szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A bíróság enyhítő körülményként értékelte, hogy az elkövető fiatal felnőtt volt a bűncselekmény idején, ahogyan azt is, hogy mindez a koronavírus-járvány legfelfokozottabb időszakában történt.

Tizenkét év fegyházbüntetésre ítélték a férfit, aki hagyta meghalni a magatehetetlen nagymamáját – közölte a Fővárosi Törvényszék. Az ítélet szerint az állami gondozásban nevelkedett elkövető gyerekkorától fogva súlyos magatartási problémákkal küzdött, amelyeken a rendszeres kábítószer-fogyasztása csak súlyosbított. Nagykorúvá válását követően 2019-ben a több súlyos alapbetegségben szenvedő nagymamájához költözött azzal, hogy a lakhatásért, eltartásért cserébe segít a háztartásban, illetve a beteg ápolásában, gondozásában.

A fiú olyan agresszívan viselkedett, hogy az édesanyja csak olyankor merte meglátogatni az idős nőt – a saját édesanyját –, amikor ő nem volt otthon.

2020 áprilisában a nagymama kórházba került, ahonnan pár nappal később mozgásképtelen állapotban, azonban a házi ápolás teljes körű tudnivalóival ellátva, otthonába bocsátották. Az ágyából felkelni, önállóan magát ellátni nem volt képes. Unokája – a korábbi megállapodásuk és hozzátartozói kötelessége ellenére – nem gondoskodott róla, ezért az állapota emiatt rohamosan romlani kezdett.

Az akkor már teljesen magatehetetlen sértett végül április végén újra kórházba került, miután a lánya rendőri biztosítás mellett a körzeti orvossal együtt elment a lakására. A szakszerű orvosi ellátás sem tudott rajta segíteni, május 1-jén meghalt. A halálához elsősorban a betegségei vezettek, a folyamatot azonban felgyorsította, hogy az unokája szándékosan elmulasztotta a gondozását, illetve hogy nem hívott hozzá idejében orvost.

A bíróság enyhítő körülményként értékelte, hogy az elkövető fiatal felnőtt volt a bűncselekmény idején, ahogyan azt is, hogy mindez a koronavírus-járvány legfelfokozottabb időszakában, 2020 márciusában történt. A törvényszék ugyanakkor súlyosbító körülményként tekintett arra, hogy a hozzátartozója sérelmére követte el a bűncselekményt, illetve azt is, hogy tette elkövetésekor már büntetőeljárás volt folyamatban vele szemben.

Az ítélet egyelőre nem jogerős, a vád három nap gondolkodási időt kért, míg a vádlott tudomásul vette az ítéletet, a védelem pedig elsődlegesen a helytelen minősítés, másodlagosan pedig enyhítésért nyújtott be fellebbezést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!