szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyelőre nem mi megyünk – katonákkal, „harctéri mentorkodni” – Csádba, hanem a közép-afrikai ország delegációja jött Magyarországra egy fegyvermentes projekt keretében a tevetej feldolgozását tanulmányozni.

Most épp a közép-afrikai Csádból érkezett egy küldöttség, hogy tanulmányozza a magyarországi tevetej-feldolgozási eljárásokat – árulta el az e termékkel foglalkozó Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézet Kft. vezetője az állami tévében hétfőn, amelyet aztán az állami hírügynökség, az MTI szemlézett. 

A tevetej kedvező élettani hatásai és különleges összetétele miatt értékes táplálék, a népességgyarapodás miatt világszerte felértékelődik – közölte a mosonmagyaróvári kísérleti intézetet vezető Kocsis Róbert. Azt is elárulta, együttműködési megállapodás írtak alá a Csádi Élelmiszerminőség-ellenőrzési Központtal. 

Utóbbi elnöke, Soudy Imar Djibrine arról beszélt, hogy a háborús időket maga mögött tudó Csád a gazdasági nyitás politikáját választotta, és ennek keretében az élelmiszeripari és élelmiszer-ellenőrzési együttműködés terén is szorosabban együtt kíván működni magyar partnereivel.  

A 444.hu azt is kiszúrta, hogy a delegáció látogatásáról a hétvégén Máthé László Eduárd, a szub-szaharai térségben megvalósuló magyar összkormányzati tevékenységek külpolitikai összehangolásáért felelős miniszteri biztos is beszámolt fotókkal – eszerint a kormányzatban van ezért felelős miniszteri biztos is: 

Magyarország ráadásul nemcsak az élelmiszer-ellenőrzés terén segítene a közép-afrikai államnak: a magyar kormány régóta tervezi, hogy egy katonai missziót is küld Csádba. Az előkészületeket hiába segíti személyesen a miniszterelnök katona fia, Orbán Gáspár egyfajta különmegbízottként, a projekt befagyott. 

Arról, hogy mennyire veszélyes lehet ez a misszió, itt írtunk, arról, hogy mennyire igyekezett titkolni a szaktárca Orbán Gáspár szerepét, itt olvashat, arról pedig, hogy Csádban katonai hírszerző központ létrehozása lehet a magyar kormány célja, itt írtunk

Arról, hogy mit csinálna a tervek szerint Csádban a 200 fős magyar kontingens, itt írtunk, arról, hogy nyolcszor annyi pénzt szántak a Hungary Helps programban a csádi jelenlétre, mint Ukrajnára, itt olvashat, továbbá Orbán Gáspár esetleges nyersanyagkutató céljairól itt írtunk.

Végül arról, mi vár a Száhel-övezetben a magyar katonákra, az elemzésünk itt olvasható

Terrorizmus, oroszok és humanitárius válság várja Csádban az első önálló külföldi küldetésére készülő honvédséget

A Magyar Honvédség csádi missziójának kezdete előtt átrendeződtek a Száhel-övezet hatalmi viszonyai. Ha nyersanyagokat nem is feltétlenül, de biztonsági fenyegetéseket bőven fog találni a magyar kormány a világ egyik legtörékenyebb és hatodik legszegényebb államában.

Nyitóképünk illusztráció.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!