„Nem lehet egyik napról a másikra leváltani ezt a rendszert” – Ligeti Miklós a Fülkében
Mit tehet majd egy új kormányzati szereplő, ha fel akarja számolni a rendszerszintű korrupciót? A Fülke legújabb adásából, melyben a Transparency International Magyarország jogi igazgatójával Kacskovics Mihály Béla beszélgetett, kiderül.
Hogyan lehet felszámolni a korrupciót? Úgy, hogy nem kell csinálni! Minden más pedig – például az ország jobb helyezése mondjuk a Transparency International Korrupció Érzékelési Indexén – jön magától – állítja Ligeti Miklós, a szervezet jogi igazgatója. Attól viszont, ha egyszer megbukik Orbán Viktor, egyik napról a másikra nem változik semmi. A gazdasági szereplők maradnak – őket pedig a piacról kizárni, vagy felszámolni egyenesen káros is lehet.
A TI egyik legfontosabb megállapítása, hogy a rendszer lényege, meghatározó eleme az állami szintű korrupció, ezt pedig nem célja felszámolni, hiszen az a rendszer végét jelentené. Ligeti szerint viszont a rendszer bizonyos elemei olyan szinten romlottak, hogy nincs rájuk más megoldás: el kell őket tüntetni, fel kell őket számolni. Ilyen például a közmédia, vagy a kék plakátok rengetege – ezeknél ugyanis még az is jobb, ha nincs semmi.
De milyen módszertan alapján áll össze valójában a Transparency listája? Valóban az ő listájuk ez? Mit lehetett volna eltanulni Szingapúrtól, mit lehet Lengyelországtól – ha egyáltalán lehet bármit? És mi a helyzet azzal a három üggyel, amiket a Transparency 2024 kiemelt korrupciós botrányaiként jelölt meg? Ligeti Miklóssal Kacskovics Mihály Béla beszélgetett.
A hatalomnak az a legnagyobb csábítása, hogy azt gondolod, mindent megtehetsz. A kontroll meg azt jelenti, hogy nem tehetsz meg mindent – mondja Szikora János, aki megrendezte Térey János verses drámáját, A Nibelung-lakóparkot a székesfehérvári Vörösmarty Színházban.
Hollywood új generációjának legnevesebb színészeivel készült, de csak csöppnyi porfelhőt kavart a Vágtázó lovakról. Pedig ha nem is leszünk tőle vidámabbak, érdemes tenni vele egy próbát. Kritika.