„Értelmetlen, hangulatromboló, önkizsákmányolásra késztet” – nem épp a tanárok kedvence az új Pintér-terv

8 perc

2023.01.05. 04:30

Bár mint kiderült, a Nemzeti Pedagóguskar véleményét kikérték, a pedagógusok értékelésének új módját ismét a Pintér Sándor-féle rendészeti szemlélettel erőltetik rá a tanárokra. A tervezet sok kérdést vet fel, ám egy dologban minden tanár egyetért: ha nem lesz általános, jelentős béremelés, az egésznek semmi értelme, viszont újabb pedagógusokat űzhet el a pályáról.

„Ha én nem felelek meg egy ilyen minősítési rendszerben, hogyan csökkentik a béremet, amikor az most is olyan kicsi, hogy a törvény szerint is muszáj felemelni a garantált bérminimumra?”

– reagált keserűen nevetve egy borsodi kisiskola kezdő tanára arra a felvetésre, hogy Pintér Sándor belügyminiszter előállt egy olyan pedagógusi teljesítményértékelési rendszer tervezetével, amelyben a rosszul teljesítő tanárok béréből – a sajtóértesülések szerint – akár el is vonhatna az állami fenntartó.

Az új tervezet szerint évente elvégzett belső teljesítményértékelést kellene bevezetni az oktatási-nevelési intézményekben. A tanárok és az igazgatók minden tanév elején három számszerűsíthető teljesítménycélt tűznek ki – például a tanár vállalja, hogy legalább hat, szellemi és testi fejlődést szolgáló külső programot szervez az osztályának, vagy hogy 6 százalékkal csökkenni fog az igazolatlan hiányzások száma –, emellett a pedagógusoknak olyan központilag előírt kompetenciaterületeken is meg kellene felelniük, mint például a terhelhetőség, a munkafegyelem vagy az etikus magatartás.

A tanév végén az átlag felett teljesítők pluszpénzt kapnak, az átlag alattiak illetményét pedig akár csökkenthetik is.

Mérő László: Napszámosként kezeli a kormány a tanárokat, és a hatalom cinizmusa győzni fog

Egy képzeletbeli játék segítségével próbálta kideríteni a matematikus-pszichológus, játékelméleti szakértő Mérő László, miért kerülhettek a pedagógusok „a nemzet napszámosa" szerepbe, és hogyan törhetnének ki abból. Vélemény.

  • „Nemtelen versengés”

Nem volt mindez derült égből villámcsapás, már korábban is belengetett egy ilyen elképzelést Pintér Sándor, sőt Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár is, de most, hogy a sajtóban kiszivárgott az elképzelés, a legtöbb tanárt alaposan meglepték az abban leírtak. A különböző posztokban minimum kétkedésüknek, de inkább dühüknek adtak hangot, volt olyan is (például a tanártüntetésekről ismert Simkó Edit magyartanár), aki beadta a lemondását, mert szerinte ez „a besúgást, a nemtelen versengést fogja generálni egy rakás éhbérért dolgoztatott rabszolga között”.