szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy új rendelet szerint tilos lesz a menzákon földimogyorót, dióféléket és szezámmagot használni, de ez – a normál étrendet követők menüje esetében – nem vonatkozik majd azokra az összetevőkre, amelyek „nyomokban” tartalmazzák ezeket az alapanyagokat. Az allergiásoknak szánt ételek esetében viszont minimálisan sem alkalmaznak majd ilyen összetevőket, az ő ételüket gyakran külön konyhán is készítik.

Február 9-től tilos lesz földimogyorót, dióféléket és szezámmagot használni a közétkeztetésben, azonban az erről szóló szabályozásból kimaradt, hogy hogyan kell alkalmazni azokat az összetevőket, amelyek „nyomokban” tartalmazhatják ezeket az alapanyagokat – hívta fel a figyelmet a Magyar Közétkeztetők Szövetsége. A szervezet állásfoglalást is kért az illetékes szervektől.

Becslések szerint 40 ezer ételallergiás gyerek él Magyarországon, közülük nagyjából 20 ezernél életveszélyes anafilaxiás reakció alakulhat ki, ha nem megfelelő ételt eszik. Többségük a földimogyoróra allergiás, náluk akkor is súlyos reakció lehet a következmény, ha csak érintkeznek az allergénnel.

Feigl Edit, a Magyar Közétkeztetők Szövetségének szakmai vezetője a HVG-nek azt mondta, hogy elsősorban az édességek, a kekszek, a müzlik, valamint a kenyér és a pékáruk esetében fordulnak elő olyan összetevők, amelyek nyomokban tartalmaznak földimogyorót, diót és szezámmagot. Az ilyen alapanyagok a normál étrendet követők esetében semmilyen kockázattal sem járnak, ezért a közétkeztetők ennek megfelelően tervezik a menüket, azaz nyomokban diót, mogyorót vagy szezámmagot is tartalmazó összetevőket is használnak majd.

Az allergiások azonban más menüt kapnak, így az ő ételük készítése során egyáltalán nem lesznek jelen ezek az alapanyagok.

A legtöbb helyen egyébként arra is figyelnek, hogy külön konyha főzze a normál és a diétás (például allergiásoknak járó) menüt, így még véletlenül sem kerülhet nem megfelelő összetevő a készételbe.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ a HVG-nek megerősítette: normál étrend szolgáltatása esetén a felhasználási tilalom nem vonatkozik azokra az élelmiszerekre, amelyek nyomokban tartalmazhatják a felsorolt allergéneket, vagy olyan üzemben készültek, ahol az ezekkel való szennyeződés nem zárható ki. Az allergiát vagy intoleranciát okozó anyagok nem szándékos jelenlétére tehát nem vonatkozik a tilalom. „Azonban a diétás étrendet alkotó ételeket továbbra is úgy kell elkészíteni, tárolni, szállítani és átadni, hogy az allergén anyagok teljesen ki legyenek zárva, és biztosítani kell, hogy az ételek ne szennyeződjenek ezen anyagokkal, különös figyelemmel a fogyasztó környezetére” – írták.

Feigl Edit azt mondta, hogy a Magyar Közétkeztetők Szövetsége üdvözli az új szabályozást, a módosított rendelet ugyanis „közelebb hozza az egészségtudatos gondolkodást a piaci igényekhez és elvárásokhoz”. Lehetővé teszi például a zöldség, gyümölcs és tejtermékek korlátozás nélküli biztosítását, így igény esetén megjelenhetnek a salátabárok is a közétkeztetésben.

A rendelet módosítása nagyjából 2 millió magyar ember mindennapi életét érinti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!