szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az MSZMP-től a KDNP-ig útkereső politikus korábban azért mondott le a miniszterelnöki megbízotti pozíciójáról, hogy megtarthassa a székét a pécsi alapítványi egyetem kuratóriumában.

Távolról nézve úgy tűnik, mintha a kormány a közismert „itt a piros” játékot adná elő Szili Katalinnal, aki előbb az összeférhetetlenség vádját kikerülendő lemondott a miniszterelnöki megbízotti pozíciójáról, hogy megtarthassa a székét a pécsi alapítványi egyetem kuratóriumában, majd miniszterelnöki főtanácsadóként jelent meg a korábbi, megbízotti feladatkörével megegyező beosztásban, és most végül azt is megtudhatjuk, hogy a Miniszterelnökség szerint a miniszterelnöki főtanácsadói címet a miniszterelnöki megbízottak használhatják – derül ki a 24.hu cikkéből.

Az egész történet azzal kezdődött, hogy az unió által megfogalmazott összeférhetetlenségi aggályok miatt Gulyás Gergely választás elé állította a kormányzati tisztviselőket, vagy az állami megbízatást, vagy az alapítványi kuratóriumtagságot tarthatják meg. Ekkor négyen jelezték, hogy az egyetemi kuratóriumi tagságot választják (Szilin felül így tett az azóta a Lázár-féle átalakítás keretében MÁV igazgatósági taggá kinevezett Wáberer György, illetve Guller Zoltán és Bedros J. Róbert is).

Szili Katalin ezek után miniszterelnöki főtanácsadó minőségében tűnt fel, és szerepelt a nyilvánosság előtt, vagyis lényegében ugyanazt a feladatot látta el, mint miniszterelnöki megbízottként, amikor is a határon túli autonómia ügyekért felelt – írja a portál.

A 24 kikérte a miniszterelnöki főtanácsadók listáját a kormányzattól, a válaszból pedig kiderült, hogy ezt a címet a miniszterelnöki megbízottak használhatják. Az újabb kérdésre Gulyás Gergely hivatala már azzal reagált, hogy szerintük „a miniszterelnöki megbízotti feladatok polgári jogi kötelmet jelentenek, így nem esnek összeférhetetlenségi szabályok alá (nem minősülnek közjogi tisztségnek), ezért bármilyen összeférhetetlenséggel kapcsolatos találgatások tévesek”.

Magyarán az ügy most ott tart, hogy a kormány szerint Szilinek eleve le sem kellett volna mondania, de ha már lemondott, akkor visszatrükközték, hiszen senkit nem hagynak az út szélén, főleg nem a KDNP-ből.

Persze ezzel kapcsolatban léteznek más vélemények is, a Transparency International jogi igazgatója, Ligeti Miklós számára elég egyértelműnek tűnik az összeférhetetlenség ténye. Hovatovább Szili neve nem szerepel a miniszterelnöki megbízottak jelenlegi listáján, csak azt tudni, hogy kormányzati megbízatással rendelkezik és ennek keretében 13,8 millió forintért ad tanácsokat „a határon átnyúló autonómia ügyekben”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!