szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Momentum egykori elnökét hivatalos személy elleni erőszakért ítélték el jogerősen, emiatt kell most távoznia a parlamentből is.

Hétfő délután 142 igen és 32 nem szavazattal elfogadta az Országgyűlés azt a határozatot, amely kimondja, hogy Fekete-Győr András az ellene hozott jogerős ítélet miatt összeférhetetlen a képviselői mandátummal – írja a Telex.

A Momentum egykori elnökét még októberben ítélte jogerősen társtettesként elkövetett hivatalos személy elleni erőszakért egy év börtönre a Fővárosi Ítélőtábla. A büntetést a törvényszék két év próbaidőre felfüggesztette.

„Az Orbán-rendszer »bátor« talpnyalói, a NER politikai ítéletét aláíró képviselői ma egyenként, arccal és névvel tették egyértelművé, hogy a politikai bosszú szolgálatába álltak. Nevük örökre bekerül a parlamenti jegyzőkönyvekbe – a szégyenüket lemosni már soha nem tudják” – írta az országgyűlési határozatról Fekete-Győr András a közösségi oldalán.

A politikus a vele szemben született ítéletet koncepciós eljárás eredményének értékelte, majd bejelentette, hogy a választásig hátralévő másfél évben feltárják és dokumentálják mindazokat a jogsértéseket, hatalmi visszaéléseket és igazságtalanságokat, amelyeket a NER követett el magyar emberekkel szemben.

Fekete-Győr András: Magyar Péter nélkül nincs rendszerváltás, de csak vele sincs

Ültessenek le, ha akarnak! – üzeni a napokban elítélt, ezzel együtt pedig a parlamentből is távozó Fekete-Győr András. Szavazna Magyar Péterre, de csak akkor, ha nem lesz más alternatíva. Hogyan lehet megmagyarázni egy háromévesnek, ha az apja felfüggesztettet kap? Mit tolt el a Momentum?

A harmadfokon kimondott elmarasztaló ítélethez vezető többéves procedúra úgy kezdődött, hogy Fekete-Győr füstbombát dobott a rendőrsorfal mögé 2018. december 13-án, az ellenzék által „rabszolgatörvénynek” nevezett túlóratörvény ellen tartott tüntetésen.

A Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség 2020-ban nyújtotta be a vádiratot. A politikus kijelentette, minden tettéért vállalja a felelősséget, de abszurdnak tartja „az Orbán-ügyészség vádját”. A vádhatóság ennek nyomán azt írta, mindenkivel szemben azonos módon lépnek fel, Fekete-Győr pedig alaptalanul rágalmaz, és kétségbe vonja az ügyészség törvényes és szakszerű működését. 

Az ügyészség 2020. szeptemberben indítványozta, hogy a bíróság tárgyalás nélkül, büntetővégzéssel szabjon ki 1 év 6 hónap, 3 év próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztést a politikusra. Ezt megfellebbezték, ezért a bíróság előzetes tárgyalást tartott. Ott Fekete-Győr beismerhette volna a bűncselekményt, és lemondhatott volna a tárgyalás jogáról, de ragaszkodott a tárgyaláshoz.

Időközben azonban lemondott a pártelnökségről, miután egy általa kezdeményezett bizalmi szavazáson 2021 októberében a küldöttgyűlés új vezetőséget választott. 

A politikus 2022-ben kérte az országgyűlési mentelmi bizottságától: függesszék fel a mentelmi jogát, hogy „pont úgy ítélhessen a bíróság az ügyemben, ahogy egy nem képviselő állampolgár esetén tenné. Vállalom a tetteim következményeit, akkor is, ha nevetségesnek és politikailag motiváltnak tartom az eljárást”. Első fokon a bíróság felmentette, másodfokon azonban már megszületett az az ítélet, amit a harmadfok is helybenhagyott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!