szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Mindenkinek 32,2 százalék jár, semmivel sem kevesebb – közölte az államtitkár.

Az államkincstár ellenőrizni fogja, hogy a fenntartók a pedagógusok béremelésére kapott teljes összeget arra is fordítják, amelyik intézményfenntartó másként tesz az „le fog bukni" – közölte Rétvári Bence a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára az M1-en.

A politikus szerint itt „nem lehet semmiféle trükk, bűvészkedés", oda kell adni az iskolákban, óvodákban dolgozóknak a teljes emelést, ellenkező esetben a fenntartónak a büntetőkamattal együtt kell visszafizetnie az összeget.

Arról már a hvg.hu is beszámolt, hogy a kormány eddigi kommunikációja szerint az uniós pénzekre várt a pedagógusbér-emelésekkel, majd végül – ahogyan Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is fogalmazott a csütörtöki kormányinfón – a magyar adófizetők forintjaiból valósult meg a rendszerváltás óta nem látott, „történelmi béremelés".

A Belügyminisztérium rendelete szerint a pedagógusok bértömege január 1-jével 32,2 százalékkal kellett, hogy nőjön, erről pedig január 30-ig mindenkinek meg kellett kapnia a határozatot. Az értelmezések vegyesek, a bejelentett emelések szerint egyik besorolási fokozatba tartozó pedagógus sem kereshet kevesebbet bruttó 528 ezer forintnál.

A lapunkhoz beérkezett olvasói levelek szerint, azoknak a tanároknak a jelentős része, akik már megkapták a határozatot, nem kapott 32,2 százalékos emelést. Egyeseknél az arány jóval ez alatt maradt, de akadtak olyanok is, akik ennél többet is kaptak. A részletekről alábbi cikkünkben olvashat:

Elkezdték kiosztani a tanári béremelésről szóló papírokat, van, aki csak 3%-ot kapott, másnak megvan a 32

Sem az igazgatók, sem a tanárok nem tudják, hogy pontosan mi alapján számoltak a tankerületek, fenntartók.

Az ígéretek ráadásul 2030-ig szólnak. Gulyás decemberben azt mondta, 2025-ben további 20 százalékos emelést terveznek, ha megérkezik az erre szánt EU-s forrás, így a diplomás átlagkereset 80 százalékára emelkednének a fizetések, ezt pedig az azt követő években ott is tartanák. Ez 2025-re átlagosan bruttó 812 ezer forintot, 2026-ra pedig bruttó 880 ezer forintot jelenthet.

A mostani béremelés önmagában kevés lesz a tanárhiány kezelésére

Átláthatatlanul és döcögősen kivitelezve, de érdemi bérfejlesztésről van szó a pedagógusok esetében - bár az első fizetési papírok szerint van, aki csak 3%-ot kapott -, 2030-ig szóló ígéret is van a folytatódó emelésekre. Jövőképre is nagy szükség lenne, hogy legyen utánpótlás.

Rétvári Bence most azt is közölte, hogy létrehoztak egy 340 milliárd forintos béremelési alapot, ezt pedig teljesen egészében a beígért emelésekre kell fordítani. Leszögezte, hogy a kormány célja a pedagógusoknál „régóta várt" bérhez való mielőbbi hozzájutás. Adminisztratív nehézségek adódhatnak, de azokat sürgősen korrigálni kell – tette hozzá.

A két nagy szakszervezet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) is próbálja felhívni a figyelmet a béremeléssel kapcsolatos anomáliákra. Kiemelték például, hogy a szakképzésben dolgozók kimaradtak a rendeletből, ezt végül gyorsan pótolta a kormány.

A pedagógusok az életpálya előrehaladtával egyre magasabb fokozatban, egyre többet kereshetnek. Az Oktatási Hivatal azonban több mint ezer programot megvalósító mesterpedagógus minősítését tolta el tavaszról őszre, amivel pedig elérte, hogy a jelentkezők csak 2025-től kapják meg a minősítő vizsgával elért emelt bérüket. A PDSZ szerint az OH meg akarja spórolni az átsorolással járó fizetésemeléseket.

Tavaszról őszre tolták több mint ezer pedagógus mesterminősítését

A PDSZ szerint az Oktatási Hivatal meg akarja spórolni az átsorolással járó fizetésemeléseket.

Rétvári arról is beszélt a reggeli műsorban, hogy nő az érdeklődés a pedagóguspálya iránt, ennek pedig a gyerekek lesznek a legnagyobb haszonélvezői.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!