Bihari Ádám
Bihari Ádám
Tetszett a cikk?

Sok részlet még nem ismert a csütörtök esti rendőrgyilkosság ügyében, de az már látszik, hogy a támadóról a környezetében korábban is az a kép alakult ki, hogy indulatos, agresszív ember. A rendszerváltás utáni magyarországi rendőrgyilkosságoknál volt, hogy tapasztalt bűnözők öltek, volt, hogy begőzölt garázdák. Az életüket veszítő rendőrök között akadt főtörzsőrmester, és több főnyomozó is.

Mécseseket és egy szál virágot hagytak ott valakik péntek reggel az újbudai Lecke utca 1. számnál, az árkádok alatt, annak a rendőrnek az emlékére, akit egy tomboló férfi késelt halálra csütörtök este, két kollégáját pedig megsebesítette. A tettest később a sebesült rendőrök lábon lőtték, amikor megpróbált elszaladni.

Sz. Szilárd már napokkal a csütörtök esti gyilkosság előtt zavartan viselkedett a környéken lakók szerint. Indulatait egyébiránt sem titkolta. “Másfél hónappal ezelőtt kutyasétáltatás közben találkoztam vele. Nagyon felhúzta, hogy hamarosan fizetni kell a parkolásért a környéken, szidta az önkormányzatot, és azt mondta, hogy majd kitépi a fizetést jelző táblákat a földből” – mesélte az érintett tömbben lakó Pongrácz Anita a hvg.hu-nak.

A hvg.hu videóján szemtanú meséli el, mit látott a rendőrgyilkosság éjszakáján

A gyanúsítottat ismerték a környéken, állítólag "szeretett beszólni másoknak".

A férfit a többi lakó is kisportolt testalkatúnak, “gyúrósnak” írta le, aki olykor “kötekedős” volt. Mások szerint fogyaszthatott is valamilyen szert, mert időnként zavartan viselkedett. Már a gyilkosság előtti napon is több szomszédhoz becsöngetett, dörömbölt. A végzetes este is ez történt. “Először több helyen dörömbölt, kiabált, aztán egy ideig lenyugodott” – mesélik. A férfi nem sokkal később viszont állítólag "hangokat hallott", és úgy gondolta, segíteni kell a felső szomszédjának, egy idős nőnek, akit “ki kell mentenie”. Végül egy kalapáccsal kezdte el szétverni a nő ajtajának kilincsét, vélhetőleg az ajtó melletti falrészből is ekkor törhetett le egy darab.

hvg.hu

A szomszédok ezt már nem hagyták annyiban, hívták a rendőröket, akik közül hárman megpróbálták megfékezni Sz. Szilárdot. A Központi Nyomozó Főügyészség szerint a férfi ekkor támadott rá az intézkedő rendőrökre, és egyiküket bal combján, másikukat a karján és a mellkasán, a harmadikat pedig szívtájékon szúrta meg egy 17 centis pengehosszúságú késsel. Utóbbi volt Bauman Péter körzeti megbízott, akinek februárban lett volna a 30. születésnapja. Ő már nem jutott ki élve a lépcsőházból.

Az, hogy mi történhetett pontosan azokban a percekben, vélhetően csak a nyomozás lezárása után derül ki. Mindenesetre látszik, hogy az épület első emeletén, ahol a férfi megpróbált betörni az idős nőhöz, elég szűk a hely, könnyen szúrótávolságba kerülhettek dulakodás közben a rendőrök. Ráadásul az sem világos, sejthették-e egyáltalán, hogy kés van a támadónál, hiszen ezt az ordibálás és az ajtóverés miatt telefonáló szomszédok sem láthatták feltétlenül.

hvg.hu

A késes támadó ezután kirohant az épületből – amelynek az utcafrontra nyíló kapuja nem volt zárva –, és egyenesen a villamosmegállóba ért. Az őt üldöző rendőrök itt érték utol, és egy figyelmeztető lövés leadása után felszólították, hogy adja meg magát. Innentől készültek az első videók, melyeket az utcára néző ablakból készítettek. Ezeken látszik, hogy a férfi először a síneken fekszik, és hiába mondják neki, hogy forduljon meg, nem engedelmeskedik, egyre csak azt hajtogatja, hogy a rendőrök gyilkosok (ekkor már túl van egy rendőr halálra késelésén). Mindkét rendőr megsebesült a támadásban, egyikükön látszik, hogy erős fájdalmai vannak a bal lábában “Nem tudjuk kezelni az embert, mind a ketten vérzünk” – mondja a kezében lévő rádióba.

“Meg ne mozdulj, vagy lelőlek!” – hangzik el kollégájától nem sokkal azelőtt, hogy a férfi mégis feláll és futni kezd. Ekkor lőtte lábon az egyik intézkedő rendőr. Még egy ideig próbál elszaladni, de a villamosmegállóban elesik.

A gyilkosság másnapján a megállóban látszik, hogy az éjszaka földdel szórták fel a vérfoltot, ami a férfi után ott maradt. A lépcsőházban viszont, ahol a késelés történt, sehol nincs vér. Az idős nőnél, akihez a férfi megpróbált betörni, délelőtt lecserélték a zárat. Ő nem nyit ajtót, ezt tanácsolták neki a rendőrök is, akik szerint nagyon felzaklatták a történtek.

Bauman Péter r. főtörzsőrmestert az egész rendőri állomány gyászolja. A rendőrségi épületeken fekete zászlóval, a szolgálati járműveken gyászszalaggal emlékeznek, de pénteken 17 órakor a kerületi rendőrkapitányság Bocskai úti épülete előtt külön is megemlékeztek róla kollégái és a kerület lakosai.

MTI / Máthé Zoltán

Nem véletlenül ugrott be sokaknak az a 3 évvel ezelőtti újpesti eset, amikor egy férfi többször megszúrta a térdelő helyzetben lévő rendőr fejét, vállát, hasát és mellkasát. A két eset között elsőre sok hasonlóság van, de ott számtalan részlet már ismert, itt pedig még csak most kezdődött el a nyomozás. A megkéselt rendőr járőrtársa akkor 11 lövést adott le a támadóra, aki a helyszínen meghalt. Az utólagos vizsgálat akkor megállapította, hogy a férfit, aki a rendőrnőt is meg akarta késelni, csak az utolsó két lövés ártalmatlanította teljesen, ezért a fegyverhasználatot jogosnak és arányosnak ítélték meg. A három éve megkéselt rendőr túlélte a támadást, felépült, és vissza is tért a szolgálatba.

A mostani egyelőre nem tudni, hogy a rendőrök tudhattak-e egyáltalán a fegyverről, vagy csupán egy hangoskodó garázdához hívták ki őket. A késsel felfegyverkezett férfi pedig a rendőrség közbelépése nélkül a civilekre, a ház lakóira vagy a járókelőkre is komoly veszélyt jelenthetett volna.

hvg.hu

Magyarországon utoljára 2016-ban történt rendőrgyilkosság. Akkor Bőnyre, a neonáci Nemzeti Arcvonal vezetőjéhez, Győrkös Istvánhoz szálltak ki rendőrök, köztük a 46 éves Pálvölgyi Péter, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda kiemelt főnyomozója, akivel fejlövés végzett. A most 82 éves Győrköst életfogytiglanra ítélték a gyilkosság miatt. A bőnyi esetnél azonban számos olyan részlet előre ismert volt, ami indokolta volna a nagyobb elővigyázatosságot.

2010-ben a közlekedésrendészeti ellenőrzést végző, 29 éves Gamauf János főtörzsőrmestert lőtte le Alsóörsön egy bűnöző, aki nem sokkal a lövöldözés után öngyilkos lett. És idén lesz 20 éve, hogy 2003. május 13-án egy veszélyes bűnöző – elfogása során – agyonlőtte az akkor 39 éves Borsos József rendőrszázadost, az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóság Nyomozó Főosztály kiemelt főnyomozóját. A százados és kolléganője egy rablásokkal gyanúsított, 3 éve körözött férfit akart elfogni a móri rablógyilkossággal kapcsolatban, amikor a gyanúsított rálőtt a rendőrökre. A százados életét vesztette, a gyilkosnak viszont egy műtéttel megmentették az életét. Az agyonlőtt rendőrön nem volt golyóálló mellény, de az ügyészség akkor jogszerűnek és szakszerűnek minősítette a rendőri intézkedést.

18

Figyelem! Az ön által letölteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretné, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használjon szűrőprogramot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!