A Nemzetközi Büntetőbíróság beszélne a magyar kormánnyal
A testület azt kéri Orbánéktól, hogy a kilépés helyett vigye a közgyűlés elé az aggályait.
hvg.hu
Sajnálja a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC), hogy a magyar kormány felmondja a Római Statútumot – írja a Le Monde.
A döntés a szervezet szerint árnyékot vet a testületre és gyengíti törekvését, hogy elszámoltassa a felelősöket.
A kilépés helyett az ICC arra kéri a magyar kormányt, hogy az aggályait tárja a Közgyűlés elé és folytassanak róluk konstruktív párbeszédet.
Korábban beszámoltunk róla, hogy a magyar kormány bejelentette, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból, ezt ráadásul azon a napon jelentették be, amikor Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök az országba látogatott. Netanjahu ellen háborús bűnök vádjával korábban elfogatóparancsot adott ki a testület.
A kilépés bejelentése ugyanakkor az Amnesty International szerint nem jelenti, hogy Magyarország ne követett volna el kötelezettségszegést azzal, hogy a magyar hatóságok nem vették őrizetbe Netanjahut.
A gyalázatos budapesti út azonban nem adhat felmentést más tagállamok számára, hogy a magyar példát kövessék. Hogy az Orbán-kabinet állítólag kiválik a Nemzetközi Büntetőbíróságból, arcátlan, ám hiábavaló kísérlet, hogy megkerülje a nemzetközi igazságszolgáltatást és lehetetlenné tegye a hágai testület munkáját” – írja a szervezet.
Az Amnesty szerint az uniós intézményeknek és tagállamoknak is ki kell jelenteniük, hogy a vendéglátással a magyar fél közvetlen támadást intéz az ICC ellen, meggyengíti az EU-t, és sérti az áldozatokat, akik keresik a maguk igazát. Brüsszelnek és a bíróság minden tagjának fel kell szólítania Magyarországot, hogy szolgáltassa ki az izraeli politikust Hágának.
A történeten ugyanakkor csavar egyet, hogy formailag Magyarország soha nem is volt teljes jogú tagja az ICC-nek, mivel a csatlakozási folyamatra végül nem került pont, a Római Statútumot törvényként nem hirdették ki. Erről korábban mi is írtunk, illetve pénteken a szokásos reggeli interjújában Orbán Viktor is többek között ezzel indokolta, hogy miért nem tartóztatták le a magyar hatóságok Netanjahut.
A Nemzetközi Büntetőbíróságból való kihátrálás helyett az együttműködést két évtizede mérgező bizonytalanság orvoslására lenne szükség – mondják szakértők annak kapcsán, hogy a kormány vizsgálja, mi lenne a következménye, ha Magyarország hátat fordítana a nemzetközi szervezetnek. A probléma gyakorlati kérdéseket is felvet. Például azt: le lehetne-e tartóztatni Putyint egy magyarországi látogatása során.
A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.
Az amerikai elnöknek Jeffrey Epsteinnel kapcsolatban olyan összeesküvés-elmélet ellen kell védekeznie, amilyenekhez korábban ő szoktatta a most dühös táborát.