szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Gyerekasztal Munkacsoport a katolikus egyház gyermekbántalmazási ügyeinek feltárásával, szakemberek képzésével és tanulmányokkal párbeszédet kezdeményez az egyházon belüli szexuális visszaélések ügyében.

Csütörtökön kezdi meg munkáját a Gyerekasztal Munkacsoport, célja pozitív változás előidézése a katolikus gyermekvédelemben. A kezdeményezés olyan szakmai összefogással alakult meg, amely nemzetközi szinten is egyedinek számít. Tagjai között van volt áldozat, gyermekjogi szakértő, újságíró és egyházi személyek:

  • Dobszay Benedek ferences szerzetes,
  • Feledy Botond külpolitikai szakértő,
  • Gégény István és Görföl Tibor katolikus teológusok,
  • Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakértő,
  • Hortobágyi T. Cirill pannonhalmi főapát,
  • Pető Attila egykori áldozat és gyermekvédelmi aktivista,
  • Urfi Péter újságíró.

A munkacsoport szeretne csatlakozni a katolikus világban is terjedő szemlélethez és gyakorlathoz, amely a hibákkal való őszinte szembenézéssel, a múltbeli esetek szisztematikus feltárásával, összefoglaló jelentések készítésével, hatékony megelőző intézkedések bevezetésével, szakemberek képzésével járul hozzá a sebek gyógyulásához és újabb visszaélések megelőzéséhez.

„Szükségesnek tartjuk egy átfogó országjelentés elkészítését, amely számos országot vitt közelebb a valós helyzet megismeréséhez, sok esetben az egyházi közösségeken túlmutató, össztársadalmi szembenézést és gyógyulást is elősegítve” – írja a munkacsoport a sajtóközleményében.

Személyes találkozásokat, workshopokat, képzéseket és konferenciákat szerveznek olyan témákról, amelyekről nehéz beszélni. Honlapjukon pedig már elérhető Gyurkó Szilvia kutatási jelentésének kivonata, amely országokra lebontva mutatja be, milyen eredményei és milyen hiányosságai vannak a katolikus egyház gyermekvédelmi rendszereinek Kelet-Közép-Európában.

„Szeretném, ha az elhallgatás kultúrája helyett a transzparens kommunikáció kultúrája erősödne” – mondja Hortobágyi T. Cirill pannonhalmi főapát.

„Mint korábbi áldozat mélyen hiszem, hogy a múlt sebeinek feldolgozása és a biztonságos jövő megteremtése érdekében szükség van párbeszédre és felelősségvállalásra. Ez a csoport azért jött létre, hogy támogassa a magyar katolikus egyházat a visszaélések megelőzésében és a megfelelő válaszok kialakításában. A célom, hogy az áldozatok tapasztalatait és szempontjait is figyelembe véve segíteni tudjam egy olyan egyház kialakulását, amelyben az átláthatóság, a biztonság és az igazságosság alapértékek. Hiszem, hogy ezzel hozzájárulhatok egy felelősségteljesebb és emberségesebb egyházi közösséghez” – mondja Pető Attila gyermekvédelmi aktivista.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!