szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Polt Péternek az ügyészség 2023-as tevékenységéről kellett beszámolnia az igazságügyi bizottság előtt.

A parlament igazságügyi bizottságának keddi ülésén Polt Péter megtartotta a beszámolóját az ügyészség tavalyi tevékenységéről.

A legfőbb ügyész egyebek mellett arról beszélt, hogy az ügyészség statisztikái szerint a különböző magyarországi és uniós korrupciós indexek nem a valós helyzetet tükrözik. Polt Péter a Telex szerint az Európai Bizottsághoz tartozó Eurobarometer 2023-as korrupcióérzékelési közvélemény-kutatására hivatkozott, amely szerint a magyarországi megkérdezettek 88 százaléka elterjedt problémának tekinti Magyarországon a korrupciót, de csak a megkérdezettek 22 százaléka válaszolt úgy, hogy a korrupció érinti a mindennapi életét, és 9 százalékuk tapasztalt személyesen korrupciós esetet az elmúlt egy évben.

Erre írásos beszámolójában is kitért. “Ezek az adatok egyértelműen azt mutatják, hogy a szubjektív (nem tényeken alapuló) érzet lényegesen rosszabb képet fest Magyarország korrupciós helyzetéről, mint az objektív tapasztalatok. Azonban jogállami keretek között büntetőigényt érvényesíteni kizárólag tények és nem szubjektív érzetek alapján lehet” – jegyezte meg

Reagáltak Polt Péterék a korrupciós listákra: nem az ő dolguk, hogy az emberek milyennek érzik a korrupciót

Az ügyészség hatáskörébe az tartozik, ha valaki korrupciós bűncselekményt lát, azzal nem ügyészi feladat kezdeni valamit, ha az emberek többsége általánosságban korruptnak érzi az országot – írta meg a Legfőbb Ügyészség.

A meghallgatáson Polt Péternek több kérdést is feltettek a képviselők, Jakab Péter például arról érdeklődött, hogy ha valóban ilyen jó az ország korrupciós helyzete, akkor miért nem kapjuk meg az uniós forrásokat. „Az unió kettős mércéje miatt és mert Magyarországot politikailag zsarolják” – válaszolt Polt Péter helyett Vejkey Imre, az igazságügyi bizottság KDNP-s elnöke. A legfőbb ügyész pedig megjegyezte, a többi uniós tagállamban is van korrupció, mi az Eurobarométer felmérése szerint a középmezőnybe tartozunk.

Sebián-Petrovszki László, a DK országgyűlési képviselője arra kérdezett rá, hogy miért utasította el 2023-ban a DK összes feljelentését. Polt szerint ez így nem igaz ebben a formában, ráadásul nem minden feljelentéssel ő foglalkozik, gyakran továbbítja ezeket más nyomozóhatóságoknak, és arról is beszélt, hogy nem jár ügyészségi vezető eligazításra, csak a felettes ügyészhez mehetnek instrukcióért, „ha épp olyan a helyzet”, de általában önállóan dolgoznak.

Egy másik felvetésre válaszolva Vejkey Imre visszautasította azt az állítást, hogy a legfőbb ügyész politikailag elfogult lenne. Polt Péter pedig kifejtette politikai kérdés, hogy csatlakozunk-e az Európai Ügyészséghez, erről az Országgyűlésnek kell döntenie. Meglátása szerint a magyar ügyészség alkalmas arra, hogy ellássa azt a feladatot, amit más országokban az Európai Ügyészség vállal magára.

A Momentum-frakciójában politizáló Szabó Szabolcs arról beszélt, hogy az elmúlt időszakban több ellenzéki képviselőt is szerinte teljesen értelmetlen ügyekben rángattak az ügyészség elé. „Erre számíthatunk mindannyian a következő években?” – tette fel a kérdést Polt Péternek, a választ azonban ismét a KDNP-s Vejkey adta meg. „Képviselő úr, erre nyilván nem számíthat, mert Magyarország egy demokratikus jogállam.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!