szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hogyan terjednek az oroszbarát álláspontok a magyar kormány által finanszírozott szlovákiai magyar médiában az ukrajnai háborúról? Eláruljuk: nagyon.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Részletes elemző írásban mutatja be a szlovákiai magyar portál, a Napunk.sk, hogy milyen kép rajzolódhat ki az ukrajnai háborúról annak az olvasónak a gondolkodásában, aki a magyar kormány által finanszírozott szlovákiai magyar médiából tájékozódik az eseményekről. Körülbelül ilyen:

  • az ukrajnai háború nem a jó és a rossz, hanem a rossz és a rossz harca,
  • az ukránok követelőzők, nacionalisták,
  • Zelenszkij ukrán elnök egy diktatórikus hajlamokkal megáldott ripacs bábu,
  • Putyinnak egyes esetekben nem lehet nem igazat adni.

A cikkből kiderül, hogy a magyar kormány 2018 óta 3,4 milliárd forintot költött olyan szlovákiai magyar médiumok finanszírozására, amelyek szorosan kötődnek a Fidesz helyi stratégiai partnerének számító Magyar Szövetséghez.

Az a három lap (Ma7, Felvidék.ma, Körkép.sk), amelyek ezekből a támogatásokból működnek, a Napunk.sk elemzése szerint “jól kimutathatóan negatív képet festenek az ukrán elnökről, követelőző, diktatórikus hajlamú, ripacskodó bábként mutatják be”. Sőt,

olyan is előfordult, hogy az ukrán elnökről szóló hírt egy iázó szamár képével illusztrálták.

Ezzel szemben az elemzés arra jutott, hogy az említett portálok Putyin orosz elnököt viszont inkább semleges módon ábrázolják, és olykor védelmükbe is veszik, az ellene kiadott nemzetközi elfogatási parancsot például propagandaeszközként emlegetik.

A három lap átvette az orosz propaganda kifejezését a "különleges katonai hadműveletről", amelyet több esetben mindenféle kritikus kontextus nélkül használtak, valamint a magyar kormány propagandáját az "elhibázott szankciókról", a "háborúpárti Nyugatról" és a "békepárti magyar kormányról" – írja a Napunk.sk portál elemzésében.

A magyar állami pénzeknek a sajtóviszonyokat befolyásoló szerepéről nemrég a hvg.hu is írt, amikor beszámoltunk a Political Capital kerekasztal-beszélgetéséről, amelynek témája volt az is, hogy a 2010-es évek eleje óta hatalmas összegek vándoroltak Magyarországról a határon túli magyar közösségekbe “az Orbán-rezsim hatalmi befolyásának kiépítésére”:

A határon túli magyaroknak is sulykolja az Orbán-kormány az itthon jól ismert üzeneteit

A Felvidéktől Kárpátalján és Erdélyen át a Vajdaságig erős az Orbán-kormány hatása. A határon túli magyar közösségek befolyásolását, sőt, dezinformálását bel- és külpolitikai célokra maximálisan ki is használja - állítja a Political Capital friss elemzése, amit helyi újságírók is alátámasztanak. Mindez ugyan elég sok anyaországi adófizetői pénzbe kerül, de erős fegyver is, ami ellen nem látszik eszköz.

(Nyitóképünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!