szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Nemzeti Bank pedig jelezte, hogy készek együttműködni a hivatallal.

Négy állami szerv jelezte a Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZH) megkeresésére, hogy készek kiadni olyan adatokat, amelyeket a hivatal kér tőlük – akkor is, ha a Lánczi Tamás által vezetett intézmény a jelek szerint túlterjeszkedni látszik törvényi felhatalmazásán. Az Átlátszó peres úton megszerezte azokat a levelezéseket, amelyek az SZH és hat, a hivatal által megkeresett állami szerv között zajlott.

Ezekből kiderül, hogy az SZH eddig a Magyar Nemzeti Bankkal (MNB), a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósággal (NAIH), a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal (NAV), a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósággal (NMHH), a Magyar Ügyvédi Kamarával (MUK) és a Magyar Könyvvizsgálói Kamarával (MKVK) vette fel a kapcsolatot. Az ügyvédek és a könyvvizsgálók megtagadták az együttműködést a hivatallal, a többi állami szerv azonban jelezte, hogy teljesíteni kívánja az SZH kéréseit.

Az Átlátszó azt írja, hogy ugyan az SZH működését megalapozó törvény nem hatalmazza fel a szervezetet a banktitok megismerésére, az MNB-nek küldött több kérés mégis azt célozza, hogy a hivatal „a szuverenitásvédelmi törvény szempontjából megalkotott” kimutatásokat kapjon magánszemélyek és cégek bankszámlájára érkező utalásokról. Egészen pontosan azt kéri a hivatal, hogy „kimutatható lehessen az egyes pénzintézetek ügyfelei számláin”, hogy milyen „utalások és átvezetések történnek”. Ezen kívül arra is igényt tartanak, hogy az SZH kapjon ilyen, a „szuverenitásvédelmi törvény szemszögéből megalkotott” kimutatásokat, „amelyek alkalmasak a projekt cégek és ad hoc, magánszemélyekre vonatkozó, a szuverenitásvédelmi törvényben foglalt tényállás kimerítésére”.

Matolcsy György, a központi bank elnöke április végén kelt válaszában megköszönte a megkeresést, és az együttműködés „konkrét elemeinek kidolgozása érdekében” Farkas Ákoshoz, az MNB felügyeleti koordinációs igazgatójához irányította az SZH-t.

A lap kereste Farkast azzal kapcsolatban, hogy milyen eljárásrend mellett férhet hozzá a Szuverenitásvédelmi Hivatal a kereskedelmi banki ügyfelek számlatörténetéhez, de nem érkezett válasz.

Újabb front nyílt a Szuverenitásvédelmi Hivatal és az Átlátszó csatájában

Nem hagyja annyiban a Szuverenitásvédelmi Hivatal, hogy az Átlátszó nem hajlandó együttműködni velük. Az állami szervezet újabb, fenyegető hangvételű levelét pedig Bodoky Tamás, az oknyomozó portál főszerkesztője nem hagyta szó nélkül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!