Megjelent Karácsony Gergely előterjesztése a Mini-Dubaj-projektet megtorpedózó elővásárlásról
A Fővárosi Közgyűlés szerdán tárgyal arról, él-e az elővásárlási joggal.
HVG
Megjelent Karácsony Gergely főpolgármester előterjesztése a rákosrendezői ingatlanokkal kapcsolatos elővásárlási jogról, amelyről jövő szerdán tárgyal a Fővárosi Közgyűlés.
Karácsony az előterjesztésben felidézte, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. és az arab befektetői csoport projektcége, az Eagle Hills Hungary Zrt. január 16-án írta alá a rákosrendezői rozsdaterület eladásáról szóló, nettó közel 51 milliárd forint értékű adásvételi szerződést, ő pedig jelezte, hogy a főváros távhőszolgáltató cégének, a BKM Budapesti Közművek Zrt.-nek a terület egy részére elővásárlási joga van, és a főváros ezzel élni is kíván.
Ahogy Karácsony Gergely előre jelezte, a főváros élne az elővásárlási jogával Rákosrendezőn, hogy keresztbe tegyen az arab befektetőkkel kötött szerződésnek, és hogy – állítása szerint – a felhőkarcolók helyett park, megfizethető lakások épülhessenek. Erről jövő héten szavazhat a közgyűlés. Az első részletre megvan a pénz anélkül is, hogy visszakapnák az államtól a befizetett szolidaritási hozzájárulást – amiért amúgy perre is mennének.
„Erre tekintettel javaslom, hogy a Fővárosi Közgyűlés a határozati javaslatokban foglaltak szerint utasítsa a BKM-et, hogy az elővásárlási jogát gyakorolja. Az adásvételi szerződés szerint az abban meghatározott árat a tulajdonos magyar állam megfelelőnek és értékarányosnak tekintette, ennek megalapozottságában nincs okunk kételkedni. Ez az ár – mint független felek közötti ár – az elővásárlási jog jellegéből fakadóan piacinak tekinthető, hiszen különben az adásvételi szerződést megkötő vagy azt jóváhagyó állami tisztségviselők bűncselekményt követtek volna el” – áll a főpolgármester előterjesztésében.
Karácsony hozzátette: a vételárat BKM a Fővárosi Hulladékhasznosító Mű értékesítéséből származó bevételéből teljesíteni tudja.
„Fel kell készülünk természetesen arra is, hogy a kormányzati nyilatkozatok alapján a kormány arra készül, hogy az elővásárlási jogot megsértve átjátssza az arab befektetőknek az ingatlanokat. A Fővárosi Önkormányzat gazdasági társaságának minden szükséges jogorvoslati eljárást ennek elkerüléséhez igénybe kell vennie” – fogalmazott az előterjesztésben Karácsony Gergely.
Pár nap, és máris utalja a vételár negyedét, 12,7 milliárd forintnyi előleget az arab befektető a Rákosrendezőre álmodott Mini-Dubaj-projekt földterületeiért – derül ki az adásvételi szerződésből. Annak mellékletéből pedig a vázlatrajzok alapján az is, hogy hol milyen új funkciókat terveznek, és mekkora beépíthetőséggel számolnak.
Karácsony Gergely azért élne a főváros elővásárlási jogával Rákosrendezőn, hogy gátat szabjon az arab befektetőkkel kötött szerződésnek, és hogy – állítása szerint – a felhőkarcolók helyett park, megfizethető lakások épülhessenek.
Nem csak a fővárosi telekrész jövője kérdéses, mivel az összesen hét helyrajzi számon lévő, összesen mintegy 85 hektáros terület egy másik része is elővásárlási joggal terhelt. Ahogy az a szerződésből is kiderül, ezen a másik telekrészen egy magáncégnek van elővásárlási joga, ám ennek oka a szerződésből nem derül ki.
A szóban forgó, Habony Árpád-közeli cégről az alábbi cikkünkben olvashat bővebben:
A fővárosi távhőcég mellett egy másik vállalkozásnak is elővásárlási joga van a rákosrendezői mini-Dubaj fejlesztési terület egy részére. Ez az alvócég eddig Zelles Sándoré volt, aki a Gyurcsány-éra állami vagyonkezelője volt, de már jó ideje a NER közelében bizniszel.
Később a Válasz Online azt is kiderítette, hogy a cégbe bevásárolta magát Orbán Viktor barátja, Garancsi István és egy Habony-érdekeltségű másik cég is.
A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.