Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Noha a bankok – saját érdekükben is – kockázatelemzést végeznek, ha egy ügyfelük szankciós listára kerül, a jelek szerint Rogán Antal esetében a számlavezető bankja nem zárolta a miniszter számláit. Legalábbis képviselői fizetését nem kérte Rogán készpénzben kiadni, azt továbbra is bankszámlára utalja neki az Országgyűlés.

„Megszakít vele minden gazdasági kapcsolatot az összes olyan hazai és külföldi bank, amelynek fontos a nemzetközi piaci jelenlét. Nem fogadják a fizetését vagy a találmánya díját, nem utalják át a rezsiszámláit, vége!” – vetítette előre az egyik magyar pénzintézet képviselője a HVG-nek a bankvilág legrosszabb várható reakcióját, miután január elején az azóta távozott amerikai nagykövet bejelentése szerint korrupciógyanú miatt amerikai szankciós listára tették Rogán Antalt. 

Ahogyan akkor a HVG egy szakértő nyilatkozó alapján beszámolt róla, ilyenkor a bankok mérlegelik, hogy fenntartják-e az üzleti kapcsolatot a szankcionált személlyel, illetve a közvetlenül hozzá kapcsolható személyekkel és vállalkozásokkal. Ha a válasz nem, akkor minden számlát zárnak, utalásokat többé nem indítanak és nem fogadnak, befektetési megbízást nem hajtanak végre. 

„Nem fogadják a fizetését vagy a találmánya díját” – Rogán és üzletfelei számláit akár meg is szüntethetik a bankok

Egy szankciósértés szerte a világon egy bank ellehetetlenülését okozhatja – akár Szingapúrban, ahol azt sem tudják, hogy létezik Rogán Antal nevű ember. A szankciók betartatásáért felelős intézmények, mint nálunk az MNB, az ország egész pénzügyi rendszerét veszélyeztetik külföldön, ha nem lépnek úgy, ahogy kell.

Ha a szankciós listára került miniszter számláját zárolná a bankja, akkor például az is nehézségekbe ütközne, hogy Rogán Antal megkapja meg a fizetését már a következő, február elejei fizetésnapon. Rogán amúgy két helyről is kap pénzt: a Miniszterelnöki Kabinetirodától miniszteri fizetést, havi bruttó 3, 534 millió forintot, valamint az Országgyűléstől képviselőként még havi bruttó 1,767 milliót.

Vagyonnyilatkozata szerint nincs mit zárolni Rogántól Amerikában, a DK nem hiszi, ő pedig hallgat

Milyen vagyonelemei, érdekeltségei lehetnek Rogán Antalnak Amerikában, amit most zároltak, miután felkerült a szankciós listára? A miniszter vagyonnyilatkozatában semmi ilyesmi nincs, ő maga nem nyilatkozik, az amerikai fél pedig, ha zárolt is valamit, nem árulja el.

Ha Rogánnak zárolnák a bankszámláját, vagy komolyan számolna egy ilyen eshetőséggel, elvileg kérhetné a fizetése folyósítását készpénzben is. Hogy megtette-e, annak kiderítésére nem sokkal a szankciós listára kerülése után a HVG megkereste az Országgyűlés Hivatalát, és kértük, árulják el, kért-e valamelyik képviselő a tiszteletdíja készpénzes rendezését. Most jött meg a válaszuk és eszerint: 

Az Országgyűlés Hivatala minden képviselő részére bankszámlára utalja a pénzbeni járandóságokat. 

Persze lehet, hogy vannak olyan magyarországi pénzintézetek, amelyek mondjuk egy szankcióval érintett személynél valóban zárolják az illető számláit, és lehetnek olyanok is, amelyek talán kevésbé veszik ezt komolyan, és nem tesznek ilyen lépést, így akár egy képviselő, ha számlája zárolásától tart, átmehet egy másik bankhoz. Ezért kértük az Országgyűlést, árulják el azt is, melyik képviselő hol bankol, de mint írták: 

ez nem minősül közérdekű adatnak. 

Mindezek alapján tehát úgy tűnik, Rogán Antal február elején is bankszámlára, utalással kaphat majd fizetést, tehát vélhetően nem zárolták a számláját, ahhoz továbbra is hozzáfér. Más kérdés, hogy a bankkártyáit miként tudja használni, hiszen felmerült, hogy ha például American Express kártyája van, attól biztosan elbúcsúzhat, amíg a szankciós listán szerepel a neve. 

Beláthatatlanul széles üzleti körre hozhatták rá a frászt a Rogán Antal elleni amerikai szankciók

Csapdába kerültek Orbánék Rogán Antal amerikai szankcionálása miatt, vagy ez újabb lehetőség a magyar miniszterelnöknek, hogy bizonyítsa jó viszonyát Donald Trumppal? Az biztos, hogy a propaganda- és titokminiszter szankcionálásának jóval súlyosabb következménye is lehet, mint első látásra tűnt.

Persze fizethetne készpénzzel is, amit a számlájáról kivesz. Ezzel egyébként a kormányzati szereplők egyre népesebb táborát gyarapítaná, emlékezzünk csak a Bakáts utca sarkán készpénzt számolgató Orbán Viktorra, vagy Szijjártó Péter 75 ezres cipővásárlására, amikor tudatta, hogy szeret készpénzzel fizetni. Sőt, minisztertársa, Gulyás Gergely is bevallotta: „én is inkább fizetek készpénzzel, mint kártyával.” 

Mi ez a „ne vegyék el tőlünk a készpénz jogát”-járvány, amire már fideszes miniszterek is rácsatlakoztak?

Amikor Szijjártó Péter cipőt vásárolt, még úgy tűnt, csak egyéni ízlését tükrözi, hogy inkább bankjegyeket vesz elő a zsebéből, mint bankkártyát. Azóta azonban több fideszes is felszállt erre a vonatra, Lázár legutóbb szó szerint, Szeged és Szabadka között. Az ügyet az osztrák szélsőjobb indította be, majd rácsatlakozott a mérsékelt is, és úgy tűnik, itthon is hasonló a forgatókönyv.

Amúgy a jegybank 2020-as kutatása szerint Magyarországon a dolgozók majdnem 20, és a nyugdíjasok csaknem 40 százaléka készpénzben kéri és kapja a jövedelmét. Pedig a készpénzhasználat évi 100 milliárd forintjába kerül az adófizetőknek. Mégis népszerű, olyannyira, hogy tavaly a parlamentben Orbán Viktor a Mi Hazánk felvetésére nem zárkózott el attól, hogy az alaptörvénybe iktassák a készpénzhasználat jogát.

* * * Már teljesen ingyenes bankszámlák is elérhetőek

Sokan fizetnek éves szinten több tízezer forintot csak azért, mert van saját bankszámlájuk. Azonban léteznek már teljesen ingyenes számlacsomagok is! A Bankmonitor bankszámla kalkulátora – a bankolási szokásai alapján - mindenkinek személyre szabottan megmutatja az elérhető legkedvezőbb ajánlatokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!