Tetszett a cikk?

A Belügyminisztérium által elrendelt beszerzési tilalom miatt sok minden más mellett szünetelnek az állami örökbefogadó tanfolyamok – tudta meg a hvg.hu. Szakemberek szerint a helyzetben a bizonytalanság a legrosszabb, hiszen a leendő szülőknek fogalmuk sincs, mikor indulhatnak újra a képzések. Az Országos Gyermekvédelmi Szakszolgálat szerint „folyamatban van” a szervezés.

Tisztelt Kérelmező! Tájékoztatom, hogy tekintettel a BM által elrendelt beszerzési tilalomra – mely a képzésekre is vonatkozik – 2023. október hónaptól az örökbe fogadni szándékozó személyek tanfolyamát sem tudjuk megtartani.

A fenti üzenetet az elmúlt napokban több olyan leendő szülő kapta meg, aki korábban jelentkezett valamelyik területi gyerekvédelmi szakszolgálat örökbefogadó tanfolyamára. Úgy tűnik azonban, hogy egy ideig még várniuk kell. Információink szerint a levélben szereplő beszerzési tilalomra hivatkozva ideiglenesen az egész országban leállították az állami örökbefogadó tanfolyamokat. Hogy a felfüggesztés pontosan mennyi ideig tart, még nem világos. Az ok viszont úgy tűnik: elfogyott a rendelkezésre álló keret.

Magyarországon, mint mindenhol a világon, az örökbefogadásnak szigorú feltételei vannak. A pszichológiai és orvosi vizsgálaton kívül a leendő szülők jövedelmi helyzetét és környezetét is vizsgálják, ezután kellett elvégezniük a felkészítő tanfolyamot. Ez utóbbi esetében azért már csak a múltidő indokolt, mert az Országgyűlés két éve úgy döntött, hogy eltörli a kötelezettséget. A leendő szülők 40 órás képzése azóta már csak „ajánlott”, nem feltétele annak, hogy valaki gyereket fogadjon örökbe. A képviselők emellett arra is rábólintottak, hogy mindenkinek ingyenes legyen az addig 60-80 ezer forintba kerülő képzés.

Az örökbefogadó tanfolyamon nem lázat mérni tanulunk, hanem azt, hogy ne kergessünk álmokat

A jövőben ingyenes, viszont kötelező helyett csak ajánlott lenne az örökbefogadó szülők 40 órás felkészítő tanfolyama, ha a Parlament elfogadja az erről szóló törvényjavaslatot. Miközben az örökbefogadás gyorsítását célzó javaslatokkal egyetértenek, a tanfolyamról szóló döntés a szakembereket és a szülőket is megdöbbentette, akik közül sokan meghatározó élményként emlékeznek vissza az ott átéltekre.

A kormány akkoriban, ezzel együtt több más változást is bejelentett, amelyekkel rövidülhet a gyermekek örökbe fogadásához szükséges idő, ezek nagy részével a szakmai szervezetek is egyetértettek. Az egyik kivétel éppen a kötelező tanfolyam eltörlése volt, ami azért is volt sokak számára érthetetlen, mert korábban

éppen a Fidesz-kormány emelte fel annak óraszámát 21 óráról 40-re.

A szülőknek ezen nem pelenkázási praktikákat és hasonlókat tanítanak, hanem többek között arról tanulnak, hogyan és mikor mondják el a gyereknek, hogy örökbe fogadták, vagy, hogy előtte is volt élete, amit nem tabuként, hanem pozitívumként kell értékelni. Sok szakember arra is figyelmeztetett, hogy részvétel nélkül nem tudnak majd minden felmerülő helyzetet kezelni a szülők.

Szervezés alatt

Azzal, hogy a tanfolyam mennyire fontos, a legtöbb örökbefogadásra jelentkező is tisztában van. Jól mutatja ezt, hogy a kormány döntésre ellenére, miszerint ez nem kötelező, továbbra is sokan jelentkeznek az oktatásra. Ezeket vagy a területi gyermekvédelmi szakszolgálatok tartják, vagy civil szervezetek, utóbbiaknak az új szabályok szerint pályázniuk kellett a minisztériumnál nemcsak az ehhez szükséges engedélyre, hanem a pénzre is.

Információink szerint a tanfolyamok szüneteltetéséről szóló üzenetet azok kapták meg, akik a területi szakszolgálatokhoz jelentkeztek, állami szerv lévén ugyanis ezek azok, amelyeket a Belügyminisztériumnál elrendelt képzési tilalom érint. A civilek pályázatait ellenben az év elején elbírálták, nekik éppen január-február környékén volt néhány hónap csúszás, mert nem jöttek meg idejében a szükséges pénzek. Azóta viszont, úgy tudjuk, minden rendben zajlik.

Azt, hogy a beszerzési tilalom az örökbefogadói tanfolyamokat is érinti, több, a területen dolgozó szakember is megerősítette lapunknak. Információink szerint a változásokról a szociális szférában dolgozók is kaptak levelet. Az ügyben megkerestük a Belügyminisztériumot és az Országos Gyermekvédelmi Szakszolgálatot (OGYSZ), de cikkünk megjelenéséig csak az utóbbi helyről kaptunk választ.

Onnan azt írták, kiemelten fontosnak tartják az örökbefogadói tanfolyamok elérhetőségét minden, az országban örökbefogadásra jelentkezőnek. Hozzátették:

az október hónaptól kezdődő örökbefogadásra felkészítő tanfolyamok megszervezése folyamatban van.

Hogy ez azt jelenti-e, hogy valóban szünetelnek a tanfolyamok, a válaszból nem derült ki, mint ahogy az sem, mikor indulhatnak újra.

AFP / Burger

Frissítés: Cikkünk megjelenése után a Belügyminisztérium közleményben reagált. Ebben azt jelezték: nincs változás a képzésekben, az erről szóló tájékoztatás volt téves.

"Az Országos Gyermekvédelmi Szakszolgálat, mint az örökbefogadói képzések megszervezéséért felelős szerv 2023. szeptember 28-án téves tájékoztatást adott a területi igazgatóságai számára a képzések lebonyolításával kapcsolatban, melyet 2023. október 5-én visszavont. Az Országos Gyermekvédelmi Szakszolgálat az örökbefogadási képzéseket változatlanul megszervezi. A téves tartalmú tájékoztatás miatt a személyes felelősségre vonás megtörtént" - áll a közleményben.

A bizonytalanság a legrosszabb

Az egyik, a területen dolgozó szakember lapunknak úgy fogalmazott: ha csak az év végéig, vagyis a következő néhány hónapban maradnak el a tanfolyamok, az még nem feltétlenül kritikus, hiszen a szülők jellemzően „nem 2-3 hónap alatt kapnak gyereket”. A sokszor hosszú, akár két évig elnyúló várakozási időbe pedig ennyi halasztás talán még belefér.

Ennél sokkal nagyobb gond a bizonytalanság, hiszen egy már amúgy is feszült érzelmi helyzetben, a várakozás időszakában kell azzal szembesülniük, hogy nem tudják, mikor kerülhet rájuk sor. Gyakorlati szempontból pedig azok kerülhetnek esetleg hátrányba, akik nagyon elfogadóak, nincsenek kifejezett kéréseik, kikötéseik a gyereket illetően, ezért hamarabb kerülhetnének sorra. Ráadásul, ha újra elindulnak az állami tanfolyamok, akkor esetleg

dömping is lehet, annyian akarnak majd rájuk jelentkezni.

Ezeket a képzéseket általában a hétvégén tartják, és csak egy kis részük frontális oktatás, ahol főleg a jogi kérdések kerülnek szóba. A többi kiscsoportos foglakozás gyakorlati feladatokkal, és előfordul az is, hogy már felnőtt örökbefogadottak mesélik el tapasztalataikat.

Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint évente körülbelül 2-3 ezer szülő várakozik és nagyjából kétezer örökbe adható gyerek van, az örökbe adások száma azonban éves szinten ezer körül alakul. Ez azért is van így, mert a jelentkezők többsége szőke, kék szemű és fehér újszülöttet szeretne, a valóságban az örökbe adható gyerekek nagy része azonban nem ilyen háttérből jön. A tanfolyamok éppen ezért elfogadásra is tanítanak, és az örökbefogadással kapcsolatos romantikus képet is igyekeznek eloszlatni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!