szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A MOK helyi szervezetének elnöke szerint csak Győrben 61 orvos kapott beosztást – a dolog szépséghibája, hogy közülük többen nem szerződtek le arra, hogy az új rendszerben ügyeljenek.

Győr-Moson-Sopron vármegyében olyan háziorvosoknak is kipostázták a márciusi ügyeleti beosztásukat, akik nem is szerződtek erre a feladatra – írja a Népszava. A lapnak Szijjártó László, a Magyar Orvosi Kamara Győr-Moson-Sopron vármegyei szervezetének elnöke azt mondta, úgy tudja, hogy csak Győrben 61 háziorvos kapott e-mailt arról, hogy mikor kell ügyelnie márciusban. A listán azonban olyan kollégái nevei is szerepelnek, akik nem írtak alá eddig szerződést arról, hogy részt vesznek a mentőszolgálat által szervezett új ügyeleti rendszerben.

Az orvosi kamara jogászai szerint jogtalanul osztották be ezeket az orvosokat. Szijjártó László elkeserítőnek nevezte, hogy az egészségügyi igazgatás így próbál nyomást gyakorolni és ezzel a nyomással „rendezni” a kormányzat és az orvostársadalom közötti konfliktust. „Bárki is készítette, bárki utasítására a beosztást, jogellenesen tette, nem oszthatnak be olyan kollégát, akinek nincs szerződése az ügyelet szervezőjével” – jelentette ki a szakember.

Hajdú-Bihar vármegye után Győr-Moson-Sopronban állnak át márciustól az új alapellátási rendszerre. Ez azt jelenti, hogy az önkormányzatok helyett az ügyeleti ellátási rendszert helyben az Országos Mentőszolgálat fogja működtetni. Szijjártó László szerint egyre nagyobb a helyi háziorvosokon a nyomás, hogy szerződjenek ügyeleti szolgálatra, ennek ellenére még mindig vannak, akik azt mondták: kitartanak a végső leheletükig, és nem fognak aláírni. Viszont vannak olyan háziorvosok, akik egyszerűen félnek. Szijjártó szerint annak sem bonyolult a megfejtése, hogy mitől: az orvosok szerinte úgy vélik, hogy bárkit tönkre lehet tenni, ezt pedig korábban már több háziorvossal meg is tették.

 

Vakrepülésben rajtol az ügyeleti rendszer, az egészségügyi átalakítás első fontos lépése

Nem indul tökéletesen az új ügyeleti rendszer, amelyet az országban elsőként Hajdú-Bihar megyében vezetnek be február elsejétől. Miután ezt ebben a formában nem tesztelték, van olyan orvos, aki szerint vakrepülés az egész. A cél, hogy a betegek egységesebb, jobb ellátást kapjanak, de kérdés, ez megvalósul-e.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!