szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hatóságok szerint nem történt környezetszennyezés, de a helyiek aggódnak, hogy következmények nélkül kerülnek ki a mérgező anyagok az üzemből.

Hóra emlékeztető, ismeretlen eredetű fehér hab öntötte el januárban Göd utcáit, amelyről hamar kiderült, a szennyvízcsatornából vízaknák fedlapján keresztül jutott a felszínre. Az ügyben vizsgálatot indított a Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. (DMRV) és mintavétel után megállapították, a habzást egy olyan, tűzeseteknél használt oltóanyag okozta, aminek a térfogata vízzel és levegővel érintkezve a sokszorosára képes növekedni. Hozzátették, a csatornahálózatot átöblítették, az idegen eredetű anyag pedig nem okozott problémákat a víztisztító telepen – írja az Átlátszó.

Az oltóanyag eredete azonban nem derült ki, ezért a Göd-ÉRT Környezetvédelmi és Városvédő Egyesület márciusban a DMRV Zrt.-hez és a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatósághoz (FKI) fordult, többek között azt kérdezték, sikerült-e megállapítani a szennyezés forrását és indult-e eljárás ezügyben.

Az FKI válaszából kiderült, nem katasztrófavédelmi szervtől származott az anyag, aznap nem is végeztek tűzoltást Gödön, eljárást pedig nem indítottak, ugyanis „a habzás élő környezetet nem érintett, csak a csatornahálózatban és az akna fedlapokon történt kijutás környékén, a közúton volt tapasztalható, továbbá a gödi kommunális szennyvizeket fogadó Dunakeszi Szennyvíztisztító Telep üzemszerű működésében sem okozott fennakadást.” Hozzátették, a DMRV vizsgálata alapján az anyag „nem veszélyes az élő környezetre”.

Ennek a vizsgálatnak a dokumentumait kérte ki közérdekű adatigényléssel az Átlátszó, ezek helyett azonban az alábbi tájékoztatást kapták Virág László vezérigazgatótól: „A habzást okozó anyag származásával, mennyiségével kapcsolatosan a Samsung SDI Magyarország Zrt. belső kivizsgálása eredményeként jelezte társaságunknak, hogy létesítményükből kis mennyiségű habképző anyag került a szennyvízcsatorna-hálózatba".

Ebből a gyárból korábban dugulás miatt nagy mennyiségű szennyvíz folyt ki közterületre, amiből azonban nem vettek mintát, az esetről hatósági dokumentumok, jegyzőkönyvek nem készültek, egy másik alkalommal pedig egy független vizsgálat mutatott ki a gyár közelében lévő kutakban olyan mérgező, magzatkárosító hatású anyagot, amit az akkumulátor-gyártás folyamatában is használnak – vagyis a helyi civilek szerint a Samsung-gyárból sorozatosan kerülnek ki szennyező anyagok, eddig következmények nélkül.

Ugyancsak a gödi gyártól nem messze, Ikladon is akkuhulladékot találtak, erről szóló helyszíni riportunkat itt olvashatják:

Beleszédültünk a rejtélyes ikladi akkuhulladék-tároló bűzébe

A gyenge, levert lakatokat erősebb lakatokra cserélték a kapukon. Ennyi változás történt az ikladi, faluszéli akkuhulladék-telepen, mióta múlt héten valaki rátalált és feljelentést tett. A szemét és vele együtt a szúrós szag maradt, sőt, a telepen dolgozó szerelő szerint egy éve még ennél is durvább volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!