szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy régi vállalkozás, a zsebszerződéses sztori, Fideszhez húzás alkotmánybíróként – ezeket a részeket akarták törölni a köztársasági elnök Wikipedia-szócikkéből a Népszava szerint.

Több, a köztársasági elnök számára kellemetlen részt próbálhattak meg törölni Sulyok Tamás államfő Wikipédia-életrajzából – erre utalnak az oldal adminisztrátori, szerkesztői bejegyzései a Népszava cikke szerint.

A bejegyzések alapján az életrajzból kiszedték volna Sulyok Tamás Selco nevű vállalkozásáról szóló részt, ezt: A Selcót – amely kezdetben edénykészletekkel házalt – „1992-ben záratták be, miután kiderült, hogy az ügynökeik számos esetben engedély nélkül árusítottak.” Sulyok cégeiről itt írtunk bővebben:

A direkt marketinges aranykereskedéstől a Sándor-palotáig – az új államfő, Sulyok Tamás nem mindennapi karrierje

Sulyok Tamást, a héten megválasztott köztársasági elnököt a közvélemény elsősorban jogászként, ügyvédként, jogtudósként és alkotmánybíróként ismerhette meg, most üzleti tevékenységét is felidézzük.

Emellett törölték volna többek között azt a részt is, amelyben – a Demokratikus Koalíció bejelentése alapján, de a pártot forrásként meg nem jelölve – az áll: „A 2000-es évek elején közhiteles dokumentumok szerint közreműködött magyar termőföldek osztrák kézre adásában, jogi kiskapuk révén kijátszva az erre vonatkozó törvényi tilalmat.” Bővebben:

Magyar György: Sulyok Tamás esetleges zsebszerződéses ügyei mára elévültek, legfeljebb polgári jogi, politikai, erkölcsi következményei lehetnek

Megkérdeztük Magyar György ügyvédet, hogy valóban bűncselekménynek minősül-e, és milyen jogi következménye lehet annak, ha beigazolódik Dobrev Klára állítása, miszerint Sulyok Tamás ügyvédként termőföldek külföldi kézre játszásában működött közre.

De kiszedték volna a köztársasági elnökről készült szócikkből azt is, hogy Sulyok Tamást „kritizálták amiatt, hogy alkotmánybírói tevékenysége alatt ő és az Ab alapvetően a kormány érdekeit szem előtt tartva működött, mintegy kiszolgálva azt.”

Az érintett bekezdéseket a Népszava cikke szerint a „Sándor Palota kommunikációs igazgatójának kérésére” törölték volna. Keresték az államfő hivatalának sajtóosztályát, de nem kaptak választ.

Idén márciusban, nem sokkal Sulyok Tamás beiktatása után tárta fel Karsai László történész, hogy Sulyok apja egy náci kollaboráns párt tagjaként kérvényezett zsidóktól elvett lakásokat és bútorokat 1944-ben. Erről most, július végén, első köztársasági elnöki nagyinterjújában Sulyok azt mondta: az apjával szembeni szerinte „nemtelen” támadás „árnyalta bennem az édesapámról kialakított képet, de egyáltalán nem változtatta meg”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!