szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Közös közleményt adott ki két európai biztos, amelyben azt is megerősítették, hogy a közérdekű vagyonkezelő alapítványok alá tartozó egyetemek továbbra is pályázhatnak az uniós programokra. Ha pedig visszavonják a Tanács határozatát a támogatások felfüggesztésről, akkor a pénzeket is megkaphatják.

Közleményben oszlatott el néhány félreértést a magánalapítványi formában működő egyetemek uniós pályázataival kapcsolatban az Európai Bizottság.

Johannes Hahn költségvetési és Marija Gabriel oktatási biztos közös nyilatkozata nem előzmény nélküli. Mint megírtuk, Navracsics Tibor magyar területfejlesztési miniszter szerdai brüsszeli tárgyalásai után tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: arra kérte az Európai Bizottságot, hogy egyértelmű kommunikációval segítse a kérdést.

A két biztos közleményében először is leszögezte, hogy az Európai Bizottság semmi mást nem tesz, mint végrehajtja a Tanács december 15-i határozatát, melyet a tagállamok az uniós költségvetés védelmét szolgáló jogállamisági feltételrendszer alapján hoztak meg. Ez kimondja, hogy mind közvetetten, mind közvetlenül „tilos új jogi kötelezettségvállalást tenni a magyar közérdekű vagyonkezelő alapítványokkal és az általuk fenntartott jogi személyekkel”. Vagyis az ilyen formában működő modellváltó egyetemek sem kaphatnak pénzt, ami az ő esetükben az Erasmus+ és a Horizont Európa programokat érinti.

„Az intézkedés célja, hogy megvédje az uniós költségvetést az esetleges összeférhetetlenségektől, és biztosítsa az uniós támogatás közérdekű vagyonkezelő alapítványok általi átlátható felhasználását” – tették hozzá.

Nincs félreértés az Erasmus-ügyben, már régen szóltak, hogy nem fideszesekkel kéne teletömni a kuratóriumokat

A kormány már december 15-én megkapta az értesítést, hogy a modellváltó egyetemek nem vehetnek részt az Erasmus és a Horizont programokban, most mégis úgy tesz, mintha váratlanul érte volna az erről szóló döntés. Ráadásul az Európai Bizottság régóta figyelmeztetett a kuratóriumokban ülő fideszes politikusok összeférhetetlenségére, és esélyt is adott a magyar kormánynak, hogy oldja meg a problémát, mégsem történt semmi.

A biztosok megerősítették, hogy amíg az intézkedés hatályban van, addig ezeknek a szervezeteknek nem ítélhetnek oda szerződést és nem is lehet aláírni velük új, az uniós költségvetést érintő jogi kötelezettségvállalást.

Fontos ugyanakkor, hogy ettől még az érintett magyar szervezetek – vagyis a közérdekű vagyonkezelő alapítványok alá tartozó egyetemek –

továbbra is jelentkezhetnek pályázati felhívásokra és részt vehetnek az uniós programok – például az Erasmus+ vagy a Horizont Európa – értékelési és kiválasztási eljárásaiban.

Abban a pillanatban, ahogy a Tanács végrehajtási határozatát visszavonják, az odaítélés is megtörténhet, az érintett egyetemek nem fognak támogatásra nem jogosultnak minősülni.

Mindez nem vonatkozik a nem közérdekű vagyonkezelő alapítványok által működtetett vagy fenntartott szervezetekre, sőt a magyar csereprogramokra vonatkozó külföldi hallgatókra sem, ezeket ugyanis a küldő – vagyis más uniós tagállamban működő – szervezetek intézik.

„Az Európai Bizottság bízik abban, hogy Magyarország a lehető leghamarabb megfelelő és hatékony intézkedéseket fog hozni az ezen intézkedések elfogadásához vezető helyzet orvoslására annak érdekében, hogy megindulhasson az intézkedések megszüntetésére irányuló szabályozási bizottsági eljárás” – írták, hozzátéve, hogy továbbra is szorosan figyelemmel kísérik a helyzetet.

Lényegében tehát a Bizottság azt üzente meg a magyar kormánynak: ha megoldják az összeférhetetlenséget a közérdekű vagyonkezelő alapítványokban, akkor jönni fog nekik is az uniós pénz. Hogy ehhez milyen intézkedéseket kell tenni, arra közlemény nem tért ki, de Navracsics Tibor és a kormány más tagjainak nyilatkozataiból is az derül ki, hogy a kormánytagok és más politikusok kuratóriumi tagságával van probléma.

Navracsics erről Brüsszelben azt mondta,

a kormány ettől nem zárkózik el, és készen áll az ehhez szükséges jogszabály-módosításokra.

Csütörtökön az Európai Bizottság szóvivői szolgálata ehhez annyit tett még hozzá, nem kommentálják a magyar miniszter nyilatkozatát, csak arra hívják fel a figyelmet, hogy a kérdést nem a nyilatkozatok, hanem a teljesítés alapján ítélik meg. Vagyis lényegében azt várják, hogy a magyar kormány ne csak bejelentse, hogy visszalépteti a politikusokat a kuratóriumokból, hanem teljesítse is az ígéretét.

(Címlapképünkön Navracsics Tibor területfejlesztési miniszer és Johannes Hahn, költségvetési biztos.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!