szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Orvosi Kamara a koronavírus ötödik évfordulóján társadalmi kampányban hívja fel a figyelmet az egészségügyi rendszer hiányosságaira.

„Kampányunk minden politikai párttól és szervezettől független, a magyar orvostársadalom széles körű felhatalmazásával bír” – olvasható a Magyar Orvosi Kamara közleményében. A MOK februárban a koronavírus-járvány kirobbanásának ötödik évfordulója kapcsán olyan társadalmi kampányt indított, amely során a lakosság figyelmét szeretnék felhívni nemcsak az egészségtudatosságra, hanem az egészségügyi rendszer hiányosságaira is.

Az orvosi kamara és a belügy napok óta azon vitatkozik, el tudják-e látni időben a betegeket

A kormány szerint minden rendben van, és különben is, DK és Tisza Párt.

A kampány kizárólag a mindenki által megismerhető, a KSH, az Eurostat és az OECD adatbázisaiban nyilvánosan hozzáférhető hivatalos adatokon alapul.

A MOK által beazonosított főbb problémák többek között, hogy:

  • a magyar állam nagyságrendileg 2500 milliárd forinttal költ kevesebbet az egészségügyre, mint amennyi az EU-átlag eléréséhez kellene
  • reálértéken a magyar egészségügyi ráfordítás a járvány alatti rövid emelkedést kivéve egyenletesen csökkent az utóbbi években,
  • évente 60 ezer beteg életét lehetne megmenteni, ha jobban szervezett lenne az ellátás,
  • átlagosan 482 napos várólista van a kórházakban,
  • elavultak a kórházak, rosszak a munkakörülmények és a kilátások.

Korábban részletesen írtunk arról Orosz Éva egészségügyi közgazdász tanulmánya nyomán arról, hogy több százezer emberéletet követelt, hogy az egészségügy a rendszerváltás óta nem szerepel a kormányzati prioritások között. Ez a terület is azok közt van, ahol Magyarország egyre jobban lemarad már nemcsak az EU-ban, hanem a visegrádi országokhoz képest is.

Több százezer magyar hal meg túl korán, mert a kormánynak nem fontos az egészségügy

Több százezer emberéletet követelt, hogy az egészségügy a rendszerváltás óta nem szerepel a kormányzati prioritások között. Az ország egyre jobban lemarad már nemcsak az EU-ban, hanem a visegrádi országokhoz képest is.

A koronavírus-járvány kitörésének ötödik évfordulójára a HVG cikksorozattal készült, amelyben körüljárjuk a Covid különböző aspektusait, legyen szó a gyerekek mentális állapotáról, vagy a járvány munkahelyekre gyakorolt hatásáról. A cikksorozat részeit ide kattintva érheti el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!