szerző:
Galicza Dorina
Tetszett a cikk?

A rendre szoros választási csatákat hozó Pestszentlőrinc-Pestszentimre tökéletes terep arra, hogy a kamujelöltek bezavarjanak: a helyi választókerületben múlt már fideszes kétharmad is 56 szavazaton úgy, hogy ennél jóval többet szereztek addig ismeretlen önjelölt "politikusok", de a legutóbbi önkormányzati választáson is volt balhé egy gyanúsnak tartott civilszervezet miatt. Nem csoda, hogy a kerületet vezető Szaniszló Sándor arra számít, több, a kormánypárt által informálisan támogatott “álcivil” kihívója lehet jövő júniusban. Még úgy is, hogy az a fideszes politikus lemondásra kényszerült, aki megpróbálta lefizetni az MKKP egyik jelöltjét.

Önkormányzati választások
A főpolgármester-választás nem lefutott meccs még Vitézy Dávid és Karácsony Gergely között - utóbbi 324 vokssal nyert ugyan, de újraszámolás és fellebbezés miatt ez nem végleges. Győrben, ahol a Fidesz veszített, szintén újraszámolják a voksokat. A kormánypártok eggyel több megyei jogú várost irányíthatnak ugyan, mint eddig, de volt több olyan település is, amit évtizedek után veszítettek el.
Friss cikkek a témában

Szűkszavú közleményben jelentette be kedd délelőtt a Fidesz sajtóosztálya azt, hogy "Dr. Lévai István Zoltán Budapest 15. számú Országgyűlési Egyéni Választókerületének elnöke a mai napon a választókerületi elnöki tisztségéről lemondott, a Fidesz párttagságát pedig megszüntette". Lévait egy nappal korábban buktatta le a Válasz Online, amely hangfelvételekre hivatkozva arról írt, hogy a kormánypárti politikus ötmillió forinttal lett volna hajlandó támogatni az MKKP-s Aleva Márta kampányát, ha a nő elindul jövőre a polgármester-választáson.

Pestszentlőrinc -Pestszentimre lobogója a Havanna lakótelep központjában
MTI / Róka László

“Hosszú fideszes hagyománya van a kerületben annak, hogy megpróbálnak megvenni ellenzékieket vagy kamujelölteket állítanak” – reagált lapunknak Szaniszló Sándor XVIII. kerületi polgármester a Válasz Online leleplező cikkére. A hagyományosan szoros választási csatákat hozó Pestszentlőrinc-Pestszentimre jelenlegi, DK-s vezetője állítása szerint nem lepődött meg a történeten, de annak örül, hogy ezúttal lebukott a Fidesz politikusa és abban bízik, hogy ezzel a teljes választási rendszer esélyt kap a megtisztulásra.

Ami az önkormányzati választásokat illeti, 2019-ben a helyi Agora Egyesület jelöltjéről írtunk hosszabb cikket, összeszedve, milyen jelek utalnak arra, hogy az egyesület és a Fidesz akár együttműködhet. Az Agora akkor köztéri aláírásgyűjtés nélkül is gyorsan összeszedte a szükséges ajánlásokat, a vezetőjük pedig állítólag jóban volt az akkori fideszes polgármesterrel, és pénzt is kaptak a kerülettől. Az ellenzék feljelentést is tett. A 2019-es polgármesteri csatát végül kétezer körüli szavazattal nyerte az ellenzéki Szaniszló a fideszes Ughy Attila előtt. Az Agora jelöltje 465 szavazattal zavart bele a két "nagy" jelölt közötti csatába.

Dr. Lévai István Zoltán
Facebook / Dr. Lévai István Zoltán oldala

2014-ben a volt szocialista Mester László indult el függetlenként úgy, hogy volt hivatalos MSZP-s jelölt is Szaniszló személyében. Bár bizonyíthatatlan, hogy a Fidesznek ehhez bármi köze lenne, az tény, hogy Mester 2000 szavazatot szerzett, minden bizonnyal jórészét az MSZP-s jelölt elől. 2014-ben Ughy végül 2900 szavazattal nyert Szaniszló előtt.

Kétharmad is múlt rajta

Az országgyűlési választásokon látványosan sok "kamujelölt", azaz érdemi támogatással nem bíró, a jelöléseket valahogy mégis összeszedő induló volt a XVIII. kerületi választókerületben az utóbbi néhány alkalommal.

2014-ben például tucatnyi olyan jelölt volt, akiknek a szavazatok egy százalékát sem sikerült megszerezniük, ők összesen 1740 voksot kaptak, miközben az akkori győztes fideszes Kucsák László mindössze 56 szavazattal szerzett többet a második helyen végző Kunhalmi Ágnesnél (MSZP). Ezzel ez volt a legszorosabb körzet 2014-ben. Bár a teljes képhez hozzátartozik, hogy a Jobbik és az LMP jelöltjei is több ezer szavazatot kaptak, a kamupártok jelenléte hozzájárulhatott a kormánypárt magabiztosnak semmiképp sem nevezhető mandátumszerzéséhez, és az egyetlen fős fideszes kétharmadhoz.

Négy évvel később, 2018-ban már csak hat kamupárt indult el a kerületben (további kettő pedig megpróbált, de a listájukat elutasította a Nemzeti Választási Iroda), ezúttal azonban ez kevés volt a kormánypárti győzelemhez, Kunhalmi közel négyezer szavazattal szerzett többet Kucsáknál.

Kicsoda a mostani balhéban szereplő Lévai István Zoltán?

A Válasz Online sztorijában szereplő Lévai a legutóbbi választáson, 2022-ben indult először országgyűlési választáson, neki 780 szavazat hiányzott ahhoz, hogy legyőzze Kunhalmit, ez egyébként kevesebb, mint amennyit a Gattyán Györgyhöz és Gődény Györgyhöz köthető “pártok” jelöltjei összesen szereztek.

Lévai közel sem új szereplő a kerületben, 2004 óta tagja a helyi képviselőtestületnek, akkor egy haláleset után kiírt időközi választást nyert meg, majd az azt követő négy alkalommal szerezte meg egyéni választókörzetében a szavazatok több mint felét. Hivatalosan nem volt ismert, mindenesetre Lévai azt állította az általa megkeresett kutyapárti passzivistának, hogy tavalyi részvétele a választáson ismertsége növelése miatt volt indokolt. Tény: logikusnak tűnhetett, hogy a kormánypárt új jelölt után nézzen, miután a kerületet két cikluson át vezető Ughy Attila 2019-ben elvesztette a választást az akkor még szocialista színekben induló, azóta a Demokratikus Koalícióhoz igazolt Szaniszló Sándorral szemben.

Szaniszló Sándor
Facebook / Szaniszló Sándor oldala

Szaniszló lapunknak azt mondta, ő szinte biztosan elindul jövőre, hiszen “minden esélye megvan” arra, hogy ismét elnyerje a választók bizalmát, ahogyan ezt Lévai is mondja a hangfelvételen. Hivatalosan ugyan még nem tárgyalnak közös jelöltekről az ellenzéki pártok, a DK-s politikusa szerint “minden előjel arra mutat”, hogy a hatpárti szövetség megmarad a jelenleg pozícióban lévő polgármesterek mögött. Az persze kérdés, hogy ez elég lesz-e a duplázáshoz, illetve, hogy a Mi Hazánk új szereplőként változtat-e az erőviszonyokon, kiktől szipkáz el szavazókat. Emellett Szaniszló számít rá, hogy az MKKP is jelöltet állít a kerületben és két olyan kihívóról is beszélt, akik

ismert arcok a kerületben és eredetileg a mi táborunkban kezdték a politizálást, de a Fidesz jelenleg is építi őket, hogy álcivilként induljanak a polgármester-választáson.

Ezzel szemben a Magyar Kétfarkú Kutya Párt lapunknak küldött válaszai szerint tőlük biztosan nem kell tartania a DK-s politikusnak, jelenlegi állás szerint a dél-pesti kerületben nem hogy polgármester-jelöltjük, de választókerületi indulójuk sem lesz. Mint írják, egyelőre csak két fővárosi kerületben van polgármesteri ambíciójuk, Kovács Gergely társelnök neve a tizenkettedik, Nagy Dávid pártigazgatóé pedig a negyedik kerületi szavazólapokon szerepel majd. Ahhoz, hogy egyéni jelöltként indítsanak valakit, a jelentkezőknek képzésen kell részt venniük, ezt körülbelül egy éve indították el és egyelőre nincsen tizennyolcadik kerületi résztvevő, így nem valószínű, hogy lesz jelöltjük. Bár ezen a képzésen “sok más fontos dolog mellett még nem jutottunk el a témáig, feltétlenül tartunk majd fejtágítót a hasonló "ajánlatok" kezelésére” – írta az MKKP arra a kérdésünkre, hogyan készítik fel aktivistáikat a Lévai megkereséséhez hasonló helyzetekre.

“A magyar közélet jelenlegi állapotát elnézve nyilván bármi megtörténhet, de úgy gondoljunk, hogy ezután az eset és a leleplezés után nagyon erősen meggondolja a kormánypárt (vagy bármelyik másik), hogy ilyesmivel próbálkozzon annak érdekében, hogy valahol elinduljunk vagy épp ne induljunk el” – tette hozzá a párt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!