Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Korábbi munkahelyére, a svájci Bázelben működő Nemzetközi Fizetések Bankjához tér vissza a Budapesti Corvinus Egyetem lemondott rektora. Takáts Előd július végi távozása után az egyetem nemzetközi pályázaton keres új rektort. A Corvinust megrázó tavaszi vizsgabotrány, amely után egy etikai vizsgálat Takáts szerepét is vizsgálta, közben még hullámokat vet.

Nemcsak a Budapesti Corvinus Egyetem rektori posztját hagyja el július végén Takáts Előd, hanem Magyarországot is. A június elején váratlanul lemondását bejelentő rektor visszatér a svájci Bázelbe, korábbi munkahelyére, a Nemzetközi Fizetések Bankjához (BIS), ahol a központi bankok központi bankjaként is emlegetett nemzetközi pénzügyi szervezet egyik alelnökének tanácsadójaként dolgozik majd.

Ezt maga a távozó rektor jelentette be az egyetemi szenátus július 11-i, keddi ülésén – tudta meg a hvg.hu a szenátusi ülés egyik résztvevőjétől. Ugyanitt hangzott el az a bejelentés is, hogy az egyetemet fenntartó közérdekű vagyonkezelő alapítvány, a Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány kuratóriuma július 6-i ülésén úgy döntött: a megüresedő rektori posztra nemzetközi pályázatot írnak ki, ennek pedig év végére lehet eredménye.

 

Menekülő útvonal
Veres Viktor

A Corvinus jogelődjén diplomázó, majd a CEU-t és az amerikai Princetoni Egyetemet is megjárt Takáts tehát visszatér korábbi munkahelyére, hiszen miután magyar kereskedelmi bankoknál, a jegybanknál, majd az Európai Központi Banknál és az IMF-nél is megfordult, 2021-es rektori kinevezése előtt 12 évig a Nemzetközi Fizetések Bankjánál dolgozott. A Corvinus élén rektorként éppen két évet töltött.

Takáts távozása vezetőként és egy etikai vizsgálat miatti személyes érintettség okán aligha független az egyetemen februárban kirobbant vizsgabotránytól.

A hvg.hu írta meg nemrég, hogy jogerősen is lezárult a vizsgabotránnyal összefüggő egyik – a négy közül a harmadik – etikai vizsgálat is, amely viszont már az egyetem legmagasabb rangú vezetőjét, Takátsot érintette. Az eseti bizottság által lefolytatott eljárás első fokon megállapította a rektor felelősségét a vizsgabotrányban és elmarasztalta, ám a másodfokú eljárás, amelyben más egyetemi vezetők vettek részt, felmentette Takátsot.

 

Elmarasztalta, majd mégis felmentette az időközben lemondott rektort a Corvinus belső vizsgálata a vizsgabotrány-ügyben

Négy etikai eljárás is indult a Budapesti Corvinus Egyetemen egy diák protekciós, "személyre szabott" vizsgáztatása miatt, ebből kettő részletei váltak ismertté eddig. A harmadik az egyetem időközben lemondott rektorát, Takáts Elődöt érinti, akit első fokon elmarasztaltak, másodfokon felmentettek - tudta meg a hvg.hu. A negyedik vizsgálat egy másik egyetemi vezető ellen folyik.

Vagyis ugyanaz történt, mint a két másik etikai vizsgálat esetében: első fokon elmarasztalás, másodfokon felmentés. Az ügy lényege, hogy a téli vizsgaidőszakban az egyik hallgató a többiektől fizikailag elkülönítve, egy kifejezetten neki készített vizsgasor alapján tehetett sikeres vizsgát, miközben a szabályok szerint elégtelent érdemelt volna a tárgyból, vagyis bukásra állt.

A protekciós vizsgát azután szervezték, hogy a hallgató szülei az eddig ismertek szerint személyesen és e-mailben is nyomást gyakoroltak az egyetem vezetőségére. A hallgató családjának érdemi Mol-részesedése van, ennek azért van jelentősége, mert a Corvinust fenntartó alapítvány vezetője Hernádi Zsolt Mol-vezér, az alapítvány vagyonának nagy részét pedig Mol-részvények adják.

 

Vizsgabotrány a Corvinuson: elmarasztalás után felmentés az etikai vizsgálat eredménye

Takáts Előd, a Budapesti Corvinus Egyetem rektorának csütörtökön bejelentett váratlan távozása összefügghet azzal a botránnyal, hogy egy hallgatónak elégtelent kellett volna kapnia, de a jelentős Mol-részesedéssel rendelkező családja nyomására a csak neki szervezett speciális vizsgával átment. Emiatt két egyetemi munkatárs ellen folyt etikai eljárás, amely első fokon megállapította a szabálytalanságot, amit a másodfokú eljárás is megerősített ugyan, mégis felmentéssel zárult.

Az ügyben a Corvinus nemrég figyelmeztetésben részesítette az érintett hallgató oktatóját, aki az etikai eljárásokat kezdeményezte az egyedi vizsgáztatással a feje felett átnyúló kollégák ellen. Ádám Zoltán, a Corvinus Közgazdasági Intézetének docense melletti kiállásként július 4-én online petíció is indult, amit már csaknem kétszázan írtak alá. A petíció szövege szerint

mi, a Budapesti Corvinus Egyetem polgárai – hallgatók, oktatók, kutatók és támogató munkatársak – aláírásunkkal kinyilvánítjuk elkötelezettségünket a megkülönböztetésmentes vizsgáztatás, az Egyetem erkölcsi integritása és az elmúlt hónapok etikai eljárásait kezdeményező kollégánk, Ádám Zoltán egyetemi docens védelmében!”

Ami már a Takáts utáni, de még a nemzetközi pályázaton kiválasztott új rektor beiktatása előtti átmeneti időszakot illeti, azt megbízott rektorként Szabó Lajos, az egyetem általános rektorhelyettese hidalja át, de – mint azt a 24.hu megírta – ezt „megütközéssel vette tudomásul” az egyetem Szakszervezeti Bizottsága, mondván:

Szabó Lajos általános rektorhelyettes az elmúlt négy évben az egyetemi átalakítási folyamat egyik legnépszerűtlenebb szereplőjévé vált, nevéhez számos „erőből áttolt”, az egyetemi autonómiát semmibe vevő intézkedés fűződik.

Nemcsak egyes átalakítások áterőltetése fűződik azonban Szabó Lajos rektorhelyettes nevéhez, hanem a vizsgabotrány két, elsőként lezárt etikai eljárása is. A protekciós vizsgáztatásban érintett két egyetemi kollégát elmarasztaló határozatok elleni fellebbezéseket másodfokon ugyanis a rektorhelyettes bírálta el, és mindkét esetben az elsőfokú döntéssel ellentétes, felmentő határozatot hozott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!