Miskolc polgármestere kész feláldozni kuratóriumi posztját a diákok Erasmus-ösztöndíjáért

Veres Pál távozik, ha ezáltal a Miskolci Egyetem hallgatói visszakerülhetnek a programba.

  • hvg.hu hvg.hu
Miskolc polgármestere kész feláldozni kuratóriumi posztját a diákok Erasmus-ösztöndíjáért

Kész lemondani tagságáról a Miskolci Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumában Veres Pál, a város ellenzéki polgármestere, „amennyiben a miskolci diákság, a város és az egyetem érdeke úgy kívánja, és ezáltal az egyetem hallgatói visszakerülhetnek az Erasmus-programba”.

A várost 2019 ősze óta iránytó, az ellenzéki pártok és civilek által támogatott független polgármestert 2021 tavaszán nevezte ki Varga Judit igazságügyi miniszter kuratóriumi tagnak. A Telex – amelyhez eljutott Veres pénteki közleménye – emlékeztetett: a máshol sok vihart kavart modellváltás Miskolcon csöndesen zajlott le, a polgármester sem emelt szót ellene. Sőt később azt nyilatkozta a lapnak, hogy optimista az átalakulással kapcsolatban.

Veres most azt írta: „nem ördögtől való, ha a mindenkori városvezetést és ezáltal a város érdekeit most, vagy a jövőben bármikor valaki képviseli az egyetemi kuratóriumban, ezáltal hidat képezve az intézmény és Miskolc között, ápolva, erősítve és fejlesztve a két fél kapcsolatát”.

Jelezte azt is, hogy a kuratóriumi megbízatással kapcsolatban eddig sem az uniós szervezetek, sem a kormány, sem az egyetem vezetése nem kereste, de „cselekvésre készen” várja az állásfoglalásukat.

A kérdés azután vált aktuálissá, hogy Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón bejelentette: a miniszterek lemondanak a kuratóriumi tagságukról a modellt váltott felsőoktatási intézményeket fenntartó alapítványokban, s ezt várják az érintett államtitkároktól, helyettes államtitkároktól és kormánybiztosoktól is. Erre azért van szükség, mert az Európai Bizottság felfüggesztette az EU által finanszírozott Erasmus+ és Horizont Európa programokat azokban az intézményekben, amelyek közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működnek. Szerintük ugyanis a működési modell nem garancia arra, hogy átláthatóan kezelik a közösségtől kapott forrásokat.

Azt, hogy hány politikus ül a kuratóriumokban, ebben a cikkünkben szedtük össze. Arról pedig, hogy mi célt szolgált az egyetemi modellváltás, itt írtunk.

A Telexnek korábban Dézsi Csaba András, Győr fideszes polgármestere – aki havi 1,5 millió forinthoz jut a kuratóriumi tagsága miatt – úgy nyilatkozott: „Jelen pillanatban az a helyzet, hogy nem kell lemondaniuk a polgármestereknek”.