Csendes-Erdei Emese
Csendes-Erdei Emese
Tetszett a cikk?

Sem az igazgatók, sem a tanárok nem tudják, hogy pontosan mi alapján számoltak a tankerületek, fenntartók.

„A tavaly januári béremhez képest három, azaz három százalékkal nőtt a fizetésem, így reálértéken minimum 15 százalékkal csökkent. Elkeserítő” – írja egy olvasónk, aki kedd délelőtt kapta kézhez a béremeléséről szóló dokumentumot. Az illető mesterpedagógus, 39 év munkaviszonnyal.

Egy másik olvasónk szintén közel 40 év munkaviszonnyal rendelkezik, nála elmondása szerint teljesült a kormány által ígért átlagos 32 százalékos emelés, amelynek eredményeképpen, közel a nyugdíjhoz elmondhatja magáról, hogy éppen csak átlépte a nettó négyszázezres fizetést. „A pedagógus II kategóriámban így is csak bruttó 55 ezerrel érek többet az alsó határnál” – írja.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, január közepén jelent meg a tanári bérsávokat szabályozó rendelet, amely szerint a különböző kategóriákban a következő alsó és felső (bruttó) bérhatárok lépnek hatályba januáról:

  • pedagógus I. minősítéssel 538 ezertől 1 065 000 forintig,
  • pedagógus II. minősítéssel 555 ezertől 1 135 000 forintig,
  • mesterpedagógusoknál 630 ezertől 1 365 000 forintig,
  • kutatótanároknál pedig 750 ezertől 1 470 000 forintig.

„Annak érdekében, hogy az átlagos 32.2%-os béremelés megvalósuljon, a fenti új alsó sávhatárok mellett további intézkedés is szükséges" – fogalmazott tavaly év végén a Belügyminisztérium, amely közleményében azt a javaslatot tette, hogy a munkáltatók a pedagógusok bérét a továbbiakban olyan szempontok figyelembevételével állapítsák meg, mint

  • a szakmai gyakorlati idő mértéke,
  • a munkakör ellátásához a besorolás alapjául szolgáló iskolai végzettség, szakképesítés, továbbá a további, munkakörébenhasznosítható szakképesítés, szakképzettség idegennyelv-ismeret megléte,
  • a munkaköri feladatokon túl önkéntesen vállalt többletfeladatok, ideértve, ha a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban állót több köznevelési intézményben vagy több feladatellátási helyen foglalkoztatják,
  • a munkakörében végzett tevékenységéhez kapcsolódó, a fenntartó vagy a köznevelésért felelős miniszter által adott elismerés megléte,
  • a munkáltató rendelkezésére álló forrás összege,
  • a pedagógus által tanított tantárgyak száma, továbbá
  • a pedagógus munkakör munkaerőpiaci szempontból történő betölthetősége.

A rendelet szerint legkésőbb január hamrincadikáig kell kiállítani az új bérekról szóló dokumentumot, korábban azt írtuk, hogy ezzel a határidővel a pedagógusoknak kézhez is kell kapniuk a bérpapírt, azonban a Belügyminisztérium jelezte lapunknak, hogy ez nincs így. "A kinevezési okmányok kiállítása nem azt jelenti, hogy azt át kell adni az érintettnek, hanem azt, amit a jogszabály előír, azaz elő kell állítani. Az átadás, az átvétel időpontja nyilvánvalóan nem rögzíthető jogszabályban, egy betegség, a kivett szabadság stb. azt alapvetően befolyásolja" - pontosít a tárca.

Egy fővárosi általános iskola igazgatójátója lapunknak azt mondta, hogy az intézményvezetőknek „csak a postás szerepe jutott", semmilyen beleszólásuk nem volt abba, hogy az egyes tanárok mi alapján és milyen arányban részesüljenek a béremelésben. Úgy tudjuk, hogy a dokumentumokban a jogszabályi háttér és a megemelt összeg szerepel, azonban az nem, hogy az emelt fizetést mi alapján állapították meg.

A Magyar Közlönyben megjelent rendelet továbbá arra is kitér, hogy aki mesterképzésben szerezte a szakképzettségét, az 2 százalékkal többet kap, ebbe nem számítva bele a pótlékot, egyes köznevelési feladatokért járó megbízási díjat és az esélyteremtési illetményrészt. Ugyanígy számítva 4 százalék többlet jár azoknak, akik matematikát, digitális kultúrát, természettudományt, integrált természettudományt, fizikát, kémiát, biológiát vagy földrajzot tanítanak. A korábbi minisztériumi ígéretnek megfelelően bekerült a jogszabályba az is, hogy „a munkáltató a pedagógus havi illetményét a teljesítményértékelés eredményének figyelembevételével alacsonyabb összegben nem határozhatja meg”.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete még korábban elkezdte összegyűjteni az emelt fizetésekről szóló adatokat, de egyelőre csak kevés bérpapír érkezett be hozzájuk. A 223 beküldő közül azonban a többség (74,4%) úgy nyilatkozott, hogy az emeléssel együtt így is a fokozatához tartozó minimum összeget kapta.

A tanárokat érintő béremelésről továbbra is beszámolnánk, ha megosztaná velünk, hogy ön pedagógusként milyen arányú béremelést kapott, küldje el az e.csendes-erdei@hvg.hu e-mail-címre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!