szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az értesülést egyelőre senki nem erősítette meg. A farkast megjelölő svájci szervezet jelezte, a sajtóból értesült a fejleményről, és elítélik az orvvadászatot.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

Lelőhették az M237 kódszámon nyilvántartott farkast, amelyet Svájcban láttak el nyomkövetővel, majd egészen Magyarországig vándorolt. Az ügyről a Boon.hu adott, a hatóságok részéről sem nem cáfolt, sem nem megerősített hírt.

Az ügyben megkerestük a rendőrséget, és az érintett területen illetékes, és a farkas mozgását figyelemmel kísérő nemzeti parkok felettes szervét, az Agrárminisztériumot is, ha válaszolnak, beszámolunk róla.

A hvg.hu megkereste az ügyben a farkast nyomkövetővel ellátó, a nagyragadozók és az emberek konfliktusmentes egymás mellett élésén dolgozó svájci Gruppe Wolf Schweiz (GWS) munkatársát, aki jelezte egyelőre ők is csak a sajtóból értesültek a farkas állítólagos lelövéséről. David Gerke, a GWS ügyvezetője kérdésünkre azt írta, hogy a farkasok orvvadászata sok európai országban előfordul, még Svájcban is lelőnek néha egyet-egyet illegálisan.

Az elkövetők többnyire vadászok. A farkasok orvvadászata főleg ott problémás, ahol kevés van belőlük, és a populációjuk fennmaradása nem biztosított. Az orvvadászat minden esetét elítéljük.

A farkasról először február közepén érkezett információ, akkor már a Vértesben járt, légvonalban is 700 kilométeres vándorlás után. Ezután folytatta útját Kelet felé, átúszott a Dunán, keresztülkutyagolt a Börzsönyön, és elérte az Aggteleki Nemzeti Park területét. Ha igaz, amit a Boon.hu írt, hogy Hidasnémetinél történt az eset, akkor a nagyragadozó még keletebbre jutott, és már a Zempléni-hegység közelében járt.

Az biztos, hogy Magyarország jelenleg sem túl jó európai országimázsára ez az eset sem vet jó fényt. A farkast esetleg kilövő illető pedig minimum 250 ezer forintos bírsággal számolhat – ennyi a farkas természetvédelmi értéke –, ám a btk. külön rendelkezik a fokozottan védett fajok elpusztításáról - mint amilyen a farkas is. Ez már természetkárosítás bűntette, ami 3 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Svájctól a Vértesig kóborolt egy fiatal farkas, és minden jel szerint még nincs vége az útjának

M237 arra megy, amerre csak akar, és addig, amíg egy nőstényt nem talál. A Vértesben aligha telepedik le, de lehet, hogy elég csak a Börzsönyig eljutnia, ahol már lehet esélye összefutni egy fajtárssal - jó eséllyel pont egy nősténnyel. Konkrét nyomára még nem bukkantak itthon, de azt tudni, hogy egyelőre tartja a keleti irányt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!