szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

„Mi magyarok kimondjuk, amit gondolunk, ha ez másoknak nem is tetszik, és ez jól van így” – az újonnan kinevezett igazságügyi miniszter élesen kritizálta az EU-s jogállamisági eljárást első tusványosi szereplésén.

Tuzson Bence frissen kinevezett igazságügyi miniszter, ahogy megérkezett Tusványosra, sebtében leforgatott egy TikTok-videót, majd belevetette magát egy panelbeszélgetésbe Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője társaságában. A nemzetállamok szuverenitása, avagy hogyan küzd az uniós jog a nemzeti jog ellen című beszélgetésen Tuzson erősen bírálta az EU jogállamisági eljárását, amely „fellazítja a fogalmakat és veszélyezteti a nemzeti szuverenitást” – hangoztatta.

„Jelenleg, ha egy magyar állampolgár elmegy a bíróságra, nem úgy kéne, hogy érezze magát, mint egy szerencsejátékban, hanem igazságot kéne, hogy szolgáltassanak neki. Át kell gondolni, hogy jól van-e az, hogy most Magyarországon jogszolgáltatás van, nem igazságszolgáltatás”. Véleménye szerint az Európai Unió vasmarokkal, birodalmi gondolkodásmóddal próbálja összetartani a tagállamokat, amely törésvonalakat hoz létre, és az unió szétesését fogja eredményezni.

Parászka Boróka: Jólnevelt Orbán magánebédelt Bukarestben Tusványos előtt

Sakk-matt-helyzet várja magyar és román oldalon is a magyar miniszterelnök tusnádfürdői beszédét. Minden szereplőnek tennie kell azért, hogy megelőzze vagy legalább mérsékelje a botrányt. Székelyföldre menet ezért tehetett bukaresti kerülőt Orbán, hogy magánlátogatást tegyen a román szociáldemokrata miniszterelnöknél. Vélemény.

Tuzson kiemelte a magyar alkotmánybíróság azon intézkedéseit, amelyek korlátot szabnak és fékezik az európai uniós jog korlátlan érvényesülését. „Ne csodálkozzunk, hogy ebbe az irányba megy el az EU-s gyakorlat, ami előbb-utóbb kormányként kezd el működni, ahelyett, hogy véleményező, háttérben működő szervezet lenne. Úgy viselkedik, mint egy nemzeti parlament és olyan jogokat vindikál magának. Erre nagyon oda kell figyelni, mert az alapítóatyák nem ezt szerették volna. Itt jön be a jogállamisági kérdés is. A Bizottság, ami bürokraták gyülekezete, hirtelen elvárásokat fogalmaz meg államokkal szemben. Az, hogy egy bírósági igazgatás hogyan működik egy adott országban, ez nem jogállamisági kritérium.”

Meglátása szerint a magyar igazságszolgáltatás politikai érdekektől mentes. „Azok a bírósági ítéletek, melyeknek politikai érdeke van, kevesebb, mint egy ezrelék” – szögezte le a miniszter.

Túry Gergely

„Mi magyarok olyanok vagyunk, hogy amit gondolunk azt kimondjuk. Így keressük az igazunkat, így megyünk előre, és ez jól is van így. Ettől érezzük magunkat magyarnak és ettől érezzük jól magunkat. Akkor is, ha másoknak ez nem tetszik, ezt tovább kell vinni”.

A „brüsszeli bürokraták" elnyomására példaként említette az Isztambuli szerződést, amely „jól hangzik kívülről, hiszen a nők elleni erőszakot szorítaná vissza. De van egy alapvető kérdés: nem a normális, természetes nemet fogadja el, hanem a társadalmi nemet, ami a gender fogalomba tartozik bele, ezért Magyarországon nem is alkalmazzuk”.

Tusványos 2023: Magyarország EU-bővítést akar, de egyben vétót is, ami pont a bővítés legnagyobb akadálya

A magyar hírszerzés korábbi vezetője és Margaret Thatcher egykori beszédírója beszélgettek az EU-bővítés jövőjéről Tusványoson. A téma különösen fontos a Fidesznek, az orosz-ukrán háború pedig ismét aktuálissá tette az unió egyik legnagyobb elmaradását, az európai integráció befejezését. Furcsa módon a magyar kormány egyszerre szorgalmazza és hátráltatja a bővítést, de a valódi problémák strukturálisak, és nem fognak egyhamar megváltozni.

Szerinte ez egy „lopakodó jogalkotási eljárás”, melynek részeként megjelennek fogalmak, amelyek elfoglalnak ideológiai alapon területeket. „A fogalmak fellazítása történik. Menekültnek nevezik például már a gazdasági bevándorlókat is és ezen keresztül próbálják beemelni a nemzetközi jogba is változásokat. Ehhez eszköz a jogállamisági eljárás is, amely olyan dolgokat, amelyek sosem voltak az EU hatáskörében, hirtelen megpróbálja benyomni a nemzeti jogba. Az EU teret akar nyerni a nemzeti jog felett is.” Ennek elkerülése végett, Tuzson az alkotmánybíróságok szerepét emelte ki, amely „megállj tud parancsolni, mint a szuverenitás fékje és őre”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!