Tetszett a cikk?

Túlélőtervet készít a főváros, most nyárra vizionálnak lehetséges csődöt. Állításuk szerint a kormány meghallgatja őket – kapnak kávét és vizet is – viszont ezen túl nem csinál semmit, csupán tartja a markát a szolidaritási- és iparűzési adókért, így egyedül készülnek a túlélésre.

Karácsony Gergely néhány hónappal ezelőtt 2023-ról elöljáróban annyit mondott: „túléljük, ha beledöglünk is”. Kiss Ambrus ezt az első negyedév után csütörtöki sajtótájékoztatóján annyival egészítette ki, hogy „túléltük, eddig”. Az általános főpolgármester-helyettes szerint nem rózsás a helyzet, mi több, 2023 márciusában volt olyan is, hogy mínusz 19 milliárd forinton állt a Fővárosi Önkormányzat folyószámla-hitelkerete. A főváros évente 25 milliárd forint folyószámlahitelt vehet fel, ha ezen túlcsúszik, az gyakorlatilag technikai csődöt jelent – Kiss szerint pedig ettől nem voltak messze március közepén.

A főpolgármester-helyettes nem csupán 2023 első három hónapját, hanem az utóbbi éveket is értékelte – tájékoztatójából pedig kiderült: a főváros kasszája valóban szinte kinullázódott az utóbbi három évben. Míg 2020 elején nem kötött forrásként 186,2 milliárd forintos tartalékot tudtak felhalmozni, ez 2023 januárjára 10,1 milliárd forintra apadt. Kiss a radikális visszaesést az utóbbi három év gazdasági kríziseire, köztük a pandémiára fogta.

A főváros működési kiadásai 2019 óta gyakorlatilag alig nőttek: míg a koronavírus előtti utolsó évben 236,7 milliárd forint volt a működési bevételük, ez a szám 2022-ben 268,4 milliárd volt – ez pedig azért okoz jelentős problémát, mert közben a kiadási oldal az infláció, az energiaárak és a kamatszint miatt jelentősen elugrott, ezzel párhuzamosan pedig ugrottak a kormányzati elvonások is: a főváros összesítése szerint az iparűzési adó elvonásával összesen 80,5 milliárd forintot vitt el a kormány. Kiss szerint ha ez az elvonás nem lett volna, ő most Tüttő Katával tervezgetné éppen a Petőfi híd felújítását.

A kormány viszont nem csak az iparűzési adó elvonásával kavart be Budapestnek, hanem a szolidaritási hozzájárulással is: 2020, 2021 és 2022 folyamán a Fővárosi Önkormányzat 67,6 milliárd forintot fizetett így be a központi költségvetésbe. A járvány után a tömegközlekedésnek is alá kellett nyúlniuk, ez 81 milliárd forintot jelentett, a béremelések pedig 45 milliárd forintjába kerültek a fővárosnak. A folyamatos kamatemelések miatt pedig a kamatkiadásaik is jelentősen megnőttek: míg 2019-ben 1,8 milliárdot fizettek így ki, az utóbbi három évben összesen 17,7 milliárd forint ment kamatkiadásokra.

Hiába a brutális megtakarítás, 2022 utolsó negyedévében a 2021-es energiaár háromszorosát fizette ki a főváros

Nagyjából hárommilliárd forintot még így is sikerült megspórolniuk. A Fővárosi Önkormányzat kimaradt a kormány rezsitámogatási köréből, egyelőre abban is csak reménykednek, hogy később fognak pénzt kapni - eddig ugyanis sem Láng Zsolt, sem Orbán Viktor nem kereste őket.

Jelenleg a Fővárosi Önkormányzat bankszámláján Kiss elmondása szerint 10,3 milliárd forint van – ezzel kell kihúzniuk május 31-ig, amikor az iparűzési adó következő részlete megjön. Kritikus helyzet nyárra alakulhat ki a főváros kalkulációja szerint: júniusra a 25 milliárd forintos hitelkeret alá zuhanhatnak, augusztusra pedig a kiadásaik úgy ugorhatnak el, hogy a főváros csődközeli helyzetbe kerül.

Ahogy Kiss, úgy Karácsony Gergely főpolgármester is minden évben elmondja, hogy a főváros akármikor a csőd szélére kerülhet, azonban Kiss állítja: ezúttal nem csupán a sajtónak, hanem a kormánynak is panaszkodott. Újságírói kérdésre elárulta, hogy egyeztetett a Belügyminisztériummal, a Pénzügyminisztériummal és a Miniszterelnökséggel is, azonban a tárgyalás szerinte maximum annyiban volt sikeres, hogy vizet és kávét is kapott – megoldást azonban nem. Kiss arról beszélt, hogy a kormányzat részéről nem lát semmilyen Budapest-politikát, még a város kivéreztetését sem: egyszerűen annyi történik, hogy a kormány meghallgatja aggályaikat, aztán nem reagál rá azontúl, hogy megértette őket.

Pénzt nem ad a kormány Budapestnek, és azt sem engedi, hogy eladósodjon

Összesen 62 milliárd forintnyi hitel felvételét kérte a főváros a kormánytól, ám a kabinet nem járult hozzá, hogy 32 milliárdot az önkormányzat, másik 30 milliárdot a BKV vegyen fel.

„Nem várunk tovább a kormányra” – mondta Kiss csütörtökön. Karácsony Gergely egy olyan túlélőprogram kidolgozását kérte, amivel elkerülhetik a technikai csődöt. A programnak jövő hét közepére kell kész lennie, Kiss így konkrétumokat szinte egyáltalán nem volt hajlandó elárulni, azonban azt közölte, mikhez nem nyúlhatnak: tabunak számítanak a közszolgáltatások (pl.: valószínűleg nem fogják megemelni a tömegközlekedés jegyárait) és a béreket is folyamatosan fizetniük kell – minden mással kapcsolatban azonban szabad a pálya.

A városvezetés korábban Titanic-költségvetésről beszélt, amikor (a Fidesz és a DK fővárosi képviselői szerint is) egy jelentősen felülkalkulált költségvetést fogadtak el 2023-ra, és folyamatosan csőddel riogatnak. Az azonban valóban kérdéses, hogy Kiss Ambrus és stábja most hol fog tudni úgy költséget csökkenteni, hogy azt Budapest lakossága érdemben nem érzi meg.

Keményen nekiment a főváros vezetésének a DK

Kommunikációjában nyíltan szembeszegült a budapesti DK a főváros vezetésével, a Fidesszel versengve kritizálták Karácsonyékat. Hosszú vita után, de elfogadta szerdán a Fővárosi Közgyűlés Budapest 2023-as költségvetését. A fővárosi Fidesz-frakcióról korábban is lehetett tudni, hogy nem támogatják a költségvetést, azonban az kisebb meglepetésként ért sokakat, hogy Élő Norbert, a DK képviselője azt mondta, hogy csak a főpolgármester „kifejezett kérésére" hajlandók megszavazni a javaslatot, azonban annak tartalmát nem támogatják.

A gazdasági problémák ellenére a városvezetésnek nagy tervei vannak a jövőre: villamost szeretnének a Bajcsy-Zsilinszky útra, a felüljárókat pedig elbontanák - EU-s forrásból. A budapesti sugárút-tervről itt írtunk bővebben:

Új villamos a Bajcsy-Zsilinszky úton, bringautak a Váci és az Üllői úton - mutatjuk a főváros sugárút-tervét

Kétszázmilliárd forintos fejlesztési csomagot álmodott meg Budapest vezetése a 3-as metró vonalának felszínére: új villamost, a felüljárók elbontását, bicikliutakat ígértek. A projekttel egy gond van: EU-s pénzből valósítanák meg, ráadásul abból a forrásból, amit az Unió jogállamisági problémák miatt nem hajlandó egyelőre átutalni Magyarországnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!