Gulyás: A kormány az Erasmus-ösztöndíjakat akkor is kifizeti, ha nincs megegyezés – az év első kormányinfója
2023 első kormányinfóját tartotta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő. Arról, hogy a magyar alapítványi egyetemeket kizárták az Erasmus+ programból, azt mondták, Navracsics Tibor megpróbálja letárgyalni a dolgot, a félreértés tisztázható, de egyébként perre is mennének. Gulyás bűnbánóan beszélt a kormánynak a napelemes pályázatokban mutatott teljesítményéről és azt is elárulták, hogy a Magyarországon lefoglalt orosz vagyon melyik céghez tartozik.
Most érkezett
Átszabja a kormány a magánorvosok állami kórházakban teljesítendő gyakorlatára vonatkozó rendelettervezetét
A magánorvosokat kötelezte a kormány, hogy állami intézményben is gyógyítsanak, a kormány pedig korábban azt ígérte, hogy ezt újratárgyalja. Gulyás most azt mondta, végleges döntés a témában egyelőre nincs, de a korábbi rendelettervezetet elvetették. Itt az történt, hogy miután kitették a tervezetet társadalmi egyeztetésre, utána a magánszektorban dolgozó orvosok egy része tiltakozott, ez szerinte jó a társadalmi egyeztetésben.
Percről percre
Gulyás az Erasmus-ügyről: "Ez egy inkorrekt eljárás"
Kollégánk is az Erasmus-üggyel kapcsolatban kérdezett: tavaly ősszel, amikor volt egy vonatkozó törvénymódosítás, akkor abban az volt, hogy politikai vezető nem lehet kuratóriumi tag. A törvényalkotási bizottság ezt végül átírta, Gulyás szerint viszont a Bizottság arra a törvényverzióra mondta, hogy helyes, amit végül elfogadtak. A miniszter ismételte önmagát: mint mondta, készen álltak arra, hogy a politikusokat kivegyék a kuratóriumokból, ezért nyújtottak be ilyen törvényt. Majd megjött a bizottság szövege, ami ezt nem követelte meg, ezért "csinálta vissza" ezt a törvényalkotási bizottság. Ez egy inkorrekt eljárás – mondta Gulyás. A miniszter azt mondta, a Bizottság '22 júliusáig nem mondta meg, mit akar, csak utána tudtak velük érdemben tárgyalni. Szeptember elejére a 17 vállalásról megállapodás volt, ezeket november végére kellett elfogadni törvény formájában. Nem tudtak azonban minden törvényt részletesen letárgyalni a bizottsággal, így folyamatosan nyújtották be azokat, és utána tárgyaltak róluk. Ezért fordulhatott elő a fent említett malőr is Gulyás szerint.
Gulyás Joachim Hermann bajor politikussal példálózott, amikor kollégánk felemlegette: az Európai Bizottság már december 15-én jelezte, hogy nincs rendben az, hogy kormányzati politikusok ülnek a kuratóriumokban. Európai gyakorlat Gulyás szerint, hogy a politikusok kuratóriumokban ülnek, több nevet is említett. Kollégánk azonban emlékeztette őt: Európában rotációban ülnek be ezekre a posztokra, nem örök időre, mint Magyarországon. Gulyás szerint azonban ez nem mindenhol van így, vannak olyan egyetemek, ahol életfogytiglan ülnek bent, ezek valamiért nem fájnak az Európai Bizottságnak.
Gulyás szerint reális, hogy 2023 végére egy számjegyű lesz az infláció
A nyugdíjemelésről Gulyás azt mondta, hogy reálérték-csökkenés nem következhet bennük be. Ha az éves infláció 15 százalék felett lesz, akkor legkésőbb novemberben ki fogják fizetni a különbözetet. Ha előbb látszik, hogy magasabb lesz az infláció, akkor előbb fognak fizetni, de lát esélyt a miniszter arra is, hogy az infláció 15 százalék alatt maradjon. Reális cél, hogy 2023 végére egy számjegyű legyen az infláció. Az infláció viszont jelenleg nagyon nehezen becsülhető.
Gulyás a napelemes pályázatokkal kapcsolatban azt mondta, mindössze 3750-en igényeltek állami támogatást a napelemeikre. Szánalmas és borzalmas a teljesítményünk, nem is mondom, eddig mennyit fizettünk ki – mondta Gulyás. Azt ígérte, 813-at fognak kifizetni január végéig.
A kormány hivatalosan nem tud arról, hogy a CATL két vezetőjét leültették Kínában
Házi őrizetbe került a CATL akkumulátorgyár két vezetője házi őrizetbe került Kínában. Okoz-e ez bármilyen fennakadást a debreceni gyár építésében? – kérdezte az ATV. Gulyás azt mondta, egyelőre nincsenek meggyőződve arról, hogy a hír megfelel-e a valóságnak, ha erről meggyőződtek, akkor fognak tudni dönteni. A miniszter azonban reméli, hogy ez az esemény nem fogja befolyásolni a gyárat. A kormánynak nincs hivatalos információja az ügyről.
"Nem tudjuk, mit akar a Bizottság"
Az M1 a Lánchíddal kapcsolatban kérdezett, az autós forgalom korlátozásáról. Gulyás azt mondta, továbbra is abszurd, hogy mind az autós, mind a gyalogos forgalom elől korlátozva van a Lánchíd. Ez nem politikai oldal kérdése, ez egy középkori helyzet a miniszter elmondása szerint.
Az ATV emlékeztette Gulyást, hogy a magyar alapítványi egyetemeket azért zárták ki az Erasmusból, mert kormányzati politikusok ülnek a kuratóriumokban, ezt pedig a hírek szerint a Bizottság novemberben jelezte is. Az ATV arra kérdezett rá, hajlandó-e visszahívni a kormány politikusait a kuratóriumokból. Gulyás azt mondta, nem tudnak senkit visszahívni, mert ezek autonóm szervezetek. Nem tudjuk, mit akar a Bizottság – ismételte meg Gulyás. Jóhiszeműen tárgyaltak a Bizottsággal, akkor azonban nem merült fel, hogy a kormányzati politikusok kuratóriumi helye problémát jelentene – mondta a miniszter, ezért érthetetlen, hogy most szankciókat szabnak ki, mert azt tették, amit kértek.
Ősszel is hajlandók lettek volna arra a kormány részéről, hogy olyan szabályt fogadjanak el, ami kizárná a kormányzati politikusokat az alapítványi egyetemek kuratóriumából – jelentette ki Gulyás.
Idén nem jelent problémát az Erasmus, mert decemberig megkötötték a szerződéseket, jövőre meg remélhetőleg megoldható – ismételte meg saját korábbi mondatait Gulyás.
Jöhet még kormányzati pénz az önkormányzatokhoz
Az Index azt kérdezte, lesz-e második köre az önkormányzati rezsitámogatásoknak. Gulyás azt mondta, korábban is azt kommunikálták, hogy ez csak az első körtől, a második attól függ, hogy lesz-e rá pénz, illetve hogyan alakulnak a rezsiárak. A kérdés nyitott, szeretnénk segíteni – mondta a miniszter.
Miért maradt ki a fővárosi önkormányzat? Gulyás azt mondta, nem csak a fővárosi, de a megyei önkormányzatok is kimaradtak, velük a későbbiekben fognak még tárgyalni.
Gulyás az Erasmus-botránnyal kapcsolatban azt mondta, a Bizottságnak nem volt olyan kérése, hogy a kuratóriumokban ne üljön kormánypárti politikus. Szerinte egyedülálló jelenség, hogy a Bizottság a Tanácsnak írott levelében elismerte, hogy Magyarország az összeférhetetlenségi szabályozást a kérteknek megfelelően módosította. Nem tudjuk, mit akarnak – mondta a miniszter, aki szerint az egész helyzet abszurd és elfogadhatatlan.
Tárgyalni fognak a fürdőkkel is kormányzati támogatásokról – mondta Gulyás.
A napelemes támogatások elenyésző részét fizették még csak ki, a miniszter azt mondta, ez sajnos igaz. Nem tud jó híreket mondani a múltról, csak jövőre tud jókat: a cél az, hogy január végére, 1,2 milliárd forintot fizessenek ki, viszont az összes igény nagyjából hatodát fedezik csak így is.
A tanárok szakszervezete szerint idén a tanárok újabb csoportja léphet sztrájkba, a KIM alá tartozó szakképzési intézmények is. Gulyás erre azt mondta, mindenkivel szívesen tárgyal a kormány. Keresik a megoldást arra, hogy minél kevesebb feszültség legyen a rendszerben.
Gulyás szerint is szükség van a tanárok fizetésének emelésére
Egyhetes sztrájkra készülnek a pedagógusok, Gulyás azt mondta, a kormánynak egy kérése van a tanárokhoz: legyen törvényes a tiltakozásuk, a jogszabályokat mindenki tartsa be. A kormány elmondása szerint nagyra tartja a tanárok munkáját, egyetértenek azzal, hogy a béremelésre szükség van, de akkor tudnak fizetni, ha Brüsszel fizet. Mint mondta, a kormány minden területen azon dolgozik, hogy két éven belül a tanárok átlagosan bruttó 800 ezer forintot keressenek.
Szentkirályi Alexandra a Magyar Nemzet kérdésére azt mondta, hogy a hét második felében fogják ismertetni várhatóan a nemzeti konzultáció eredményét, jelenleg a kiértékelés utolsó fázisa zajlik.
Aki nem ül le egyeztetni, annak nem kell a kormány támogatása Gulyás szerint
A Magyar Nemzet arra kérdezett rá, hogy mi a véleménye a baloldali támogatási botrányról, hogy több önkormányzat is nemet mondott az önkormányzatoknak kiutalt kormányzati támogatásra. Gulyás Gergely azt mondta, Niedermüller Péter is elment, a hetedik kerület több száz millió forintot kapott. A miniszter azt mondta, hogy aki nem küld adatokat és nem hajlandó leülni, akkor nyilvánvaló, hogy az a kerület nem igényli az állam támogatását. Ha valaki nem kért ebből, akkor annak nincs miért számonkérnie a kormányt – jelentette ki a miniszter, majd hozzátette, hogy örül annak, hogy a legtöbb ellenzéki polgármester leült a miniszteri biztosokkal tárgyalni a támogatásokról.
A Századvég szerint az EU polgárainak négyötöde úgy véli, hogy Brüsszel okolható az energiaválságért, Gulyás azonban azt mondta, óvatos lenne minden felméréssel. A miniszter szerint az látható, hogy a gáz ára 60-70 euró alá nem mehet, békeidőben sem, míg korábban 15-25 dolláros áron lehetett gázt venni, ennek pedig az európai polgárok az elszenvedői.
Egyre nagyobb a nyomás Németországon, hogy a magyaroknak gyártott tankokat adja Ukrajnának. A lap arra szeretett volna választ kapni, hogy a kormányt kereste-e bárki ezügyben, Gulyás azonban erre konkrétan nem válaszolt. Ismét elmondta: Magyarország azért nem szállít fegyvert Ukrajnának, mert azt csak Kárpátalján keresztül tudná megtenni, aminek lakossága így ki lenne téve a háborúnak. Más ország úgy dönt, ahogy akar, a fegyverszállítás közel van a háborúba való beavatkozáshoz, abból pedig világháború lehet – tette hozzá a miniszter.
Az Origo kérdez először
A portál arra kíváncsi, hogy a Katar-gate miatt reálisnak látják-e, hogy átalakítják az Európai Parlamentet. Gulyás szerint egy olyan botrányt látunk, ami a szervezet maradék hitelét is felemészti. Itt lenne szerinte a lehetőség szerinte, hogy az EP a magyar vagyonnyilatkozati rendszerhez igazítsa a sajátját. Ismét kiemelte, hogy az Európai Bizottság úgy keresi a magyar korrupciót, hogy közben az EP-ben az jelentősebb. Gulyás szerint az a vagyonnyilatkozati rendszer, amit a Bizottság nem tart egy tagállamnál elfogadhatónak, nem maradhat az Európai Parlamentnél.
Eva Kaili találkozott Dobrev Klárával és magyar baloldali képviselőkkel is, az Origo arra kérdezett rá, hogy nem kellene-e a magyar pártoknak is vizsgálatot tartani. Gulyás erre nem válaszolt konkrétan, csupán azt mondta, fontos a vagyonnyilatkozati rendszer reformja.
A magyar kampányfinanszírozási szabályok jók, mert ha valaki külföldről fogad el pénzt, az törvénytelen – mondta Gulyás a jászberényi időközi választás kapcsán. Senkinek nem lehet olyan illúziója, hogy ha valaki külföldről kap 3-4 milliárd forintot, azért cserébe kérni is fognak valamit attól, aki kapta – célzott Gulyás a Mindenki Magyarországa Mozgalomra. A miniszter ismételte önmagát: azt mondta, a magyarok elég bölcsek voltak ahhoz, hogy április harmadikán ne az ellenzéket válassza meg az országgyűlési választásokon.
17 milliárd az ország rezsiszámlája
Hétmilliárd euróról 17 milliárdra ugrott az ország rezsiszámlája – mondta Gulyás. A rezsivédelmi alap 2600 milliárdos forrást áll, hogy hozzá tudjanak járulni az ország energiaköltségeihez.
4,9%-ról 3,9%-ra akarják a hiányt csökkenteni, Gulyás szerint pedig fontos cél az államadósság csökkentése. Nem csökkentik a családtámogatásokra fordított forrásokat, sőt: az szja-mentesség ezentúl jár a 30 alatt gyermeket vállaló nőknek is. Marad a 13. havi nyugdíj is a miniszter szerint, hiába ezek képezik a költségvetés legnagyobb kiadását, összesen 6150 milliárd forintot.