szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A vádhatóság meg is szüntette az ezzel kapcsolatos nyomozásokat, és azt is jelezte: sosem volt a Gattyán-ügy nyomozója a Partizánnak nyilatkozó volt NAV-os pénzügyőr, aki a politikai szálat emlegette.

A Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség feljelentéskiegészítést követően elutasította egy volt pénzügyőr állításával kapcsolatos feljelentéseket, így többek között Jámbor András országgyűlési képviselőét is a Gattyán-ügyben – közölte az ügyészség.   

Mint arról a HVG is beszámolt, júniusban, a Partizán műsorában Tiszolczi Lajos egykori NAV-os nyomozó őrnagy azt állította: 2021-ben a legmagasabb szintről sikáltatták el Gattyán György (nyitóképünkön ő látható) cégcsoportja, a Docler ellen folyó nyomozást. 

Tiszolczi szokatlan eljárásrendi lépésekről beszélt, a NAV-vezetés leváltásáról, azt mondta, a nyomozás politikai befolyás alatt zajlott, míg végül lezárták. Ezt a NAV már akkor tagadta, és nem is került elő konkrét bizonyíték, amely Tiszolczi állítását igazolta: 

A volt NAV-nyomozó állít, a NAV tagad – nem került elő bizonyíték arról, hogy a kormány segíthette elsikálni Gattyán adóügyeit

Ha bármi igaz abból, amit Tiszolczi Lajos volt NAV-nyomozó állít, és tényleg politikai befolyásra sikálták el Gattyán György vállalkozásának ügyét, az mind az adóhatóság, mind a kormány számára rendkívül kellemetlen lenne. Bizonyíték nincs, amit tudni lehet, hogy Gattyánnak jó fideszes kapcsolatai vannak az üzleti életben, és pont akkor kezdett politizálni, az ellenzéket gyengítve, amikor a NAV lezárta a szóban forgó ügyet.

Az ügyészség most megállapította: a volt pénzügyőr állításaival ellentétben a nyomozást nem politikai utasításra szüntette meg a NAV, hanem – az EU Bíróságának ítéletét is alapul véve – a portugál jogsegély során beszerzett bizonyítékok alapján. 

Tény, hogy 2012 óta minden bíróság, az uniós is Gattyánék javára döntött a NAV-os ügyekben. Ezt emelte ki az ügyészség is, mondván: az EU Bírósága szerint megfelel az uniós jogának, ha egy cég másik uniós országban köt ügyletet a jobb adózás érdekében.  

A portugál hatóságok szerint a Gattyán-cég valós tevékenységet folytatott Portugáliában, ezután ott adózott, a kettős adóztatás tilalma miatt így viszont itthon nem volt áfafizetési kötelezettsége, ezért szüntették meg ellene az eljárást – írták. 

Az ügyészség megjegyezte azt is, hogy „a volt pénzügyőr egyebekben nem volt az úgynevezett Gattyán-ügy nyomozója, a büntetőeljárási törvényben írt nyomozási cselekményt abban soha nem végzett”.  

Mástól hallott valamit, de ennek „valóságtartalmát semmilyen módon nem ellenőrizte”, és a jelentéseiben foglaltakból megállapítható, hogy a vele együttműködő személy célja az volt, hogy Gattyán Györgytől nagyobb összegeket szerezzen – írták. 

Gattyán György pártja, a Megoldás Mozgalom egyébként a most júniusi választásokon is indult, jelöltjeik három polgármesteri pozíciót is megnyertek, a párt pedig ígéretének megfelelően egymilliárd forintot oszt szét ezen települések között. Erről itt írtunk:

Egymilliárdot oszt Gattyán György Megoldás Mozgalma a párt győztes polgármestereinek, de még nem tudni mire és hogyan

Három településen is a Megoldás Mozgalom jelöltjei nyerték el a polgármesteri megbízatást az önkormányzati választásokon. A pártnál most egymilliárd forintra pályázhatnak, hogy „mintatelepüléssé” változtassák községüket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!