szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Takács Péter szerint nem volt olyan gyermek, aki emiatt nem kapott volna ellátást.

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) ellátási területén, a dél-alföldi régióban április közepétől június elejéig gyakorlatilag nem volt gyermektraumatológiai, illetve sebészeti ellátás, mert az új műtő nem készült el, a régi pedig már nem kapott engedélyt.

A MOK reméli, hogy nem „szivárogtatókat”, hanem megoldásokat keresnek a leállított szegedi gyermeksürgősségi kapcsán

A Magyar Orvosi Kamarát egy hónapig válaszra sem méltatták a szegedi gyermeksebészeti ellátás leállásával kapcsolatban. Az uniós milliárdokból nem felújították, csak kifestették az épületet, amely így nem kapott működési engedélyt.

Takács Péter egészségügyi államtitkár a Népszavának elmondta, erről májusban értesült, és azonnali tájékoztatást kért helyi Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályától, illetve a szegedi egyetem Klinikai Központjától, és ebből az derült ki, hogy komoly helyi ellátásszervezési hiba van.

Ezt követően az országos tisztifőorvos helyettese, Surján Orsolya valamint a tárca ellenőrzési főosztályvezetője, Urbán Zoltán is ellátogatott Szegedre. “Számomra az volt a legfurcsább: hogyan tehette meg szegedi egyetem a gyermekklinika műtőjének kiesése miatt azt, hogy lemondja a gyermeksebészetet, meg a gyerektrauma-ellátást az egész régióra, miközben van másik, számos olyan műtője, ami megfelel az ÁNTSZ előírásoknak” – tette hozzá Takács Péter.

Az egészségügyi államtitkár ezután felhívta Klinikai Központ elnökét, Lengyel Csabát, és arra kérte, hogy hívja össze ügyben érintett professzori kart.

A központi műtő nem valamelyik professzor úré, hanem a szegedi egyetemé. Ha a szegedi egyetem úgy dönt, hogy a gyereksebészek ott operálnak, akkor ott operálnak, oszt’ jó napot. És mit ad Isten, néhány napon belül elő is állt a szegedi egyetem egy olyan konstrukcióval, ami a tiszti főorvosi hivatalnak is elfogadható, meg nekem is.

Takács Péter nyilatkozata szerint a kialakult helyzet ellenére Szegeden és a régióban is minden gyermek megkapta szükséges ellátást, még ha a beavatkozás nem is konkrétan Szegeden, hanem a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ által kijelölt kórházban történt.

Népszava: Több mint 200 műtétet szerveztek ki a szegedi klinikáról más városokba, a népegészségügyi központ szerint minden rendben van

4,3 milliárd uniós támogatás jutott egy új gyermeksürgősségi és traumatológiai centrum megépítésére, végül csak egy múlt századi műtőt sikerült kifesteni.

A Népszava azon felvetésére, hogy a korábbi két műtőasztaluk helyett csak egyet tudnak használni a szegedi gyereksebészek, az államtitkár azt válaszolta, ha sürgős eset van, nem okoz fennakadást az, ha az egyik asztal foglalt, mert az SZTE műtőblokkjában 14 műtő van, ezek közül vészhelyzetben, bármelyik megnyitható. Állítása szerint pedig az sem okoz problémát, hogy a mostanra kialakult megoldással a műtő a gyermeksebészettől 400 méterre, egy másik épületben van, és az új helyen az orvosok nem kaptak olyan helyiséget, ahol átöltözhetnek, illetve tárolhatják, tisztíthatják a műszereket, azokat máshonnan kell odaszállítani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!