Elemzők az Orbán-évértékelőről: “Morálisan, esztétikailag és intellektuálisan is vállalhatatlan”
Egy új közlekedési bérlet bevezetésén kívül sok újdonságot nem, viszont annál több közhelyet, semmitmondást, jól ismert propagandahazugságot, néhány kétes értékű poént és némi hergelést, fenyegetést is tartalmazott Orbán Viktor évértékelője. A háború és az infláció jelentette veszélyre felfűzött miniszterelnöki szónoklatot elemeztük szakértők segítségével.
Habár Orbán Viktor egy hajnali backstage-videóval és egy hajnali nyakkendős nemzeti konzultációval is igyekezett fokozni a hangulatot, az idei – sorrendben már a huszonnegyedik – évértékelőjén a kormányfő nemhogy meglepetést nem okozott, de még újat se nagyon mondott. A csaknem egyórás beszéd egyetlen újdonsága, valamirevaló bejelentése egy amúgy száraz, szakpolitikai - miniszterelnöki promóciót általában nem érdemlő - intézkedés volt, miszerint májustól a MÁV és a Volán helyközi járataira egyaránt érvényes vármegyei, illetve országos bérlet váltható.
Orbán Viktor bejelentette, a MÁV már közzé is tette a vármegyebérlet részleteit
Minden eddiginél kedvezőbb bérletrendszerrel igyekszik a kormány az utazók kedvében járni. A Vármegye- és Országbérlet hasonló (csak egy kicsivel drágább), mint amit Németország vezetett be párt hete az általános drágulás hatásait enyhítendő. A vármegyebérlet ettől függetlenül olcsóbb lesz mint a BKK-bérlet és egyaránt érvényes lesz a MÁV-START, a MÁV-HÉV, a GYSEV vonatain, illetve a Volán buszain, de azért lesznek kivételek.
Ennél persze több mindenről volt szó a tavalyi évhez hasonlóan a Várkert bazárban monumentális díszletek között, rengeteg nemzeti zászló és a NER önfeledten tapsoló színe-java előtt megtartott Orbán-beszédben, amelynek mottója a “Béke és biztonság” volt – a szlogent méretes betűkkel fel is írták Orbán feje fölé –, ami illik a kormányzati kommunikációban jó ideje sulykolt, “a veszélyek korát éljük” narratívába. És ennek megfelelően a miniszterelnök főként a veszélyekről és azok lehetséges kezeléséről értekezett, miután a rendezvény elején megköszönte a törökországi-szíriai földrengés után a mentésben segédkező, az évértékelőre is meghívott magyar szakemberek munkáját.
Kevés konkrét újdonság, sok ismétlés és zavarosság, valamint feltűnően került témák
– ezek jellemezték Orbán Viktor évértékelő beszédét a Republikon Intézet stratégiai igazgatója szerint. Virág Andrea a hvg.hu-nak elmondta: a miniszterelnök évértékelőiben évek óta nincs sok újdonság, struktúrájában, hangulatában és üzenetében ez is beillett a korábbiak sorába. Ugyanis a mostani évértékelő is a bevett sémára épült: röviden ismertette az eredményeket, majd a kihívásokra koncentrált és célokat jelölt ki.
Valóban, a beszédét ezúttal is az eredményekkel kezdte Orbán, aki kormányzása első tíz évének sikereit sorolta. Arról is beszélt, nem véletlenül kapott ő és a Fidesz-KDNP tavaly áprilisban negyedszer is kétharmadot, pedig “az egész baloldal összefogott ellenünk, Brüsszel megpróbálta kiszárítani a kincstárat, és Gyuri bácsiék begurítottak ide Amerikából 4 milliárd forintnyi dollárt, hogy az elvtársaiknak legyen mivel lövöldözniük ránk”. A sikerszériának azonban előbb a Covid-járvány, majd az tett be, hogy kitört a háború Ukrajnában. Pedig Orbánéknak sok tervük lett volna, például:
- “azt hittük, ott leszünk a legjobbak között, valahol az élbolyban”,
- “megint lesz sok gyerek, rendben tartott, csinos és biztonságos ország”,
- “a klímaváltozást is túlélő, zöld Kárpát-medence”.
Ha a fenti célok elérésében Orbánék tehát meg is torpantak, megígérte, hogy legalább már az eddig elért eredményeket megtartják. A Republikon Intézet stratégiai igazgatója is felhívta azonban a figyelmet: azon kívül, hogy Orbán megnyugtatott, marad a rezsivédelem, a 13. havi nyugdíj és - amíg az infláció és a kamatok nem kezdenek el csökkenni - az árstopok és a kamatstop, alig néhány jövőbeni ígéret hangzott el. Ilyen volt például, hogy a jövőben minden évben terveznek a családokat segítő kormányzati intézkedéseket - a kijelentés erejét némileg csökkentette, hogy pont most csak egy korábbi intézkedést, a 30 alatti gyerekes nők adómentességét említett.
Utalás szintjén hangzott el emellett az a néhány napja felmelegített (a múlt heti kormányinfón már bejelentett) terv, hogy a kormány visszavásárlással állami kézbe venné a ferihegyi repülőtér üzemeltetését, és az a szintén nem új közlés, hogy az év végére egyszámjegyűre vinnék le az inflációt. (Attól most tekintsünk el, hogy az inflációt a kormány nem tudja, mint Orbán fogalmazott, "legyalulni", ám abban minden elemző egyetért, hogy miután a 2022 közepétől felpörgő infláció elemei beépülnek az árbázisba, az év második felétől "magától" fog bezuhanni tíz százalék alá a drágulás átlagos szintje.)
"Szerintem példaértékű, ahogy kezeltük a Völner-Schadl-ügyet" - az évértékelőre érkezőket faggattuk
Azt is megkérdeztük, háborús bűnösnek tartják-e Vlagyimir Putyint. A NER legfontosabb politikai eseménye Orbán Viktor évértékelője, amelyet már 24. alkalommal tartott meg a miniszterelnök a Polgári Magyarországért Alapítvány felkérésére. Ahogy az elmúlt években, most is a Várkert bazár adott otthont az eseménynek, és ahogy már megszokhattuk, kordonokkal akadályozták meg a szervezők, hogy az újságírók közel kerüljenek azokhoz a kiválasztottakhoz, akik személyesen hallgathatták meg Orbán Viktor iránymutatását.
Szó esett még távlati tervként a magyar élelmiszeripar évek óta emlegetett fejlesztéséről és a Debrecen-Nyíregyháza-Miskolc háromszögben ipari fejlesztésekről, erőműépítésekről és új Duna-hídról, de az egyetlen kézzel fogható újdonság Virág Andrea szerint is csak a már említett vármegyei és az országbérlet májusi bevezetése volt.
Egy bizonytalan gazdasági környezetben persze felelőtlenség is lenne hangzatos ígéreteket tenni, pláne miután a kormány épp kisebbségi tulajdonosként költött több százmilliárdot a Vodafone megvásárlására. Más kérdés, hogy a konkrét ígéretek hiánya vélhetően nem a gazdasági környezettel magyarázható, inkább azzal, hogy a következő évértékelőig nem várható választás Magyarországon.
A tervek helyett több szó esett viszont a jelen legnagyobb veszélyeiről. A kormányfő a háborút és az inflációt nevezte ennek, amelyek Virág Andrea szerint ezúttal valóban létezőek, szemben azzal, hogy Orbán gyakran vív harcot képzelt, a kormányzati propaganda által “termelt” veszélyekkel, kihívásokkal. Ami a háborút illeti, Orbán jobbára a régi, a kormányzati kommunikációban ismételt paneleket vette elő, miszerint békére van szükség, nem szabad az Ukrajnának szánt fegyverszállításokkal elhúzni a háborút. Szerinte ezzel a “békepárti” állásponttal Magyarország már egyedül van Európában, talán csak a Vatikán gondolja még így - tréfálkozott.
Elárulta azt is, hogy a kormány szerint Oroszország nem jelent valódi fenyegetést Magyarországra, és ezért – meg gazdasági érdekből is – Orbán elutasítja, hogy az ország szakítsa meg kapcsolatait az oroszokkal. Sőt, nem maradt el a beszédben egy-egy jól irányzott epés megjegyzés Brüsszel és Kijev irányába, egy szalonnácizós kiszólás az oroszok elleni harchoz tankokat szállító és ehhez “a régi térképeket” talán elővevő németeknek. Orbán mindenkinek üzent, amikor úgy fogalmazott: „több tiszteletet a magyaroknak Munkácson, Kijevben, Brüsszelben és Washingtonban”. Ami az Európai Uniót, illetve az Európai Bizottságot illeti, velük sem finomkodott:
a magyar jogállamiságot bolházzák, miközben a rabomobil állandó ügyeletet tart az Európai Parlament épületénél”.
Várkonyi Andrea az évértékelő kedvéért Dolce & Gabbanára cserélte a Louis Vuittont
Lezser elegancia fehér pólóban. Persze nem akármilyenben.
Ami a háború apropóján Orbán külpolitikai helyzetértékelését illeti, abban Virág Andrea azt találta újdonságnak, hogy a szokottnál erőtelkesebb volt az Amerika-ellenesség. Nemcsak ennél a pontnál az új magyarországi nagykövet, David Pressman nevével való viccelődésnél, hanem máshol is előjött a beszédben az a fajta modor és magatartás, amelynek a megítélése a Republikon Intézet stratégiai igazgatója szerint “bizonyára ízlés dolga, mindenesetre egy kormányfőtől meglehetősen erős”.
Virág Andrea szerint egyébként a háborús és az inflációs témáknál is erős zavarosság és kettősség volt megfigyelhető, mivel egyszerre volt jelen Orbán beszédében a felelősséghárítás, mondván, hogy ezek Magyarországon kívülálló okok miatt váltak veszéllyé, nincs ráhatása a kormánynak a történésekre, ugyanakkor ott volt az is, hogy mégis foglalkoznia kell velük, hiszen Orbán és a kormány a potens, erős, cselekvő kormányfő és kabinet látszatát kell hogy keltse.
Inkább “fenyegető hangvételű”, mint konkrét bejelentés volt a miniszterelnöktől az az utalás, hogy egy nemrég nagy nyilvánosságot kapott egyedi eset miatt szigorítanának a gyermekvédelminek nevezett, 2021-ben elfogadott, de azóta is viták övezte pedofilellenes törvényen – tette hozzá Virág Andrea, megjegyezve: ennek apropóján immár sokadszorra Orbán Viktor megint összemosta a pedofíliát a teljes LMBTQ-közösséggel.
A Republikon Intézet stratégiai igazgatója arra is felhívta a figyelmet, hogy melyek azok, a társadalom jelentős részét – ideértve sok kormánypárti szavazót is – foglalkoztató témák, amelyek viszont feltűnően kimaradtak a beszédből. Ezek közé sorolta az Erasmus-ügyet, amelyben a kormány meghátrálni kényszerült, a tanárok ismét felerősödő tiltakozó akciót és az egész oktatásügy problémáinak kormányzati kezelését, az EU-s pénzek érkezésének csúszását, és a Magyarországot továbbra is érintő jogállamisággal kapcsolatos kritikákat, eljárásokat.
Morálisan, esztétikailag és intellektuálisan is vállalhatatlan volt Orbán Viktor évértékelője”
– ezt már Szentpéteri Nagy Richard állapítja meg. A politológus-elemző a hvg.hu-nak azt is mondta, szerinte ez valójában egy “hazugságbeszéd” volt, mivel “szinte minden mondata után meg lehetett volna állítani és tényekkel cáfolni az adott mondatot”. Úgy vélte, hogy a kormányfő természetesen tudta, hogy “össze-vissza hazudik, de nincs mit csodálkozni ezen, mert a NER egész rendszere is a hazugságra, ferdítésre épül”. Ahol pedig nem hazugság hangzott el, a beszéd azon része Szentpéteri Nagy szerint “szimpla közhelyek puffogtatása volt”, vegyítve
az internetről összegyűjtött, jópofának vélt poénokkal.
Orbán Viktor családtagjai, üzlettársai, munkatársai és tisztelői az évértékelőn - galéria
Orbán Viktor miniszterelnök évértékelőjén az első sorokban foglalhatott helyett körének elitje Anditól apáig, minisztereitől rockzenészein át a humoristákig.
A politológus-elemző felhívta a figyelmet az olyan következetlenségekre is, mint hogy a magas magyar inflációért Orbán a háborúra válaszul adott szankciókat okolta, ám arra már nem adott magyarázatot, hogy miért sújtja ez sokkal inkább, akár háromszoros mértékben Magyarországot, mint más európai országokat. Megjegyezte, hogy ellentmondásos is volt a beszéd több eleme, hiszen ami például az inflációt illeti, két hónapja, tavaly év végi sajtótájékoztatóján Orbán még azt állította, hogy nem érti, miért szaladt így el az infláció, de ennek kezelése alapvetően nem is a kormány, hanem a jegybank kompetenciája, most viszont úgy tűnt, mégis érti, hogy ezt kizárólag a szankciók okozták, és most a kormány próbálja megoldani, legalábbis a miniszterelnök kiadta az utasítást, hogy egy számjegyűre kell csökkenteni.
Kordonok, ölebek és potentátok, így érkezett a közönség Orbán Viktor évértékelőjére - galéria
Évértékelőt tartott Orbán Viktor a Várbazárban, így érkezett a közönség a nagy eseményre, az államtitkártól kezdve az influenszeren át az ölebig.
Ami a háborút illeti, Szentpéteri Nagy Richard kiemelte: Orbán úgy beszélt Ukrajna Oroszország általi lerohanásáról, mint végső soron Amerika és Oroszország konfliktusáról, amiből más országoknak ki kellene maradni, és nem kellene Ukrajnát segíteni, ami meglepő álláspont az ‘56-os események ismeretében egy magyar kormányfőtől. Ami pedig a beszéd végén emlegetett témát illeti, Szentpéteri Nagy Richard különösen vészjóslónak találta, hogy egyetlen ember valóban vállalhatatlan tette miatt a kormányfő és a propaganda megint előveszi a “pedofilkártyát”, megbélyegezve minden meleg embert, ráadásul ezt össze tudják kötni még akár a pedagógusok elleni hergeléssel is, ami kétségkívül kapóra jöhet a kormánynak, ha a belpolitikai nehézségekről, kormányzati kudarcokról akarná elterelni a közvélemény figyelmét.
Orbán Viktor évértékelőjéről percről percre tudósításunkat itt olvashatja vissza:
Vármegyebérlet, tigrisinfláció, pedofilveszély - Orbán Viktor évet értékelt
Háborút, hatalmas Fidesz-győzelmet, inflációt, gazdasági bajok tömkelegét hozta 2022. Orbán Viktor viszont mindebből valahogy szombat délutánra megpróbálja kikerekíteni a legjobbat úgy, hogy még jövőképet is vázol mellé. Tudósítóink már a helyszínen vannak, az eseményt és Orbán beszédét pedig élőben közvetítjük.