szerző:
Lőrincz Tamás
Tetszett a cikk?

A nemzetbiztonsági szolgálat csak nemzetbiztonsági kérdésekkel foglalkozik, politikai vitákkal nem – reagált a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter Magyar Péter „megfigyelési botrányról” szóló állításaira. Ostobaságnak nevezte, hogy az állam azért akarta megszerezni a Vodafone-t, hogy rálásson az ügyfelek adataira. Arról, hogy fizettek-e a magyar katonai titkokat ellopó hackereknek, azt mondta, a kormány nem enged zsarolóknak.

Alaptalanok azok az aggodalmak, amelyek szerint egy „mini-Pegasus kémszoftvert” telepítenek a telefonjukra azok, akik letöltik a Digitális Állampolgárság Program (DÁP) alkalmazását – a projektért felelős Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter erről a Techxpo informatikai konferencián elhangzott előadása után beszélt újságíróknak.

Rogán Antal a Techxpón
Lakos Gábor

„Ettől egyáltalán nem kell tartani. A DÁP-nak még a leírása is nyilvánosan hozzáférhető, egyszerű azonosítási kulcs, ami megfelel az összes nemzetközi sztenderdnek (…), a hitelesítését többen is elvégezték. (…) Arra alkalmas, hogy az emberek csak azokat az információkat osszák meg magukról, amelyeket ők meg szeretnének” – magyarázta, hozzátéve: a telefon egyéb tartalmaira nem lát rá a DÁP.

A program fejlesztés alatt áll, de hamarosan lehetővé válik, hogy a magyar állampolgárok akár banki szerződéseket vagy munkaszerződéseket is kössenek az azonosítás segítségével. Jelenleg például DÁP-on keresztül is igényelhető erkölcsi bizonyítvány, ami a miniszter elmondása szerint a leggyakrabban kért hivatalos papír. A DÁP programról és a lehetséges kockázatokról itt írtunk:

Ha hiszünk a 20 évvel ezelőtti Rogánnak, akkor aggódhatunk, hogy digitális állampolgárként minden adatunk hozzá kerül

Immár letölthető a mobilokra a digitális állampolgárság alkalmazás, ami remek ürügy volt a kormány számára, hogy a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda alá söpörjön be minden érdemi nyilvántartást az emberekről. Az appban még alig van funkció – de lehet, hogy a felhasználóknak jobb is így.

Rogán Antal a Tisza Párt elnökének korábbi kijelentéseiről is beszélt, Magyar Péter ugyanis azt mondta: az ellene indított lejáratókampányban titkosszolgálati eszközökkel szerzett információkat is felhasználnak. Magyar állítása szerint Rogán „árnyéktitkosszolgálatot” működtet, illetve azt is állította, hogy a miniszter szűk körben elismerte, azért akarja megvenni az állam a Vodeafone-t, mert így ráláthatnak több millió ügyfél adataira.

Ennél nagyobb ostobaságot még életemben nem hallottam. Ha minden ostobaságra egyenként reagálnánk, akkor ezzel menne el a nap 24 órája.

– mondta Rogán a Vodafone-ra vonatkozó állításra válaszul az RTL kérdésére. Magyar Péterre utalva hozzátette: „Én nem foglalkozom vele. Azt látom, hogy nem szeret, de ez az ő személyes problémája. Nem veszem magamra”.

A Tisza Párt elnöke korábban bemutatott egy kémtollat is, amely lehallgatásra is alkalmas, de a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője szerint nevetséges azt gondolni, hogy a profi titkosszolgálat egy nagyjából hét-nyolcezer forintos eszközzel dolgozik. „Egy magára valamit adó titkosszolgálat nem az Amazonról vásárol eszközöket” – mondta.

Magyar Péter bemutatja: A kémtoll
Reviczky Zsolt

Az elmúlt hetekben kikerült hangfelvételekkel kapcsolatban Rogán Antal még az előadása előtt úgy fogalmazott, hogy aberrált dolog, ha egy közösség tagjai titokban rögzítik a beszélgetéseiket. „Azt tudom mondani, hogy akik egymásról készítenek felvételeket, azok ne lepődjenek meg, ha azok előbb-utóbb nyilvánosságra kerülnek. (…) Egy olyan közösségben, ahol mindenki a másikról felvételt készít, ott azért valami szerintem nincsen rendben” – jegyezte meg.

Magyar Péter azt is állította, hogy a szerkesztőségekben ül valaki a titkosszolgálattól, aki rendszeresen jelent. Erről a miniszter azt mondta, hogy ha Németországban kérdeznék ezt, akkor a helyi alkotmányvédelemnek az volna a válasza, hogy ez így van. Magyarországon „ha ez véletlenül így is lenne, akkor én semmit nem mondhatnék erről miniszterként”. Hozzátette: „Nem gyűjtünk senkiről olyan információt, ami egyébként nem nemzetbiztonsági szempontból érdekes. Nemzetbiztonsági szolgálatok csak nemzetbiztonsági kérdésekkel foglalkoznak, politikai vitákkal nem.” 

Rogán szerint nincs is szükség arra, hogy megfigyeljék Magyar Pétert, mert a tapasztalatok azt mutatják, hogy a párton belül felveszik egymást, és amit felvesznek, nyilvánosságra is hozzák.

Azt is mondta, Vogel Evelinnel – Magyar Péter volt barátnője, aki a jelek szerint számos hangfelvételt készített Magyarról, amikor az elkezdte politikai karrierjét – soha nem találkozott. Erről – mivel nem emlékezett pontosan – meg is kérdezte korábban Varga Judit volt igazságügyi minisztert, akinek a társaságába tartozott Magyar Péter volt barátnője, de ő is azt mondta, hogy soha sem találkozott Vogel Evelin és Rogán Antal.

Lakos Gábor

A miniszter beszélt arról is, hogy a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) oldalát nemrég hackerek törték fel, az ott megszerzett igen érzékeny titkos katonai adatok egy részét pedig közzétették. Csütörtökön reggel lekerültek az oldalról ezek az információk, így felmerült, hogy esetleg a kormány kifizette azt az 5 millió dollárt, amit a honlap szerint követeltek a zsarolók.  

„Ha erről tudnék is valamit, akkor sem mondhatnám el. (…) Mindig érnek minket hackertámadások, ezekre nem lehet eléggé felkészülni, mert a hackerek sokszor előrébb járnak, mint a legkorszerűbb alkalmazások” – mondta Rogán Antal, aki szerint a VBÜ felismerte a támadást, kommunikált róla, és meggyőződtek arról, hogy a magyar hadsereget érintő fontos információk nem tudtak kikerülni, mert a szervezet „alapvetően nyilvános adatokat használ”. A sérülékeny pontokat állítása szerint részben már kijavították. Arra a kérdésre, hogy kifizették-e a pénzt, azt felelte: A kormány zsarolásnak soha nem enged.

Rogán Antal arról is beszélt, hogy a választási törvény alapvető változtatásait idén december 31-ig el akarják fogadni, mert a választás előtti évben már nem szeretnék módosítani a jogszabályt. Úgy vélte, a törvényi kötelezettségüknek tettek eleget, amikor kettővel csökkentették a budapesti körzeteket, a fővárosban ugyanis jelentősen csökkent a lakosságszám. Más vidéki körzetekben, ahol szintén indokolt lett volna a változtatás, szerinte még a törvényben rögzített 20 százalékos határon mozognak, és ezeken a helyeken nehezebb is lenne módosítani, mert talán megyehatáron átnyúlóan kellene változtatni.

Sebkötözés helyett amputáció: a legtöbb fővárosi körzetre rá sem lehet ismerni az új határokkal – ami a Fidesznek kedvezhet

Teljesen átszabja Budapest választókerületi térképét a Fidesz. Van körzet, amely eddig Budán volt, most Pestre került. Megszűnik az egyetlen olyan választókerület, amelyik egyben lefedett egy teljes kerületet – most négyfelé szabdalták. Pest megyében is teljes a káosz, de itt, úgy tűnik, a Fidesz jár rosszul a körzethatár-bűvészkedéssel.

Orbán Viktor miniszterelnök országjárásának állomásai előre nem ismertek a sajtó számára, ezzel kapcsolatban a miniszter azt mondta, hogy a miniszterelnök legtöbb programjáról „kellő időben” adnak információt, arról pedig, hogy kormányfő mit mondott, utólag mindig adnak tájékoztatást. Úgy vélte, a sajtónak is van lehetősége kérdezni, év eleji vagy év végi tájékoztatóján ugyanis Orbán Viktor több órán keresztül válaszol minden kérdésre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!