így a kerületük nem részesül az energiaár-kompenzációból, megkárosítottak 600 ezer kerületi lakost, akit képviselniük kellene. Hozzátette: ezek a polgármesterek megszegték az esküjüket, amelyben azt fogadták meg, hogy kerületük fejlődése érdekében lelkiismeretesen fogják végezni polgármesteri munkájukat. Közölte: a kerületi Fidesz-frakciók ezért a mulasztásért fegyelmi eljárást fognak az érintett polgármesterek ellen kezdeményezni.

Nagy kijelentéseit lényegében megismételte Puskás Péter III. kerületi, Gyurákovics Andrea IX. kerületi, Szabó László XI. kerületi, Lehoczki Ádám, a XV. kerületi és Lévai István Zoltán XVIII. kerületi Fidesz-KDNP frakcióvezető is.

Láng Zsolt (képünkön), közép-magyarországi gazdaságfejlesztési zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztos január 3-án jelentette be, hogy negyvennégy milliárd forint kormányzati támogatást kapnak rezsiköltségeikhez a 10 ezer lakos feletti települések és fővárosi kerületek. A támogatást az alapvető közszolgáltatások fenntartására adja a kormány. Ugyanezen a napon Szaniszló Sándor közleményben jelentette be, hogy pert indítanak a DK fővárosi polgármesterei, amiért Orbán Viktor miniszterelnök „politikai bosszúból megtagadta a kerületek rezsitámogatását". Közölte, a fővárosnak szánt 8 milliárd forintos támogatásból nem részesül öt, DK-s polgármester által vezetett kerület, a III., a IV., a XI., a XV. és a XVIII. kerület, valamint Ferencváros sem.

Nem akartak külön-külön tárgyalni

Korábban beszámoltunk róla, hogy hat budapesti kerület nem volt hajlandó egyeztetni a kormánnyal, a III., IV., XI., XV. és XVIII. kerület DK-s polgármesterei pedig kedden meg is válaszolták, miért. Mind az öt polgármester azt írta, hogy egyenként nem akartak tárgyalni a kormánnyal, csak közösen, a kormány viszont korábban jelezte: a város-, illetve kerületvezetőkkel egyénileg ülnek le. Közleményük szerint a fővárosi DK-s polgármesterek azért akartak együtt tárgyalni Láng Zsolttal a támogatásról, mert „nem akartak egyénileg alkudozni a pénz kiosztásával megbízott kormánybiztossal, azonban a tárgyalás lehetőségét jogtalanul megtagadták tőlük”.

A DK kedden már Orbán Viktor miniszterelnök politikai bosszúját látta abban, hogy a párt politikusai által vezetett kerületek nem kaptak a kormányzati támogatásból. Sőt: mint írták, nem nyugszanak bele abba, „hogy politikai bosszúból Orbán Viktor 620 ezer budapesti lakost hagyott magára a rezsiválságban, ezért pert indítanak az Orbán-kormány ellen”, mind az öt kerület egységesen 471,5 millió forintot, a fővárosban kiosztott kompenzáció átlagos keretösszegét követelik kerületenként maguknak.

A hatodik kimaradó, Ferencváros egyelőre fontolgatja, csatlakozik-e a DK-s vezetésű kerületek peréhez. Az önkormányzattól úgy tudjuk, Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere október elején kapott levelet Láng Zsolt kormánybiztostól, ebben a levélben azonban sem egyeztetésről, sem esetleges, későbbi támogatásról nem volt szó. A levélben a kormánybiztos ugyanazt kérte a IX. kerülettől, amit a kormány képviselői a tízezer lakos feletti városoktól és a többi budapesti kerülettől is: energiahatékonysági tervet. Ezt azonban a Ferencvárosi Önkormányzat nem küldte el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lengyel Tibor Itthon

Kaotikus az állami rezsikompenzáció, 68 milliárdot nem is az önkormányzatok kapnak

A 144 milliárdnyi, önkormányzati rezsikompenzációra szánt állami pénz nyomába eredtünk. Kiderült, hogy a 10 ezer fő feletti települések 44 milliárdján kívül a kisebbek egy része is kapott pénzt, de arról a 32 milliárdról nincs nyilvános lista. A települések hiába várnak egy újabb támogatási körre, mert a megmaradt 68 milliárdot a kormány az önkormányzati távhőcégek direkt dotálására szánja.

Lengyel Tibor Itthon

Lenne helye a pénznek, mégsem csalódottak a rezsikompenzációból kimaradt fideszes városvezetők

A tíz legnagyobb összegű állami rezsitámogatást kapó városból hatot kormánypárti polgármester vezet, viszont két fideszes polgármesternek is üres maradt a zsebe a pénzosztásnál. Ők a hvg.hu-nak azt mondták, nem lepte meg őket a döntés. Az ellenzéki Budaörs – csakúgy, mint a főváros vagy éppen Hódmezővásárhely – semmit nem kapott.