szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormánypárti képviselők mellett ellenzéki támogató voksokat is kapott a migrációt elutasító KDNP-s politikai nyilatkozat, ami senkit nem kötelez semmire, de szükségesnek látta a kormányzat ahhoz, hogy hosszú blokkolás után aláírja az Európai Unió és 79 afrikai, karibi, csendes-óceáni ország közötti együttműködési megállapodást.

Politikai nyilatkozatot fogadott el szerdán az Országgyűlés a migráció elutasításáról és a kibocsátó országok helyben történő támogatásáról. A KDNP képviselőinek kezdeményezését 143-an támogatták, 10-en ellene szavaztak, 23-an tartózkodtak. Az igenek száma jelzi, hogy a főként a Fidesz-KDNP és a kormány által hangoztatott álláspontot rögzítő, de amúgy senkit semmire nem kötelező, jogilag tét nélküli nyilatkozat az ellenzékből is kapott támogatókat. Ezek voltak a pontos szavazati arányok:

  • 4 LMP-s igen,
  • 7 jobbikos igen,
  • 18 KDNP-s igen,
  • 113 fideszes igen,
  • 1 német nemzetiségi képviselői igen,
  • 10 momentumos nem,
  • 2 független tartózkodás,
  • 6 Mi Hazánk-os tartózkodás,
  • 15 DK-s tartózkodás.

A KDNP-s képviselők által benyújtott javaslathoz előterjesztőként nem csatlakoztak fideszes politikusok, de a nagyobbik kormánypárt képviselői is mind megszavazták. A politikai nyilatkozat a közismert kormánypárti paneleket ismétli a migrációt és a kormányzat, illetve a Fidesz–KDNP által ellenségként kezelt „genderpropaganda” ügyében, úgy mint:

  • „Nem akarunk bevándorlóországgá válni.”
  • „Hazánk alkotmányos önazonosságának és keresztény kultúrájának védelme érdekében a migrációt meg kell állítani.”
  • „Az Országgyűlés üdvözöl minden olyan nemzetközi kezdeményezést, amely (…) a nehéz helyzetbe jutott emberek otthonmaradását, szülőföldjükön való boldogulását, illetve hazatérését segíti.”
  • „Magyarország védi a családot, a szülő-gyermek viszonyt, mint a családi kapcsolat alapját, valamint a szülők jogát a gyermeküknek adandó nevelés megválasztásához.”
  • „Nem engedjük megkérdőjelezni a szülők gyermekneveléshez való jogának elsőbbségét, megvédjük a gyermekeket az identitásuk gyengítésére irányuló propagandától, és elutasítunk minden ilyen ideológiát.”
  • „Elutasítunk minden olyan törekvést, amely akár Magyarország, akár bármely más ország esetében ezeket a kérdéseket nyomásgyakorlásra, zsarolásra használja.”

Ahogy arról a hvg.hu már írt, a fenti álláspontok írásba foglalásának apropóját az adja, hogy a magyar kormány hosszú ideig vonakodott attól, hogy aláírja az EU és 79 afrikai, karibi, csendes-óceáni országgal kötendő együttműködési megállapodást, de most beadta a derekát. A nyilatkozat kimondja, hogy miután Magyarország megkapta „a szükséges garanciákat a migráció és a gyermeknevelési kérdések nemzeti hatáskörben maradására”, csatlakozhat a poszt-cotonoui megállapodásnak is hívott egyezményhez. További részletek itt:

Az újabb, a migrációt és a „genderpropagandát" elutasító politikai nyilatkozatot csak KDNP-sek írták alá, a fideszesek elaludhattak

Noha a Fidesz politikusai minden alkalmat megragadnak, hogy fellépjenek a migráció és a "genderpropaganda" ellen, kihagyták ezt a ziccert a témában kedden a parlament elé benyújtott legfrissebb politikai nyilatkozatban, amely szintén erről szól, de első körben csak KDNP-sek írták alá.

A hvg.hu megkeresésére a szavazás után az LMP-s támogató voksokat Ungár Péter frakcióvezető – aki maga is igennel szavazott – azzal magyarázta, hogy "ez a szavazás a cotonui megállapodáshoz való csatlakozásról szólt, ez a nemzetközi megállapodás pedig olyan, amelyből az EU és Magyarország is profitálhat a nemzetközi fejlesztések, az oktatás, a szociális ügyek vagy éppen a klímaváltozás káros hatásai elleni fellépés terén". Úgy vélte, "az, hogy a megállapodás kapcsán mellékesen milyen politikai nyilatkozatot írt a KDNP, nem annyira érdekes, a lényeg a megállapodás volt".

Megkérdeztük a Jobbikot is, miért támogatták a KDNP-s politikai nyilatkozatot. A párt azt írta: "A migráció kérdésében a Jobbik-Konzervatívok szerint a valódi megoldás az illegális migráció okainak felszámolása. Ezt képviseljük a kezdetektől fogva. Egyetértünk azzal, hogy az EU, benne Magyarország, anyagilag is komoly forrásokat fordítson egyes afrikai és ázsiai országok gazdaságának fejlesztésére a migrációt kiváltó okok csökkentése érdekében. Ezért is támogattuk a politikai állásfoglalást, és mert hiszünk benne, hogy nekünk Európa a biztonságunk!"

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!