szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A rendszer 2013-ban indult, azoknak, akik eddig halogatták a dolgot, még november 25-ig van idejük elkészíteni és beadni a portfóliót. Már ha addig el nem törlik az egészet, mert jön helyette a teljesítményértékelés.

Tizenkétezer tanár nem töltötte fel mostanáig a portfólióját, azaz vett részt a kötelező minősítési eljárásban – írta meg az Oktatási Hivatal közlése alapján a 24.hu. A lap emlékeztetett: még 2013-ban, Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár idején rendelték el, hogy minden pedagógusnak el kell készítenie a portfólióját, ez a feltételre annak, hogy részt vegyenek a Pedagógus II. minősítési eljárásban.

A feltöltési határidő a jelenlegi szabályok szerint idén november 25-e.

A lap szerint több oka van annak, hogy ilyen sokan halogatják a portfólió elkészítését. Az egyik, hogy hiába lépnének be a Pedagógus II fokozatba, ezáltal magasabb fizetési kategóriába: mivel az alapilletményeket befagyasztották, nem vagy csak alig emelkedne a fizetésük, emellett az összeállítása legalább egy-két hónapos munka. Sokan zokon vették, hogy mindenkit, érdemeitől függetlenül a Pedagógus I fokozatba soroltak be, illetve vannak, akik arra számítanak, hogy végül eltörlik a minősítési eljárást.

Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke szerint a 12 ezres szám nagyon magas, a tanárok közel tíz százalékát jelenti, holott a kormány a rendszer bevezetésekor úgy számolt, hogy a tanároknak csak egy-két százaléka hagyja az utolsó évre a portfólió megírását, illetve egyáltalán nem akar részt venni a minősítési eljárásban.

Ha a minősítési rendszer nem változik – bár a jelek arra utalnak, hogy fog: jön a teljesítmény-értékelési rendszer –, akkor azok, akik nem adták le a portfóliójukat, akkor nem tudnak részt venni a minősítő eljáráson. Egyszer lehet ismételni, de akkor már a tanárnak kell kifizetnie a több mint 70 ezer forintos eljárási díjat. Ha az is sikertelen, akkor megszűnik a munkaviszonya. Márpedig a súlyos tanárhiánnyal küszködő közoktatásnak óriási érvágás lenne több ezer pedagógus elvesztése.

A lapnak a Belügyminisztérium azt írta, hogy folyamatosan vizsgálják a pedagógusok előmeneteli rendszerének fejlesztési lehetőségeit, a teljesítmény-értékelési rendszer bevezetéséről azonban még nem döntöttek.

Arról, hogy mit gondolnak a pedagógusok az új koncepcióról, itt írtunk:

"Teljesíthetetlen" - mondják Pintér levelére tanárok, de legalább bércsökkentés nem lesz

Évente kell ezentúl értékelni minden tanár teljesítményét egy 100 pontos skálán, ebből maximum 30 pontot kaphat a pedagógus a személyes céljaira, 70-et pedig központilag meghatározott szempontokra. Az általunk megkérdezett igazgatók szerint az új rendszer nem megvalósítható, és nem lehet objektív. Most úgy tűnik, a jól vizsgázó tanárok béremelést kapnak, de a rosszul teljesítők bérét nem csökkentik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!